למה חתולים "לשים"?

לישת חתולים, המכונה גם "הכנת עוגיות" היא התנהגות מקסימה, המתרחשת בדרך כלל כאשר יש משהו שמאד מעניין או מרגיע אותם! אתם בוודאי תוהים מדוע הם עושים זאת ורוצים לגלות את הסיבה להתנהגות זו. לשם כך חיברנו את המדריך השימושי הזה, שיפרוש בפניכם את כל המידע שאתם צריכים.

לישה היא התנהגות נפוצה בקרב חתולים, הנראית לעתים קרובות כדחיפה קצבית לסירוגין של כפותיהם פנימה והחוצה. אנשים רבים חושבים שהם נראים כאילו הם לשים בצק, ולכן התופעה מכונה גם בחיבה בשם "הכנת עוגיות". חתולים אוהבים לעשות את זה על משטחים רכים כגון שמיכות נעימות, כריות נמעכות או הברך שלכם בדיוק בזמן הכי פחות מתאים...
אם גם החתול שלכם עושה את זה, ותהיתם למה חתולים לשים? בכתבה זו תוכלו לקרוא את כל מה שחשוב לדעת על ההרגל המוזר הזה, ולגלות את האמת מאחורי "הרגלי האפייה" של החבר החתולי שלכם.

מהי לישת חתולים?

רוב החתולים לשים, אבל לא כולם עושים זאת באותו אופן. למרות שהתנועה של הכפות שלהם אכן עשויה להיות דומה ללישה, התנועות הנלוות עשויות להיות שונות. חלקם עשויים לגרגר בקול רם ממש, בעוד שאחרים עושים זאת בשקט, יש כאלה שמשתמשים בכפות הקדמיות בלבד, ואילו אחרים נותנים את כל מה שיש להם ומשתמשים בכל הארבע. רוב החתולים מבצעים לפחות את תנועת הכנת העוגיות הקלאסית. כמו כן, כאשר חתולים לשים, הם נראים לעתים קרובות כאילו שהם נמצאים בטראנס והמבט שלהם נראה מזוגג כמעט. זה פשוט אומר שהם רגועים לגמרי.

למה חתולים לשים? מה פירוש הדבר?

למעשה ישנן סיבות רבות לכך שחתולים לשים שמיכות או עצמים רכים אחרים. לעתים קרובות חתולים לשים כדי להראות שהם נהנים. ייתכן גם שהחתול שלכם לש את הברך שלכם כדי להפגין את האהבה והמחויבות שלו. חתול לחוץ עשוי ללוש כדי ליצור אווירה מרגיעה ושלווה.
לישה היא תכונה אינסטינקטיבית אצל חתולים, והם יורשים אותה כבר כשהם גורים. כאשר חתולים יונקים מאימם, הם מצמידים את כפותיהם לבטן של האם כדי להגביר את זרימת החלב מן העטינים שלה.
זו הסיבה שלפעמים חתולים מריירים או מוצצים עצם רך, כגון שמיכה או כרית, משום שהם מקשרים תנועות אלה לזרימה של חלב.
למרות שזה עשוי להיראות מוזר שחתולים ממשיכים ללוש גם לאחר שהם מתבגרים, הרי שלפי ארגון הצלב הכחול מדובר במחמאה גדולה עבורכם, משום שכאשר הם עושים זאת, פירוש הדבר שהם מרגישים שמחים, בטוחים ובנוח איתכם, ממש כפי שאתם הרגשתם עם אימא שלכם!

סיבות נפוצות נוספות לכך שחתולים לשים וצועדים עליכם

יצירת קן

תיאוריה נוספת לכך לגבי לישה של חתולים היא שבמדובר בהתנהגות שעברה אליהם בתורשה מאבותיהם קדמונים. חתולי בר נוהגים לשרוט ערימות של עלים או דשא גבוה כדי ליצור קן לעצמם ומקום להירגעות ולשינה עבור הגורים שלהם. כאשר הם לשים את הקרקע, לא רק שהם יוצרים לעצמם קן רך - בדומה לאופן בו אנו מתפיחים כריות - אלא הם גם מוודאים שלא מסתתרים טורפים, טרף או דברים מסוכנים בתוך העלווה. לכן, כשהחתול הביתי שלכם עושה את זה לברך שלכם, מדובר בהרגל שהושרש בו ע"י ההיסטוריה הפראית שלו!

סימון טריטוריה

תשובה אפשרית לשאלה מדוע חתולים לשים היא שהם מנסים לסמן את הטריטוריה שלהם, מכיוון שהכפות שלהם מכילות בלוטות ריח המשחררות פרומונים. כאשר הם דוחפים את הכפות שלהם פנימה והחוצה הם מפעילים את הבלוטות האלה, כך שייתכן שהם עושים זאת לברך שלכם כדי לסמן שהיא שלהם ולהזהיר חתולים אחרים להתרחק.

ייחום

חתולות עשויות ללוש גם כאשר הן מיוחמות. לפי PetMD, הן עושות זאת כדי להראות לחתולים זכרים שהן מוכנות להזדווג. הן עשויות להציג גם מאפיינים התנהגותיים אחרים, כגון קולניות יתר, הפגנת חיבה רבה יותר מן הרגיל ולהתחנן לצאת החוצה. עיקור עשוי להפחית התנהגויות אלה, אם הן קשורות לייחום. וכמובן שעיקור יכול לעזור במניעת הריונות בלתי רצויים ומחלות מסוימות.

מה לעשות אם הלישה של החתול שלכם מכאיבה לכם?

חתולים מסוימים עשויים ללוש עם הטפרים שלהם, והדבר עלול ליצור תחושה שהם משתמשים בברך שלכם כמו בכרית סיכות.

אם החתול שלכם עושה זאת גם, חשוב שלא תענישו אותו בגלל הסיבה הזאת. מדובר בהתנהגות אינסטינקטיבית והוא בסך הכל מחזיר לכם את החיבה שהוא מקבל מכם.

יחד עם זאת, יש מספר דברים שאתם יכולים לנסות כדי להפחית את הסיכון לשריטות:
אם החתול שלכם נועץ את הטפרים שלו קצת עמוק מדי, נסו להניח מחסום רך ביניכם, למשל כרית או שמיכה. אתם גם יכולים לעודד את החתול לשכב ולהירגע בכך שתלטפו אותו ותדחפו אותו בעדינות במורד הברך שלכם. לחילופין, הסיחו את דעתו של החתול עם צעצוע שהוא אוהב, כדי שהוא יפסיק לנעוץ את הטפרים שלו בברך שלכם.
אנו מקווים שהצלחנו לתת לכם תשובה מספקת, למה חתולים לשים, ועכשיו אתם מבינים שמדובר במחמאה הגדולה ביותר שאתם יכולים לקבל מהחתול שלכם.