דלקת במערכת העיכול אצל כלבים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

אם הכלב שלכם סובל לפתע משלשול והקאות, ייתכן והוא סובל מדלקת מערכת עיכול אקוטית הנקראת גם גסטרואנטריטיס אקוטי. בעיה זו נפוצה יחסית בכלבים, ולרוב תופיע לאחר אכילת מזון חדש או זר כלשהו, אך עם הטיפול הנכון היא גם תיעלם במהירות. 

מהי דלקת אקוטית במערכת העיכול?

דלקת בקיבה ו/ או במעיים. הדלקת פוגעת ברירית המצפה את מערכת העיכול וגורמת לשיבוש ביכולת העיכול, הפירוק והספיגה של רכיבי מזון ומים. הסימנים של הדלקת האקוטית מופיעים במהירות ונעלמים במהירות, וזאת לעומת דלקת כרונית אשר מתבטאת בסימנים ממושכים יותר (מעל לשבועיים). 

הגורמים לדלקת אקוטית במערכת העיכול של כלבים

קיימות סיבות רבות אפשריות להתפתחות דלקת אקוטית במערכת העיכול של כלבים. 

  • אכילת מזון זר (אכילת זבל בעת טיול, אכילת שאריות  מזון בייתי, או החלפה למזון חדש ללא מעבר הדרגתי) 
  • מזון מקולקל
  • חשיפה לרעלנים
  • בליעת גוף זר
  • זיהומים על רקע חיידקי או נגיפי 
  • כיבים במערכת העיכול 
  • מחלות נוספות כגון פגיעת כבד, לבלב או כליות

לעיתים לא ניתן לזהות את המקור להופעת הדלקת והיא חולפת כפי שהיא באה. 

הסימנים הנפוצים לדלקת אקוטית במעי או בקיבה

דלקת אקוטית במערכת העיכול לרוב תבוא לידי ביטוי בשלשולים, הקאות, נסיונות הקאה לא פרודוקטביים, כאב בטני, ירידת תאבון ולעתים נדירות גם אפתיה. במידה וקיימת עדות לדם טרי או מעוכל בשלשול או בהקאה - יתכן ומדובר מצב חמור יותר וחשוב להגיע לביקור חירום אצל הוטרינר. 

איבחון גסטרואנטריטיס אקוטי

איבחון דלקת אקוטית במערכת העיכול של הכלב יתבצע על ידי וטרינר, במרבית המקרים באופן מהיר ויחסית ברור. הוטרינר יערוך תשאול מלא, בדגש על היסטוריית התזונה ואפשרות של חשיפה לגופים זרים, מזון זר או מקולקל ויערוך בדיקה גופנית מקיפה. בהתאם לממצאים, יעריך הוטרינר האם מדובר אכן בדלקת אקוטית או האם מדובר במצב חמור יותר הדורש איבחון נוסף כבדיקות דם מקיפות או הדמייה.

טיפול בדלקת עיכול אקוטית

הטיפול בדלקת תלוי בגורם לה. במידה והגורם להתפתחות הדלקת הוא חשיפה למזון זר או מקולקל, הטיפול המתאים הינו טיפול סימפטומטי  הכולל צום קצר ממזון, תוך הקפדה על מתן מים כרגיל, ולאחריו תחילת האכלה במזון קל לעיכול בכמות קטנה ובתדירות גבוהה. מומלץ לבחור במזון ייעודי, קל לעיכול, שפותח במיוחד לטיפול בפגיעות במערכת העיכול של כלבים. מזון בייתי מבושל יכול גם הוא להתאים, למשל על בסיס חזה עוף ואורז ללא תבלינים או שומן. במקרים מסויימים הוטרינר ימליץ גם על  טיפול סימפטומטי בנוגדי הקאות או אף טיפול אנטיביוטי למערכת העיכול . 
טיפול סימפטומטי בדלקת מעי אקוטית צפוי להביא לשיפור מהיר בתוך ימים בודדים. במקרה ואין שיפור או שמופיעים סימנים חדשים -  חשוב ביותר לחזור לוטרינר להמשך בדיקות.במידה וימצאו סימנים קליניים חמורים יותר בעת הבדיקה הוטרינרית הראשונית (כגון עדות לדימום במערכת העיכול, חום, התייבשות או כאב בטני חריף), יעלה חשד לדלקת זיהומית, מחלה ממקור שאינו מערכת עיכול  או שיתברר כי קיים חשד לבליעת גוף זר או  לחסימה במערכת העיכול- יידרשו איבחון נוסף וטיפול רפואי נוסף המותאם לגורם. 
 

