האם חתולים אוהבים מוזיקה?

כבני אדם אנחנו אוהבים מוזיקה, אבל האם החתולים שלנו מרגישים אותו דבר? גלו מה החבר הפרוותי שלכם מרגיש לגבי מוזיקה והמחקר מאחורי התופעה, עם פורינה.

כבעלי חיות מחמד, אנחנו תמיד שואפים שבעלי החיים שלנו יהיו מאושרים ושמחים עד כמה שניתן. מוזיקה מעניקה לנו, רוגע, שחרור שמחה ולעיתים גם רגעי מחשבה וכמובן שאת כל הטוב הזה, תמיד נשאף גם לחלוק עם החברים הטובים ביותר שלנו על ארבע. אך האם חתולים באמת מסוגלים לתפוס מוזיקה כמונו? האם הם יכולים ליהנות ממנה ולהפיק ממנה את אותם יתרונות רגשיים כמו בני האדם? 

תשובות לכך אולי ניתן למצוא במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Applied Animal Behavior Science  ובחן לעומק מה חתולים אוהבים במוזיקה.

המחקר מראה שלמרות שחתולים אינם מפגינים העדפה מסוימת למוזיקה שבעליהם מאזינים לה, אין זה אומר שהם אדישים למוזיקה לחלוטין. למעשה, נראה שמוזיקה לחתולים היא דבר די חשוב! הכל קשור לאופן שבו אנו מתקשרים אותה: המוזיקה שאנו יוצרים ואוהבים כבני אדם מבוססת על השפה שלנו, ועל האופן שבו אנו מתקשרים עם העולם שסביבנו. אולי שמתם לב שהשפה והאינטראקציה שונה לחלוטין עבורנו מאשר עבור החברים החתוליים שלנו!

אז למרות שחיית המחמד שלך אולי לא הכי מתחברת לג'יי זי או מוצאת את באך כל כך מרגיע, זה לא אומר שהם לא אוהבים מוזיקה בכלל. זה רק אומר שהמוזיקה שחתולים אוהבים שונה ממה שבני אדם היו מעדיפים.

מוזיקה לחתולים

אז הבנו שחתולים פחות מתחברים למוזיקה אנושית כמו שאנחנו מבינים ואוהבים אותה, אז איך אנחנו יכולים להתחיל ליצור מוזיקה לחתולים שאכן תעניין אותם?

התגלית היא שהמוזיקה היא ספציפית לכל מין, והמוזיקה שאנו נהנים ממנה כבני אדם משתמשת בקצבים הדומים לפעימת לב אנושי; זה גם נופל לסולם של טווח קולי ואקוסטי שאנחנו יכולים לעבד.

לחתולים יש מבנה ביולוגי שונה וחושים שונים מאנשים, כך שניתן להבין שלמוזיקה שתפנה אליהם יש איכויות שונות בתכלית. החוקרים עדיין בוחנים איזה סוג של מוזיקה חתולים אוהבים, ומתחילים ליצור יצירות שמתפקדות באותו טווח שבו חתולים מתקשרים זה עם זה.

חושי החתול

לחתולים יש חושים חדים להפליא; הם הרבה יותר רגישים לקול ולריח מאשר אנחנו כבני אדם. חלק גדול מהשאלה האם חתולים אוהבים מוזיקה קשור לאופן שבו הם חווים את העולם.

מוזיקה אנושית משרתת את החושים שלנו, ומוזיקה לחתולים צריכה לעשות את אותו הדבר.
השפם של החתולים רגיש אפילו לתנודות הקלות ביותר באוויר. יש להם גם חוש שמיעה מפותח מאוד. שני הגורמים הללו יכולים לגרום לכך שהחתול שלך מוצא את המוזיקה שאתה נהנה ממנה רועשת מדי או אולי ככזו שהוא מרגיש שיש בה יותר מדי בס.

החוקרים מצאו שטיפול במוזיקה כך שתתאים יותר לחושים של חתולים, כמו גם האופן שבו הם מתקשרים, משנה לחלוטין את חווית המוזיקה שלהם! בעוד שהחתול שלך עשוי להגיב באדישות מוחלטת לשיר האהוב עליך, כאשר משמיעים לו מוזיקה בעלת גוון, טון וקצב מותאמים לחתולים, חתולים מציגים הנאה מופגנת - המתבטאת בכך שהם אפילו מתחככים ברמקולים ומגרגרים!

כל העדויות מהמחקרים מצביעות על העובדה שחתולים אכן אוהבים מוזיקה. אם המחקר ימשיך לחקור את התחום הספציפי הזה, נוכל למצוא מגוון חדש לגמרי של מוזיקת ​​חתולים להשמיע לחיות המחמד האהובות שלנו - להעשיר את החוויה שלהם בעולם, לספק גירוי מנטלי וליצור עבורם עוד משהו שפשוט יוכלו ליהנות ממנו! אם כי קחו בחשבון, שמכיוון שהחתול שלכם לא בהכרח אוהב את הטעם שלכם במוזיקה, יתכן שגם אתם לא בדיוק תיהנו מהטעם שלהם...