למה חתולים מגרגרים?

להתכרבל עם החתול שלכם כאשר הוא מגרגר, נחשב תענוג וכיף של ממש בקרב בעלי החתולים. הרי זה סימן שהם שמחים, מרוצים ומרגישים רגועים בחיקכם, ונהנים מהמון עניין ותשומת לב - או שלא?
אז מדוע חתולים מגרגרים? מסתבר שהסיבות לכך מורכבות הרבה יותר ממה שחשבנו.

לעתים קרובות, אנו חושבים שחתולים מביעים את הרגשות שלהם באמצעות גרגור, בדיוק כמו שאנחנו מחייכים כשאנחנו שמחים, וכלבים מקשקשים בזנב. אבל מסתבר, שחתולים מגרגרים הם לא תמיד חתולים שמחים, ויש המון מסתורין לגבי הסיבות שהם מגרגרים והאופן בו הם משמיעים את הקולות האלה.

הנה כמה סיבות אפשריות לכך שהחתול שלכם מגרגר

הם שמחים

חתולים עשויים לגרגר כשהם שמחים, בטוחים ומרוצים. אם אתם מלטפים את החתול שלכם והוא מתחיל לגרגר, כנראה שזה סימן שהוא שמח! הגרגור משולב בדרך כלל עם שפת גוף רגועה כגון התמתחות, כדי להראות שהם מרגישים בטוחים.

הם מפחדים

מחקרים מדעיים מתקדמים יותר, הראו שחתולים לא מגרגרים רק כשהם שמחים, אלא גם כשהם חשים מצוקה או פחד. יש גם תיאוריה שאומרת שגרגור הוא מנגנון הגנה ודרך של החתולים להישאר רגועים במצבים מלחיצים, משום שהרעידות שנוצרות יכולות לעזור לשמור על החתול רגוע. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר שהנחה זו נכונה.

הם מרגיעים את עצמם או מתמודדים עם כאב

גרגור מהווה לא רק דרך לתקשר באופן לא מילולי; אלא גם עשוי לשמש חתולים כדרך להרגיע את עצמם ולהתמודד עם כאב. חתולות אימהות מגרגרות לעתים קרובות בזמן הלידה, מה שעשוי לעזור להן להקל על הכאבים, והן ממשיכות לגרגר לאחר שהגורים נולדים כדי להוביל אותם אל גופן לצורך הנקה.

הם מתקשרים עם אימא שלהם

מכיוון שגורי חתולים נולדים עיוורים וחירשים, הרעידות המגיעות מן האם חיוניות להישרדותם, משום שאימם מגרגרת כדי להוביל אותם אל עטיניה כדי לינוק. וכאשר הם רק בני יומיים, החתלתולים יכולים להתחיל לתקשר עם אימם ויתר הגורים באמצעות גרגור חוזר.

הם רעבים

כוח השכנוע של הגרגור! האם שמעתם אי פעם את החתול שלכם מגרגר חזק יותר ובצורה נואשת יותר כשהוא רעב? חוקרים זיהו לאחרונה גרגור חדש בשם 'גרגור שידול', ההופך את הצליל הרגיל של הגרגור לצליל דחוף יותר 'דמוי בכי'. תדר זה דומה לזה של בכי של תינוק וגורם לנו באופן אינסטינקטיבי לרצות לעזור, ובמקרה של החתול הרעב, גורם לנו למהר אליהם עם המזון!

אז אנחנו יודעם למה חתולים מגרגרים, אבל איך בעצם הם משמיעים את הקול המרתק הזה?

איך חתולים מגרגרים?

אנחנו עדיין לא בטוחים לגמרי לגבי התהליך שגורם לחתולים לגרגר. מחקרים טוענים ששרירים בגרון של החתול יכולים להרעיד את מיתרי הקול - וכאשר החתול שלכם שואף ונושף, האוויר פוגע בשרירים הרועדים, וסביר להניח שזה מה שגורם לקולות הגרגור אצל חתולים.

חוקרים גם לא בטוחים כרגע מהו הטריגר הספציפי שגורם להפעלת פעולת ההרעדה הזו בסיטואציה נתונה. נראה שאותות במוח של החתול יוצרים את כל תנועת הגרגור, כך שמדענים סבורים שהגרגור הוא יותר עווית של השרירים מאשר תקשורת קולית, כפי שבני אדם עושים עם הקול שלהם.

איך גרגור של חתולים עוזר לבני אדם?

עובדה ידועה היא, שבעלות על חתול יכולה לעזור בהפחתת לחץ אצל בני אדם, ויכול להיות שזה לא רק בגלל שהם חמודים למראה ורכים לחיבוק, אלא גם בגלל ההשפעות החיוביות שיש לגרגור שלהם עלינו. קיים מחקר שהראה כי בעלות על חתול מורידה את הסיכוי לתמותה מאירוע לבבי. ומחקר אחר הראה כי תכיפות ביקורים אצל רופאים הייתה נמוכה יותר בקרב בעלי חתולים.

עוד כמה עובדות מעניינות על גרגור של חתולים

  • מחקר מסוים טוען שהתדר הנמוך של גרגור של חתולים גורם לסדרה של רעידות בתוך הגוף שלהם, העשויות לעזור ולהקל על הנשימה שלהם ולרפא פציעות, וכך הוא משמש עבורם כסוג של משכך כאבים. אבל גם במקרה הזה נדרשים מחקרים נוספים כדי לאשר האם קיים קשר ישיר בין ריפוי וגרגור וחשוב לזכור שלעולם אין להסתמך על גרגור כתחליף לטיפול וטרינרי.
  • לא כל החתולים מגרגרים והרעידות המרגיעות מתרחשות רק אצל חתולי בית וחלק מחתולי הבר. חתולים שמגרגרים אינם יכולים לשאוג, וחתולים ששואגים אינם יכולים לגרגר! זאת בגלל העצם הקטנה הנמצאת בתוך מיתרי הקול, שאצל חתולים שואגים היא רצועה גמישה. הרצועה יכולה להימתח ומאפשרת לחתולים גדולים להשמיע קול שאגה עמוק, אבל אצל חתולי בית, רצועה זו מוחלפת בעצם קשיחה לחלוטין המאפשרת רק רעידות של אוויר בעת השאיפה והנשיפה.

לסיכום, חתול מגרגר יכול להיות שמח, לחוץ, רעב או מרוצה, אך לעתים קרובות מספיק שתתבוננו בהתנהגות שלהם ותרגישו את מצב הרוח שלהם כדי שתבינו מה הם מנסים לומר לכם.

עכשיו, שאתם יודעים כל מה שחשוב לדעת על הגרגור, גלו מה המשמעות של סוגי יללות חתולים.