האם כדאי לתת לחתול בית לצאת החוצה?

אם החלטתם לאפשר לחתול לחקור את העולם הגדול, כך תיערכו לטיול הראשון שלו

לחתולי בית יש בדרך כלל שגרה יומיומית קבועה. הם מתעוררים, מתלקקים, אוכלים, משחקים ומתבוננים מבעד לחלון. חלק מבעלי החתולים מרגישים אי נוחות כאשר הם עוזבים את הבית, ורואים שהחתול שלהם משקיף החוצה ללא יכולת להצטרף. אם החתול שלהם נראה משועמם, מיילל לעתים קרובות וגם מנשנש בלי הפסקה, הפתרון ההגיוני מבחינתם נראה להוציא אותו החוצה.  

חלק מהחתולים אכן נהנים מבילוי מחוץ לבית, אבל פתיחת החלון או הדלת הם לא פתרון לכל בעיה. אם אתם שוקלים לאפשר לחתול הבית שלכם להסתובב בחוץ, חשוב שתעשו זאת מהסיבות הנכונות. חתול שמיילל כל הזמן, יכול להגיב כך לשינוי שערכתם בבית או לבעיה רפואית. אולי פשוט נחוצה לו תשומת לב מכם, צורך שלא יבוא על סיפוקו אם תוציאו אותו החוצה. גם עלייה במשקל אפשר לפתור באמצעות משחק משותף שימריץ את החתול, ומעבר לתפריט תזונתי שיתאים לו.  

מתי כן לשקול יציאה של החתול החוצה? אם הוא לא חושש ממפגש עם אנשים חדשים שמגיעים הביתה, אם הוא מנסה לצאת בכל פעם שחלון או דלת נפתחים, אם אתם לא עושים זאת רק כדי לא להתמודד עם בעיות התנהגות שלו, ואם הסביבה שמחוץ לבית בטוחה לחתולים (ללא קירבה לכבישים סואנים למשל). טיול בחוץ יכול להפוך למקור הנאה לחתול שלכם, אך העולם הגדול טומן בחובו גם לא מעט סכנות.  

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 

לפני שאתם נותנים לחתול לצאת לטייל בחוץ

 1. האם יש אפשרות ליצור סביבה שתדמה תנאי חוץ בתוך הבית? ישנן דרכים רבות בהן תוכלו להכניס את ה"חוץ" אל תוך הבית, כמו למשל הוספת רשתות לחלון או גידול צמחים מתאימים לחתולים שהוא יוכל לנגוס בהם. גם מתקן גירוד גבוה שניתן לטפס עליו כדי להתבונן בעולם שבחוץ, יכול לעזור לשמח את החתול שלכם. ייתכן שעם מעט מאמץ, תוכלו לספק לו את מה שצריך מבלי לסכן את שלומו מחוץ לבית. 
 2. האם הרחקתם את כל החפצים המסוכנים מהגינה? לפני שמוציאים חתולים לחצר או לגינה פרטית, חשוב להרחיק ממנה חומרי הדברה ודישון, כלי עבודה חדים ועוד.  
 3. האם החתול מחוסן ומסורס? חתול יכול לצאת לרחוב רק כאשר הוא מחוסן ועבר סירוס (לזכרים) או עיקור (לנקבות). גורים שלא סיימו את מחזור החיסונים שלהם או חתולים שאינם בקו הבריאות, צריכים להישאר בבית. חיסון כלבת איננו חובה לחתולים, אבל כדאי לשקול לחסן את החתול שלכם נגד המחלה אם הוא צפוי להסתובב ברחוב.
 4. האם ניתן ליצור אתכם קשר אם החתול ילך לאיבוד? חתולים עלולים להיבהל וללכת לאיבוד. אם אתם מחליטים לתת לחתול לצאת החוצה, חשוב שיהיה לו אמצעי זיהוי כמו קולר אלסטי שעליו תג עם מספר הטלפון שלכם. 
 5. האם אתם מוכנים לביקור של חתולים אחרים? קחו בחשבון שחתולי רחוב עלולים להבחין בחלון הפתוח, ולבוא לבקר אתכם. לא כל חתול יהיה מוכן לחלוק את אזור המחייה שלו עם חברים לא קרואים, שחלקם גם ישתמשו בארגז הצרכים או יאכלו מהאוכל שלו. בעלי בתים פרטיים יכולים לנסות לפתור את הבעיה של חתולי קהילה שמגיעים בהפתעה על ידי התקנת דלת לחתול. דלת חתולים יכולה לכלול כמה מצבי סגירה, וישנן גם כאלה שמאפשרות כניסה בזכות שלט שצמוד לקולרו של החתול.

לאפשר לחתול לטייל בחוץ - דגשים להתחלה 

 • חשוב שחתול שיוצא החוצה יידע להגיב לשמו או לקול מסוים. דרך אחת לעשות זאת, היא באמצעות האכלת החתול בשעה קבועה במנה מקופסת השימורים האהובה עליו. קראו לו בכל פעם בה אתם מתכננים להאכיל אותו ונקשו על קופסת השימורים מספר פעמים. 
 • לאחר שהחתול כבר מבין מה צפוי להתרחש ומגיע למשמע הצליל המוכר, תוכלו לאפשר לו לצאת החוצה כחצי שעה לפני זמן ההאכלה המתוכנן. 
 • בחרו בשעה שקטה יחסית, שבה צפויים להתרחש כמה פחות מצבים מפחידים עבור החתול (עומס בגינת הכלבים הקרובה, תנועה רבה ברחוב וכדומה).  
 • פתחו את הדלת או החלון, ועקבו אחר התנהגותו של החתול. אם הוא נמנע מלצאת, אל תזרזו אותו. ייתכן שהוא יחפש מקום מסתור בחוץ, כדרך ל"עמדת מוצא" ממנה יוכל להשקיף על הסביבה.   
 • לאחר כחצי שעה, קראו לחתול ונקשו על קופסת השימורים שלו. צפו בהתנהגותו (האם הבין שעליו לחזור, האם נראה שנהנה בחוץ או שהוא לחוץ ומפוחד, אם לא הגיב לקריאה שלכם – מתי חזר?)  
 • אם נראה שהחתול נהנה בחוץ או אם הוא מבקש לצאת שוב בהזדמנות אחרת, פעלו שוב בהתאם לשלבים הללו. בהמשך, תוכלו להאריך את משך הזמן שלו בחוץ ואת השעות בהן יוכל לצאת להסתובב. זכרו שלחתול אין שעון, כך שייתכן שתיאלצו לצאת מהבית לפני שהוא ישוב. אם נראה שהחתול לא אוהב את הבילוי בחוץ או שהוא עלול לסכן את שלומו, חזרו לשגרת הבית הרגילה.  
 • לאחר שתתחילו בשגרת טיולים יומית, תוכלו לאפשר לחתול לצאת ולהיכנס כרצונו. היזהרו לא להשאיר את החתול בחוץ ללא יכולת להיכנס. הקפידו להשאיר את החלון פתוח, על מנת שהחתול יידע בוודאות שהוא תמיד יכול לחזור לביתו בעת עייפות או סכנה.