איך להרגיל חתול לשינויים בסביבתו

חתולים מתקשים להתמודד עם שינויים. כך תעזרו להם בתקופת שיפוצים או מעבר דירה

מגדלי חתולים יודעים שמדובר בחיה שביתה הוא מבצרה. חתולים הם בעלי חיים מאוד טריטוריאליים, שמייחסים חשיבות רבה לסביבת המגורים הקבועה שלהם. לרוב הם אינם מחבבים שינויים בלשון המעטה, ולוקח להם זמן להתרגל למצבים חדשים בסביבתם. למרבה הצער, כמו שכל חתול מגלה בשלב כזה או אחר, החיים כוללים הפתעות בלתי צפויות. אנחנו עוברים דירה, משפצים בבית ונקלעים למצבים שמאלצים את החתולים שלנו לחשב מסלול מחדש. 

קיימות דרכים רבות בהן תוכלו להקל על חיית המחמד שלכם, ולהפוך את השינוי לכמה שיותר בטוח וכמה שפחות מלחיץ. אלה העיקריות שבהן: 

מעבר דירה עם חתול

  1. הכירו בין החתול לבין המנשא – אם החתול שלכם לא מרבה לצאת לטיולים או לווטרינר, ייתכן שהוא והמנשא שלו עדיין לא הפכו לחברים קרובים. מכיוון שמנשא הוא הדרך הבטוחה ביותר להעביר חתול ממקום למקום, כדאי לערוך ביניהם היכרות. כך תוכלו לוודא שהחתול יילחץ עד כמה שפחות מעצם הכניסה אליו. הטיפים הבאים יוכלו לסייע לכם בתהליך. 
  2. הכירו בין החתול לבין הקופסאות – אם הבית צפוי להפוך להתמלא בקופסאות קרטון ובאריזות, כדאי להרגיל את החתול אליהן בהדרגתיות. אם תהליך האריזה צפוי להיות ממושך והחתול מפגין לחץ, כדאי לשקול להעביר אותו אל חדר שקט שיהיה נטול קופסאות. חשוב כמובן להקפיד על כך שחתולים סקרנים לא ינסו להסתתר באחת מהן. 
  3. קחו כמה חפצים שהחתול מכיר – מעבר דירה יכול להיראות כמו ההזדמנות המושלמת להתחדש בריהוט, אבל החלפת מתקן הגירוד או המיטה של החתול ברגע כזה עלולה להיות טעות. חתולים נקשרים לא רק אל מקומות אלא גם אל החפצים שלהם, ובתקופה עמוסת שינויים כדאי לקחת אתכם כמה חפצים ישנים שיעניקו לחתול יציבות. 
  4. שמרו על בטיחותו ביום המעבר – יום המעבר עצמו הוא יום מאתגר במיוחד לחתולים. אנשים זרים צפויים להיכנס הביתה ולגרום לרעש, אי סדר והמולה. בנוסף, דלת הכניסה לבית תישאר כנראה פתוחה, דבר שעלול לגרום לחתול מפוחד להימלט. כדי להימנע מבעיות, סגרו את החתול באחד מהחדרים מבעוד מועד, יחד עם ארגז הצרכים וכלי המזון והשתייה שלו. העבירו אותו אל המנשא ברגע שאפשר יהיה לצאת לדרך. 
  5. הכירו לו בהדרגתיות את הבית החדש – כאשר אתם מגיעים אל היעד, חזרו על התהליך שביצעתם במקום המגורים הקודם. סגרו את החתול בחדר אחד יחד עם החפצים שלו, והקפידו שיישאר שם בימים הראשונים בבית. כך הוא יוכל להתרגל באופן הדרגתי לשטח החדש, אותו תוכלו להגדיל באמצעות חשיפה לחדרים האחרים בהמשך. ארחו לו חברה בחדר הזה עד כמה שניתן. 
  6. פקחו על חלונות ודלתות – חתולים שמגיעים לאזור חדש עלולים לנסות לברוח. השאירו את החלונות סגורים כדי למנוע את הסיכון לכך.

 

לשמור על החתול בזמן שיפוצים 

אתם מעוניינים להחליף את הקרמיקה במטבח, להוסיף קיר גבס בסלון אולי בכלל לצבוע את כל קירות הבית. בין שמדובר בעבודה קלה או בשיפוץ כולל, התהליך יכניס אנשים לא מוכרים אל הדירה, לצד רעש, לכלוך ובלגן. בזמן שאחרים יחרקו שיניים דרך שיפוץ קטן או יפנו את הבית לכמה ימים כשמדובר בשיפוץ גדול יותר, בעלי חתולים מוצאים עצמם לא פעם ניצבים בפני התלבטות: כיצד יגיבו לשינוי בעלי החיים שברשותם, ומה ניתן לעשות כדי שייפגעו מהתהליך כמה שפחות? 

אם מדובר בעבודה קטנה במהלכה תשהו בדירה, אין צורך להוציא את החתול מהבית. מה גם שעבור חתול, כל יציאה יכולה ליצור קשיי הסתגלות. במקרה כזה רצוי להעביר את בעל החיים על כל מטלטליו (מיטה, מזון, שתיה וארגז חול) לחדר המרוחק ביותר מאזור השיפוצים. כך ניתן להימנע מחדירה של לכלוך ואבק לאזור המחייה שלו, וגם להרחיק אותו מהרעש.  

עם זאת, כשמדובר בשיפוץ ממושך שכולל ימים שלמים בהם אנשי המקצוע נמצאים לבד בבית, מוטב לחשוב על פיתרון חלופי לבעל החיים שלכם. תיחום החתול לחדר אחד כשהוא שומע רעשים והלימות פטיש במשך שעות, הוא לא תמיד הפיתרון המיטבי. אם ישנה אפשרות, העבירו את החתול אל סביבה ידידותית ומרוחקת מהבלגן עד לסיום העבודות.