איך להחליף מזון לכלב ולחתול

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

עשיתם את ההחלטה הנכונה ובחרתם לשדרג את המזון של הכלב או החתול שלכם, עם מוצרים איכותיים שמעניקים מענה לכל הצרכים התזונתיים שלהם. למרות שהבחירה מוצלחת, שלב המעבר בין מזון אחד לשני לא תמיד עובר חלק. כדי שתוכלו לעשות את המעבר בצורה הנכונה הכנו לכם את המדריך להחלפת מזון לכלב או לחתול. 

למה בכלל להחליף מזון?

רכישת מזון לכלב או לחתול שלנו נעשית לאחר מחשבה רבה. אנחנו בודקים, משווים ובוחרים את הסוג הטוב ביותר עבורם. הם מרוצים, אבל חולפת תקופה ונשאלת השאלה האם לרכוש שק נוסף מאותו המוצר או לבצע החלפת אוכל. אז מתי כדאי לנו לשקול החלפת אוכל לכלב או החתול?
שינויי מזון נדרשים במעבר מינקות לבגרות, מבגרות לגיל הזהב ובמהלך הריון והנקה, וכן במקרים של הפרעות חוזרות במערכת העיכול, שינוי במראה הפרווה, הופעת אלרגיות, עלייה במשקל או התפתחות מחלות אשר דורשות מזון ייעודי למחלות. מומלץ לפני כל החלטה לגבי מעבר למזון חדש להתייעץ עם וטרינר על מנת לוודא כי בחרנו מזון מתאים.

 

איך לבחור את המזון החדש עבור חיית המחמד שלכם?

המזון הנכון עבור הכלב או החתול שלכם יעניק מענה מלא לכל הצרכים התזונתיים שלהם. בחרו את המזון על פי גזע, גודל, גיל, רמות האנרגיה, רגישויות בריאותיות במידה וקיימות ותכונות ייחודיות נוספות הנדרשות לחיית המחמד שלכם. מזון שאינו מותאם לגיל או לגודל הגזע עלול לגרום לעליה בלתי מבוקרת במשקל או לחוסרים תזונתיים. במקרים של רגישויות במערכת העיכול, בעיות עור או מחלות אחרות - נדרש מזון ייעודי לתמיכה וחשוב עוד יותר במקרה שכזה לקבל המלצה מהוטרינר לגבי המזון המתאים.

הסוד להחלפה מוצלחת של המזון

אם החלטתם להחליף את המזון שהכלב והחתול צורכים, אל תמהרו! החליפו את המזון בצורה הדרגתית על פני במשך 7-10 ימים, בכל יום הוסיפו יותר מהמזון החדש והפחיתו את הכמות של המזון הישן. שינוי הדרגתי יסייע להסתגלות של מערכת העיכול למזון החדש. התחילו מ-10%  מזון ישן + 90% מזון חדש ביום הראשון , והעלו בהדרגה בכל יום עד ל100% מזון חדש ביום האחרון. עקבו אחר התנהגות החתול או הכלב ותגובתו לשינוי, רמות התיאבון והאנרגיה, מראה הפרווה, משקל הגוף ועוד. שימו לב - מעבר למזון ייעודי צריך להיעשות בהמלצת וטרינר בלבד. 

אל תתפשרו על הטעם

אם אתם רוצים שהם יתרגלו למזון החדש, כדאי שהוא יהיה להם טעים. ודאו שהמזון החדש מגיע בטעם שהכלב או החתול שלכם אוהב על בסיס ניסיון העבר, במידה ואינכם בטוחים מומלץ לרכוש חבילה קטנה מהמזון או להרשם לקבלת דוגמית לבדיקת התגובה המיידית שלהם לטעם, לריח ולמרקם.