תזונה מתאימה לחתולים אחרי עיקור או סירוס

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

לעיקור וסירוס יתרונות רבים, לצד השפעות על התנהגות החתול ועל התזונה המתאימה שלו. אם גם החתול שלכם עבר את ההליך, כך תמצאו את המזון המתאים לדרישותיו החדשות

לעיקור וסירוס יתרונות משמעותיים בכל הקשור לחיות מחמד, כולל אצל חתולים וחתולות. חלק גדול מחתולי הבית עוברים את ההליכים הללו כבר בגיל צעיר, ולצד הימנעות מהמלטות לא רצויות הם גם מפסיקים תופעות כמו סימון טריטוריה באמצעות שתן או שינויי התנהגות סביב ייחום. בנוסף, עיקור וסירוס מפחיתים מאבקים וריבים עם חתולים אחרים, מה שמונע פציעות ומפחית את הסיכון להדבקות בווירוסיםFELV  ו-FIV (וירוס האיידס בחתולים).

חתולים מעוקרים ומסורסים גם נוטים להימצא יותר בקרבת הבית ולהימנע משיטוטים לאזורים רחוקים, דבר המוריד סיכון למעורבות בתאונות. בכל הנוגע לחתולות, העיקור מאפשר להימנע מחשיפה לדלקת הרחם ועוזר בירידה בגידולי עטין.

בין עיקור וסירוס לעלייה במשקל

במקביל לכל ההשפעות החיוביות שהזכרנו, אצל חתולים שעוברים עיקור או סירוס מתרחשים מספר תהליכים שעשויים להשפיע על המשקל. תהליכים כאלה הם למשל ירידה ברמת הורמוני המין ובקצב המטבוליזם בגוף, נוסף לירידה של בין 25% ל-30% בדרישה האנרגטית היומית. אצל חלקם חלה גם עלייה בתיאבון, ואם משלבים את כל אלה יחד עם נטייה להישאר יותר בסביבה הביתית – מובן למה מדובר בשילוב שעשוי להוביל לעלייה במשקל.

עם זאת, לא מדובר כמובן בסיבה מוצדקת להימנע מעיקור החתול או סירוס החתולה. עלייה לא רצויה במשקל היא תופעה שניתן להימנע ממנה בקלות, על ידי התאמת סוג המזון וכמויות ההזנה שנחוצות לחתול שלכם.

איך בוחרים במזון מתאים?

ההזנה המותאמת מעניקה לחתול את כל הרכיבים הנחוצים לו, עוזרת לו לשמור על מצב גופני תקין ומונעת עלייה במשקל לאחר הליכי סירוס או עיקור. מזונות ייעודיים לחתולים מסורסים וחתולות מעוקרות יתאימו לרמה אנרגטית מופחתת, יכילו תוספים להגברת תחושת השובע וכמו כן גם נוסחאות תזונה למניעת הפרעות בדרכי השתן. הסיבה לכך היא שבמקרה של חתולים זכרים, קיימת עלייה בסיכון להתפתחות דלקת סטרילית בשלפוחית השתן וכן התפתחות אבנים בדרכי השתן התחתונות. 

סדרת המזונות פורינה פרו פלאן STERILISED המיועדת לחתולים וחתולות לאחר סירוס או עיקור, פותחה במיוחד על ידי מומחי התזונה של פורינה במטרה למנוע עליית משקל בחתולים ולשמור על בריאות מערכת השתן שלהם. המזונות מכילים רמות חלבון גבוהות לשמירה על מסת שריר תקינה, במקביל לרמות שומן ופחמימות נמוכות למניעת עלייה במשקל. זאת בנוסף לרמת סיבים תזונתיים גבוהה, שמבטיחה תחושת שובע לאורך זמן. 

נוסחאות ההזנה הייחודיות במזון שומרות גם על בריאות מערכת השתן התחתונה של חתולים, ומסייעות בהפחתת הופעה של אבנים ודלקת בשלפוחית השתן. בנוסף, הן מכילות את  פורמולת RENAL OPTI הייחודית מבית פורינה אשר תומכת בבריאות הכליות.

PROPLAN STERILIZED

מלווים את החתולים בכל שלב בחיים

שמירה על בריאותם ותזונתם של חתולים לאחר עיקור או סירוס, היא מטרה שחשוב לנו לשמור עליה בהצלחה בכל שלב בחייהם. בסדרת פרו פלאן STERILISED תוכלו למצוא מזונות המיועדים הן לחתולים בוגרים והן לחתולים מבוגרים מעל גיל 7 שנים, עם פתרונות שכוללים גם מזון יבש וגם מזון לח, להתאמה מרבית להעדפותיו של כל חתול. 

כדי לוודא שהחתול שלכם נהנה מהתפריט המושלם לבריאותו, חשוב לזכור ולהקפיד על כמויות ההזנה המצוינות על האריזה ולתמיד דאוג למים טריים וזמינים.