לפני שנוסעים, נוקשים: הטיפ מציל החיים שכל נהג צריך להכיר בחורף

כשהטמפרטורות צונחות, חתולי רחוב רבים מוצאים מקומות מסתור חמימים תחת מכסי מנוע. רגע לפני שעולים על הכביש בחורף הקרוב, בודקים ומצילים חיים.

הגשם דופק בחלון, המעילים יוצאים מארון הבגדים ובחוץ כבר קריר מהרגיל. רבים מאיתנו מחכים בציפייה לשובם של הברקים והרעמים, אלא שעבור חתולי הרחוב מדובר בתקופה מאתגרת מהרגיל. אם לאורך השנה הם עסוקים בחיפוש אחר מזון ומציאת מקום מסתור נוח, עם תחילת החורף מתווספת לרשימה הזו בעיה נוספת.
כשהטמפרטורות צונחות חתולי הרחוב יוצאים למסע חיפוש אחר מקור חימום יעיל. כזה שיגן עליהם מהרטיבות, הקור והרוחות שבחוץ. הבעיה היא שרבים מהם מסתתרים במקום הנוח הראשון שהם מוצאים – תחת מכסי המנוע של רכבים. נהגים לא תמיד מודעים לעובדה שהמנוע החם של הרכב הופך למקום נמנום לחתולים, לעתים לגורים קטנים. כתוצאה מכך, הם עלולים להתחיל בנסיעה מבלי לבדוק אם חלילה נלכד חתול תחת מכסה המנוע שלהם.

בחורף הקרוב – נוקשים ויכולים להציל חיים

כדי לשמור על חתולים ולמנוע מצב של נסיעה עם חתול לכוד ברכב, כל שעליכם לעשות הוא לנקוש על מכסה המנוע לפני הכניסה למכונית. סיימתם נסיעה, יצאתם מהרכב שלכם וחזרתם אליו כעבור מספר שעות? נקשו על מכסה המנוע מספר פעמים, בדקו שאתם לא שומעים יללות בתגובה, ורק לאחר מכן היכנסו והתחילו בנסיעה הבאה. אם אכן נכנס חתול בזמן שחניתם, הנקישה תעיר אותו במקרה שנרדם ותגרום לו לצאת החוצה. לאחר שווידאתם שהשטח פנוי ואף חתול לא נשאר להתחמם בפנים, אפשר לצאת לדרך.
אחרי שהגעתם אל היעד, העבירו את הטיפ לנהג הבא. העברת המידע החשוב הזה לכמה שיותר נהגים, תעזור להציל חיים ותשמור על חתולי הרחוב גם בתקופת החורף.

החתול יצא ממכסה המנוע, אבל נמלט להתחבא תחת רכב אחר. מה עושים?

אם הבחנתם בחתול שיוצא החוצה ובורח לרכב הבא, השאירו פתק לבעל הרכב במקום בולט. כתבו לו שזיהיתם חתול שמתחבא תחת הרכב שלו, ובקשו ממנו לוודא שהחתול עזב לפני שהוא מתחיל בנסיעה.

שומעים יללות אבל החתול לא מסכים לצאת?

חתול שמצא מקום חמים ונעים לשהות בו, לא תמיד ישמח לעזוב אותו. אם אתם שומעים יללות חתול מכיוון הרכב אבל הוא לא מגיב לנקישות על מכסה המנוע, נסו להשתמש בדרכים אחרות שיגרמו לו לצאת החוצה כמו צפירה או מחיאת כף. אפשרות נוספת היא לפתות אותו לצאת על ידי טונה או מזון לחתולים. הניחו את המזון בסמוך למקום ממנו אתם מזהים את היללות, אך אל תכניסו אותו פנימה כדי שהחתול לא יישאר במקומו. לאחר שהחתול יצא בהצלחה, השאירו עבורו את המזון באזור שקט ומרוחק מרכבים.

עדיין לא מצליחים?

קראו לאיש מקצוע. בחלק מהמקרים חתולים שמחפשים מקום נוח כדי להתחמם ביום גשום, נתקעים תחת מכסי המנוע ולא מצליחים לצאת החוצה באופן עצמאי. מחלצי חתולים מתמחים במתן סיוע ראשוני לחתולי רחוב, ויידעו לעזור לכם לחלץ את החתול מבלי שייפגע.

ואחרי שהחתול מחוץ לרכב – ודאו שהוא מרגיש טוב

חתולי רחוב עלולים להגיע למצב של התייבשות או לסבול מפציעות. אם החתול יצא אך לא נמלט מהמקום, נסו לתת לו מזון ומים ובחנו את מצבו הפיזי. במקרה שנראה שהחתול חולה או פצוע, מומלץ לקחת אותו לבדיקת וטרינר.
כדי לארגן לחתולי הרחוב חלופות בטוחות ולהקטין את הסיכוי שיחפשו מסתור תחת רכבים, תוכלו להכין להם "בתים" מקרטון או מיטות עם מצעים שאינכם זקוקים להם. הניחו אותם במקום שאינו חשוף לגשם ומוסכם על דיירי הבניין. ואם אין לכם עדיין חתולים בבית, החורף הוא גם הזדמנות מצוינת להציל חתול או חתולה ולהעניק להם בית חמים וקבוע. אין לנו ספק שהם ישמחו להפוך לחלק מהמשפחה שלכם.