מלינואה רועה בלגי

מלינואה רועה בלגי
Belgian Shepherd Dog Malinois

ארץ מקור
בלגיה
משקל ממוצע
20-30 ק"ג
גובה ממוצע
55-66 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

רועה בלגי

מקור השם מלינואה מגיע מהעיר מכלן בבלגיה (מאלין בצרפתית).

רקע כללי - מלינואה רועה בלגי

המלינואה הוא כלב בגודל בינוני עד גדול עם מבנה גוף אתלטי. 

המלינואה הוא אחד מארבעה זנים של כלבי רועה בלגי (האחרים הם ה-Laekenois, Tervueren ו-Groenendael) הנקראים על שם אזורים מבלגיה שמשם הם מגיעים.

בעוד שסוגים שונים של כלבי רועים הוכרו בבלגיה מאז ימי הביניים, רק בשנות ה-90 של המאה ה-19 פרופסור מבית הספר הבלגי למדעי הווטרינריה רשם תקנים בעבור ארבעת הסוגים. הוא ציין שההבדלים העיקריים היו בסוג הפרווה, וחילק את הגזע לארבעת הסוגים והמליץ לגדל אותם כגזעים נפרדים.

המלינואה היה ונשאר הפופולרי ביותר מבין ארבעת גזעי הרועה בלגי. אומנם ייעודי המקורי היה לשמור על עדרי צאן ובקר, אך הוא הגזע הבלגי הראשון ששימש ככלב משטרה או משמר גבולות, עבודה שהוא מצטיין בה מאז ומתמיד.

ההיסטוריה של גזע מלינואה רועה בלגי

מלינואה רועה בלגי הפך להיות פופולרי מאוד לאחרונה בשל הסרטים הרבים שבהם הוא מככב ומוצג.
הרבה לפני כן, כלבי מלינואה היו גיבורי עבודה אמיתיים, ששירתו במלחמת העולם הראשונה כשליחים ועוזרים של הצלב האדום, משכו עגלות אמבולנסים ועגלות נושאות נשק חם.

כיום, כלבי מלינואה עדיין פופולריים מאוד ככלבים צבאיים, וכלבת מלינואה בלגית בשם קהיר הייתה חלק מצוות ה- Navy SEAL שלכד את אוסמה בן לאדן ב-2011. כמו כן, מלינואה בלגית משמשת לשמירה על שטחי הבית הלבן.

מידע נוסף אודות גזע המלינואה רועה בלגי תוכלו למצוא גם בסרטון הבא:

מראה חיצוני של מלינואה רועה בלגי

המלינואה הוא כלב קצר שיער עם פרווה צמרית בתחתית גופו. השיער בזנבו ומסביב לצוואר עבה יותר, ובחלק האחורי שלו יש שיער ארוך יותר. צבע הנפוץ יותר שלו הוא חום בהיר עם נגיעות שחורות ועיניים ירוקות.

תכונות אופי של גזע המלינואה רועה בלגי

לומר שהמלינואה לא מיועד לבעלי לב חלש זה לשון המעטה, הם לא זוכים לכינוי 'המליגטור' לחינם. זהו גזע מסור אך אינטנסיבי הדורש בעלים מנוסה, המוקדש לאימון ולא רק כתחביב, אלא כאורח חיים.

מלינואה המאומן היטב מסוגל להצטיין בכל ענף ספורט, אם כי החוזקות שלו הן בשמירה ולא יהיה זה חכם לצפות לפחות.

מלינואה רועה בלגי הינו כלב אינטליגנטי, חד, ערני, נאמן וחכם, ואינו כלב שיש לזלזל בו, וגם לא לעזוב אותו משוחרר לבד.

אילוף והתנהגות של גזע המלינואה רועה בלגי

מלינואה רועה בלגי הינו כלב שמכור לאימונים, הוא כלב עבודה מעולה שיודע להשתמש בגופו ובמוחו בכדי להשלים את המשימה שהוטלה עליו. ניתן לאמן אותו בצורה הטובה ביותר באמצעות חיזוק חיובי (הם רגישים באופן מפתיע), דרך משחק והזדמנות לרדוף, לנשוך ולמשוך. כלבים אלה עשויים להיות הרסניים או לפתח התנהגות עצבנית אם לא מספקים להם מספיק תמריצים ותרגילים. דבר זה יכול לעיתים קרובות לגרום לבעיות לכלבים שאינם מאומנים לבצע את התרגילים שיש עליהם לבצע.
המלינואה הוא כלב שמתגמל לעבוד איתו, אבל חשוב לקחת בחשבון שהוא כלב עם סגנון חיים מאוד מובהק והוא אינו כלב שכדאי לאמץ רק לשם תחביב.

רמות אנרגיה של מלינואה רועה בלגי

המלינואה הינו כלב כלב אנרגטי במיוחד שיש לבצע איתו פעילות גופנית של לפחות שעתיים ביום. הוא בעל יכולות אימון גבוהה מאוד ויכול להצליח במגוון ענפי ספורט לכלבים. יש צורך ללמד אותו להירגע כי זה לא יבוא לו באופן טבעי.

תזונה

המלינואה הוא כלב אנרגטי שזקוק למזון שיסייע לו בשמירה על מסת השריר שלו ולא יוביל להשמנת יתר.
לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים, במקביל לפעילות גופנית יומיומית.
הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:
פרו פלאן לגזע גדול ואתלטי על בסיס חלבון עוף – מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים. המזון מותאם לכלבים בוגרים מגזע גדול, במשקל העולה על 25 ק"ג ושומר עליהם במצב גופני אופטימלי.
 

פרו פלאן לגזע גדול עם קיבה רגישה על בסיס חלבון כבש - העונה לצורכי אנרגיה גבוהים ומסייע בשמירה על מסה ומצב גוף תקין – מהשרירים ועד השיניים.

התאמה לילדים

מדובר בכלב אנרגטי מאוד שאוהב לרוץ וטוב עם ילדים. יש ללמד את המלינואה והילדים להסתדר ולכבד זה את זה ולהיות בטוחים יחד. למרות זאת, מומלץ שיהיה איתם השגחה של מבוגר שצריך לפקח על כל האינטארקציות ביניהם.

בעיות בריאותיות

תוחלת החיים הממוצעת של מלינואה רועה בלגי היא 10-12 שנים. הוא עלול לסבול מ:
- דיספלזיה של מפרק הירך.
- קטרקט תורשתי שזה מצב בו העדשה בעין הופכת עכורה וזה יכול לגרום לעיוורון.
- ניוון רשתית פרוגרסיבי שהיא הפרעה תורשתית שבה חלק מהעין מתנוון ומתבזבז מה שעלול לגרום לעיוורון.

שגרת טיפוח

גזע זה צריך טיפוח רק פעם בשבוע.