כדורי פרווה כגורמי סיכון לחתול

חתולים בולעים כדורי פרווה מדי יום. מתי אלה הופכים לסכנה ואיך להתמודד איתה?

חתולים הם יצורים מטופחים מאוד, ולכן עסוקים חלק ניכר מהיום בניקיון גופם באמצעות הלשון וכפות הרגליים. אם אי פעם ליקקה אתכם לשונו המחוספסת של חתול, הרי שמיד חשתם שלשון זו שונה מאד מזו שלנו. על הלשון של החתול שלכם יש אלפי גבשושיות קטנות, בדומה למברשת צפופה. גבשושיות אלו מאפשרות לחתול, בין היתר, לנקות את עצמו ביסודיות. בעזרת הלשון מסיר החתול שיער שנשר, קשקשי עור, לכלוך וטפילים הנמצאים בפרווה.  

הלשון מנקה גם פירורי מזון מכפות רגליו של החתול ומחזהו. אם משהו נדבק לפרווה באופן שאי אפשר להורידו על ידי ליקוקים, החתול ישתמש בשיניו כדי להסירו. בזכות גמישותו הרבה, מסוגל החתול להגיע עם פיו כמעט לכל חלק בגופו, וכדי לטפח את כל אותם מקומות שאינו מסוגל ללקק ישירות הוא מלקק את כף רגלו הקדמית ואז משפשף אותה על פניו, אוזניו, ואפילו מאחורי ראשו. בכל פעם מחזיר החתול את כף הרגל לפיו, מנקה אותה ואז חוזר על כל התהליך עד שהוא מרוצה מהתוצאות. 

מהם כדורי פרווה? 

כאשר החתול מלקק את פרוותו, הוא בולע חלק מן השיער שנשר. היות ושיער החתול אינו מתעכל, השערות עוברות לאורך מערכת העיכול ונפלטות יחד עם הצואה. אפשרות נוספת היא פליטת השיער שנבלע באמצעות הקאה.  

עם זאת, אצל חתולים שבורכו בפרווה עשירה וסמיכה עלולה להתרחש הצטברות של פרווה בקיבה, מה שיוביל להיווצרות של "כדור פרווה". אם כדור הפרווה קטן, הוא יכול להמשיך במורד מערכת העיכול או להיפלט בהקאה ללא שום בעיה. אולם אם הכדור גדול, הוא יכול לגרום לחסימה מלאה של המעיים, בעיה הדורשת טיפול של הווטרינר ובמקרים מסוימים אף ניתוח. ברוב המקרים כאמור, כדורי השיער יוצאים בעצמם, ואיך תזהו אותם? אם אתם נתקלים בחומר נוזלי צהבהב ומוקצף ובמרכזו  גוש שיער, דעו שזהו כדור שיער.  

כיצד הברשה וסירוק יכולים לעזור?  

למרות שהחתול מטפח את עצמו, הוא לא יכול לעשות זאת לגמרי לבד. ההברשה והסירוק של החתול יכולים לסייע לו, שכן באמצעות פעולה זו אנו מקטינים את כמות השערות הנושרות שהחתול בולע. מדובר בפעולה שגם תקטין את כמות השיער אשר "נדבק" לרהיטים ובגדים. מומלץ גם לנצל את זמן ההברשה כדי לבחון את עורו של החתול ולוודא שאינכם מבחינים בשינוי שמצריך ביקור וטרינרי. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

תפקיד המזון במניעת הסיכון של כדורי פרווה 

בדיוק כפי שהמזון שאנו אוכלים משמעותי לבריאותנו, כך גם בעלי החיים מושפעים מאד ממה שהם צורכים. המזון משפיע על כל מערכות הגוף של החתול, ובכלל זה כמובן גם על עורו ופרוותו. חתולים החיים בבית, זקוקים למזון מתאים בכדי לשמור על עור בריא ולאפשר לפרווה להיות חזקה ועמידה. מזון שאינו מספק את החומרים הנחוצים לחתול יכול לגרום לנשירה מוגברת, מה שמגדיל כמובן את הסיכון לבליעת כמות גדולה של שיער ויצירת כדורי שיער.  

בפרו פלאן פותח פרו פלאן ELEGANT, מוצר המתאים במיוחד עבור חתולי בית בעלי פרווה עשירה וסמיכה, או ארוכה במיוחד. מזון יבש זה מכיל רכיבים המפחיתים נשירת שיער, מה שתורם למניעת היווצרות כדורי שיער. בנוסף, הוא גם מכיל סיבים תזונתיים אשר מסייעים במעבר עדין של שיער דרך מערכת העיכול. כך הוא מסייע לכדורי השיער להיפלט החוצה, ומוציא שאריות שיער מהקיבה.  
 

ומילה אחרונה על הרגלי הטיפוח החתוליים 

משום שהחתול מתנקה תוך שימוש בלשון, הוא יכול לסבול מהרעלה אם הפרווה או כפות הרגליים 
באו במגע עם חומר רעיל. חומר כזה יכול להיות הדברה לצמחים או חיות, חומרי ניקוי, דלקים, דשנים וחומרים כימיים שונים. אם אתם חושדים שהחתול שלכם נחשף לחומר מסוכן, שטפו מגופו את שאריות החומר מהר ככל האפשר תוך שאתם מקפידים לא לשכוח לנקות גם את כפות רגליו. לאחר מכן, התקשרו לווטרינר כדי לבדוק אם יש צורך להגיע למרפאה