משחקים לחתולים - דרכים למשחק מהנה עם החתול

אילו משחקים מומלצים לחתול ומה עושים אם הוא לא רוצה לשחק? כל התשובות לשאלות שלכם.

אם הבחנתם בחתול שלכם אורב לציפור במרפסת או מנסה לתפוס את רגליכם כשאתם נכנסים הביתה, ודאי הבנתם שאתם מגדלים ציד קטן ומוכשר. חתולים מפתחים את חוש הציד שלהם עוד בהיותם גורים, והם עושים זאת בין היתר באמצעות משחק עם אחיהם. כך הם לומדים לתפוס חפצים או ליירט עצמים בתנועה. 

יתרונות המשחק עבור חתולים 

בנוסף לפיתוח יכולות הציד, למשחקי חתולים ישנם שלל יתרונות אחרים עבורם: מדובר בדרך נפלאה להסתגל לסביבה חדשה, להישאר פעילים ובריאים ולהימנע מלהרוס חפצים בבית מתוך שעמום. כמו כן, בגלל שאין כמו "אויב" משותף כדי לייצר חברים חדשים, ציד תוך כדי משחק יכול לקרב בין חתולים שלא מסתדרים או כאלה שרק לומדים להכיר זה את זה. 

גם אם נדמה לכם שהחתול שלכם מוצא דרך להעסיק את עצמו במהלך היום, תופתעו לגלות עד כמה נחוץ לו הזמן בחברתכם. למשחק יש חשיבות בתהליך הסוציאליזציה שהחתלתול צריך לעבור. הענקת מגע רב, משחק ועידודו לצאת ממקום מחבואו ולהצטרף אלינו באמצעות חיזוקים חיובים, מסייע לחתול להפוך לחלק מהמשפחה, והופך גורים ביישנים לחתולים חברותיים.  

משחק יזום יכול לסייע לחתול לשמור על מצב הרוח, ולהימנע מתקיפות ושריטות שהן לפעמים רק איתות שמעיד על צורך בתשומת לב. מכיוון שסקרנות היא תכונה שמלווה חתולים לאורך כל חייהם, גם החתול המבוגר שלכם יכול ליהנות ממש כמו גור בעזרת פעילויות לחתולים. 

באיזו תדירות כדאי לשחק עם החתול? 

כדי להרוויח מהמשחק כמה שיותר, חשוב לשמור על שגרה קבועה. נסו לפנות כחצי שעה ביום למשחק עם החתול בעזרת צעצועי חתולים. מומלץ לחלק את הזמן לשני סבבים של 15 דקות, שיפוזרו לאורך היום. המשחק האחרון צריך להתקיים ממש לפני לכתכם לישון, כדי שהחתול יישן כל הלילה ולא יעיר אתכם. חלק חשוב מהפעילות הוא מתן שימורים (המדמים בשר הטרף) בסיום המשחק, כדי להעניק לחתול תחושה של רוגע וסיפוק מהציד. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

צעצועים לחתולים לא מלהיבים את החתול? 

ישנם חתולים שהופכים כל גרב שהם מוצאים ברחבי הבית לכדור מקצועי, ואחרים נאנחים באדישות גם כשאתם מניחים מולם משחקי חתולים יקרים. צעצועים ששוכבים על הרצפה הם "טרף מת" עבור חתולים רבים, ולכן הם מאבדים בהם עניין. אם החתול שלכם לא נלהב למראה המשחקים שרכשתם עבורו, ייתכן שמה שחסר לו הוא פשוט בן זוג למשחק. במקום להניח מולו משחקים של חתולים ולתת לו לעשות את הצעד הבא, רכשו או צרו בעצמכם צעצועי חתולים שתוכלו להזיז, לנענע או למשוך כדי להפעיל את יצר הציד שלו.  

אילו משחקי חתולים מתאימים לחתול שלי?  

קיימים מספר משחקים של חתולים שלרוב אהובים עליהם מאוד. חלקם ניתן לרכישה בחנויות, אך במאמץ קטן ניתן גם  ליצור חלק מהם לבד. הפריטים הבאים יכולים להפוך לצעצועים נהדרים:

  • מוט עם נוצות או פיתיון אחר – מוט דק וגמיש אליו לקצה שלו מחוברות נוצות. ניתן להוליך את החתול ו"להרקיד " אותו לפי הקצב שנבחר. 
  • משחקי חכה – חכה ארוכה ככל הניתן אליה מחובר חוט חזק, רצוי כזה שעומד בציפורני חתולים. אל החוט ניתן לחבר פיתיונות כמו צעצועים לחתולים, שרוכי עור ועוד. הפיתיון מדמה היטב התנהגות של טרף, מה שמאפשר לחתול לגלות את כישורי הנמר שלו. 
  • עכבר צעצוע – חתולים אוהבים לכדרר צעצוע בגודל של עכבר, כאשר הגודל המועדף עליהם הוא כזה של עכבר אמיתי.  
  • כדור משחק – אם לכדור יש חריצים ומשהו מרשרש או מצלצל בתוכו, החתול יעשה כל שביכולתו כדי לאתר את מקור הרעש. במקביל, יוכל גם להתאמן להנאתו למונדיאל הקרוב. 
  • חפצים תלויים – חתולים המתגוררים בבית ישמחו לפרוק אנרגיה בעזרת משחקי חתולים תלויים שניתן לקפוץ או להיתלות עליהם. חבל תלוי או כדור משחק שקשור לחבל, יכולים לשמש פיתרון. מומלץ לתלות אותם בגובה שיהיה קצת מעל חוטמו על החתול, כך שיהיה לו קל לתפוס את הטרף. אם החתול שלכם אתלט במיוחד, תוכלו לתלות את החפצים בגבהים שונים כדי לאתגר אותו.  
  • צעצועים אינטראקטיביים – ישנם צעצועים אשר מדמים תנועת עכבר ואף משמיעים רעש דומה שמעורר עניין אצל חתולים שעוסקים בציד. חשוב כמובן לוודא כי הם עשויים מחומר שאינו מזיק, מאחר ויעברו טיפול יסודי על ידי החתול הסקרן. 
  • תחליפי צעצועים לחתולים – תוכלו לשחק גם בפריטים שונים שתמצאו ברחבי הבית, אולם חשוב לבחור בצעצועים שלא נשברים, נקרעים או ניתנים לבליעה. רעיונות מוצלחים הם כדור פינג פונג, גליל קרטון או קופסת נעליים ריקה בה יכול החתול להתחבא כאשר הוא ממתין לטרף שתזרקו לכיוונו.

איך לסיים משחקים עם חתולים? 

כיוון שהחתול שלכם לא עונד שעון, אין לו דרך לדעת מתי המשחק עומד להסתיים. לכן אם תעזבו אותו לפתע, אתם עשויים לאכזב או להפתיע אותו. במקום לקטוע את המשחק בבת אחת, הפחיתו תחילה את המהירות שבה אתם מניעים את החכה או המוט. כך החתול יעבור למצב רגוע יותר, יוכל לתפוס את ה"טרף" בקלות, ויהיה מוכן לסיום ציד מוצלח ומספק. זכרו להחביא את המשחקים והחכות לאחר שהפסקתם לשחק, כדי לדמות מצב של טרף שנתפס.