מניעת דלקת עיכול אקוטית אצל כלבים

הגורמים האפשריים להופעת הדלקת שונים ומגוונים, ולפעמים אפילו לא ברור לנו מה היה הגורם להתלקחות. לכן לא תמיד ניתן למנוע חזרתיות של דלקת אקוטית אך ניתן לנקוט מספר צעדים כדי להקטין את הסיכויים שלה להופיע. 

מניעת אכילת זבל בעת טיולים

לא פשוט למנוע מכלבים גרגרנים לאכול מכל הבא לפה בזמן הטיול היומי, ובכל זאת חשוב מאוד להתעקש ולהרחיק אותם מזבל אקראי ברחוב או בביקור במסעדה, בכדי למנוע התפרצות של דלקת, חשיפה לרעלים או בליעת גורם זר בטעות. יש לטייל אך ורק עם רצועה וכמובן לא להוריד ממנו את העיניים. 

החלפת מזון הדרגתית

במקרה של מעבר למזון חדש חשוב ביותר לבצע את השינוי בצורה הדרגתית על מנת לאפשר למערכת העיכול של הכלב הסתגלות הדרגתית למזון החדש. 
החלפה הדרגתית מומלצת על פני 10 ימים לפחות ובמהלכה מועלית בהדרגה כמות המזון החדש המוצעת. התחילו מ-75% מזון ישן + 25% מזון חדש ביומיים הראשונים, והעלו בהדרגה בכל יום עד ל100% מזון חדש ביום האחרון. עקבו אחר התנהגות הכלב ותגובתו לשינוי, רמות התיאבון והאנרגיה, מראה הפרווה, משקל הגוף ועוד. שימו לב - מעבר למזון רפואי צריך להיעשות בהמלצת וטרינר בלבד.
 

הקפדה על שיגרת חיסונים ותילוע

דלקת מעי ויראלית מהווה סכנת חיים עבור גורי כלבים, הקפדה על מועד החיסונים תמנע את הדלקת. טיפול שגרתי נגד תולעים ימנע נגיעות ופגיעה שלהן במערכת העיכול.

PURINA PROLAN VETERINARY DIETS - פרו פלאן רפואי לכלב

צוות המומחים של פרו פלאן פיתחו סדרת מוצרים רפואיים לתמיכה בבריאות הכלב וסיוע בהקלת התסמינים של בעיות שונות. 
 

פרו פלאן רפואי EN לכלב - Pro Plan EN Dogs

מזון ייעודי לטיפול במערכת עיכול לאחר פגיעה. קל לעיכול, מפחית את העומס על מערכת העיכול של הכלב ומסייע בספיגה של חומרים מזינים. המזון מכיל חלבון איכותי בעל נעכלות גבוהה, אומגה 3 להורדת דלקת וחומצות שומן בינוניות לעיכול קל והפחתת דלקתיות, וכן פרביוטיקה ייחודית לתמיכה בחיידקים ה"טובים" במערכת העיכול, וסיבים התומכים בבריאות תאי מערכת העיכול. 
EN מגיע כמזון יבש או רטוב, ומתאים להזנה רציפה של כלבים בכל שלבי החיים - בוגרים וגורים כאחד.