גורים, בוגרים ומבוגרים: כך תשמרו על שיניי הכלב שלכם בדרך הטובה ביותר

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

שמירה על הגיינת חלל הפה של כלבים הינה חלק בלתי נפרד משגרת היומיום שלנו, וחשוב לדעת שבמקרה הזה הגיל כן קובע. שיניי גורים הינן רגישות ופגיעות יותר ויש לטפל בהן בזהירות ולא כל טיפול יתאים להן. שיניי כלבים בוגרים עמידות יותר, אך נוטות להישחק לאורך השנים, לכן חשוב מאוד לטפח אותן, הן ילוו את הכלב למשך שארית חייו. כך תשמרו על בריאות השיניים של הכלב לאורך כל שלבי החיים השונים. 

התפתחות השיניים אצל גורי כלבים

בגיל 3-4 שבועות מתחילה צמיחת שיניים בגורי כלבים, ובדיוק כמו באנשים,  מדובר בשיני חלב אשר יינשרו ויוחלפו בשיניים קבועות בהמשך. תהליך החלפת שיניים יחל בסביבות גיל 3-4 חודשים ועד גיל 7-8 חודשים כבר יצוצו כל השיניים הקבועות. למרות ששיניי החלב אינן קבועות, עדיין חשוב לטפל בהן  בקפידה. ולעקוב אחר בריאותן במהלך הצמיחה.

בדיקה ומעקב ביתי אחר חלל הפה אחת לשבוע

תאפשר זיהוי מוקדם של שינויים בחלל הפה המתפתח אצל הגור. הרגלת הגור לבדיקה שגרתית מגיל צעיר תקנה את ההרגל הזה גם בחיים הבוגרים. במידה ונראה כי אין תחילת נשירת שיני חלב בגיל 3-4 חודשים או שנראה כי בוקעות שיניים חדשות ללא נשירה של הקודמות- חשוב להתייעץ עם הוטרינר. 

צעצועים ללעיסה

מסייעים בשמירה על ניקיון השיניים ויכולים לעזור גם בהורדת כאב הכרוך בבקיעת שיניים חדשות. חשוב לבחור צעצועים בטוחים, ייעודים ללעיסה ולגורים. 

צחצוח שיניים

הרגלה הדרגתית לצחצוח שיניים חשובה מאד בגורים ותעזור לבסס רוטינת צחצוח קבועה גם בהמשך הדרך. כמה שיותר מוקדם, יותר טוב. מומלץ להתחיל מהעברת האצבע על החניכיים והשיניים, ולאחר התרגלות הגור, לעבור לצחצוח עדין בעזרת משחת שיניים ומברשת ייעודיות לכלבים. חשוב ללוות את הצחצוח בשבחים וחיזוקים חיוביים.  

כלבים בוגרים

כבר בגיל 12 חודשים הכלב שלנו נחשב לבוגר. בגיל הזה, כל שיניו הקבועות בקעו וחשוב לדאוג להן החל מהרגע הראשון. 

מזון מתאים 

מזון יבש, איכותי, המותאם במיוחד לשמירה על בריאות חלל הפה, יסייע במניעת התפתחות והחמרה של בעיות בשיניים וחניכיים

בדיקה ומעקב ביתי אחר חלל הפה והשיניים 

כדאי להקפיד על ניהול מעקב קבוע שכולל הסתכלות שגרתית על פיו של הכלב על ידי הפשלת החניכיים והערכת דופן השיניים להצטברות פלאק ואבנית. בנוסף, חשוב לבצע בדיקות תקופתיות של חלל הפה אצל הוטרינר. לאחר היווצרות אבן השן, ניתן להסירה אך ורק על ידי טיפול שיניים תחת הרדמה כללית, לכן כל כך חשוב לנסות לזהות את הסימנים בזמן.

צחצוח שיניים יומיומי 

או לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע, על ידי שימוש במברשת ומשחת שיניים ייעודיות לכלבים. פעולת הצחצוח מאפשרת ניקוי יעיל ויסודי למניעת הצטברות פלאק ואבן שן על פני השיניים. שגרת הצחצוח מאפשרת לנו לנהל מעקב תדיר אחר המצב הבריאותי של חלל הפה. 

חטיפים דנטליים 

מתן חטיפים דנטליים מסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה, שמירה על ריח פה נעים ועל איכות החיים של הכלב. חטיפי דנטלייף DentaLife, המפנקים דואגים לבריאות השיניים של הכלב מידי יום. החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של כלבים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בו, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. 
חטיפי DentaLife - דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה VOHC והוכח מדעית כי בשימוש יומיומי החטיפים מפחיתים את הצטברות הפלאק ואבן השן  בתוך 28 יום
 

כלבים מבוגרים

כלב מבוגר חשוף יותר למחלות חניכיים ושיניים מכלבים צעירים. השיניים שלו לרוב כבר יהיו שחוקות מלעיסת עצמים קשים לאורך השנים, חשיפה ממושכת להצטברות של פלאק ואבנית, ובצורה נדירה יתכנו אפילו חורים בכלבים מבוגרים  בנוסף לשגרת הטיפוח הקבועה לשמירה על בריאות חלל הפה כפי שמומלצת מעלה לכלבים בוגרים, בכלב המבוגר חשוב ביותר להקפיד על בדיקות תקופתיות תדירות אצל הוטרינר, על מנת לזהות מחלות חניכיים בתחילתן, חורים מתהווים או צורך בעקירה של שיניים מתנדנדות.