מה עושים כשהחתול רוצה לצאת לטיול?

לפני שמחליטים אם לאפשר לחתול בית לצאת החוצה, אלה השיקולים שצריך לקחת בחשבון

כלבים יוצאים מדי יום לטייל ולחקור את העולם שבחוץ, ורק החתולים נותרים להתבונן בהם דרך החלון. בעלי חתולים רבים שמגדלים נמר קטן ואנרגטי בבית, תוהים לפעמים אם ייתכן שלחתול שלהם נחוצה חוויה מעשירה יותר מארבעת הקירות בבית. האם זה לטובתם או שמא אנחנו מונעים מהם הנאה בסיסית? 

חתולים ששוהים בבית ללא כמות מספקת של גירויים, עלולים להיעשות מתוסכלים, לסבול מהשמנת יתר או להטיל "מומים" ברהיטים שנקרו בדרכו. מצד שני, מעבר לדלת הם עלולים להיתקל בשלל סכנות. אם כך, כיצד לוודא שאתם מאפשרים לחתול לצאת מהסיבות הנכונות? 

6 כללים לפני שמשחררים את החתול לטיול בחוץ

 1. אזור המגורים בחוץ בטוח לחתול? 
  חתולים שמתגוררים במושב או בבית עם חצר, ניצבים בפני אתגרים שונים מחתולים שבעליהם חיים בדירות במרכז עיר סואנת. חתולי בית רבים שיוצאים מהבית עלולים להיפגע מרכבים חולפים, להיפצע בקטטות עם חתולי רחוב או בהיתקלות עם כלבים, ואף להילכד על ידי לוכדי עירייה אם הם אינם עונדים קולר עם פרטי בעליהם.
 2. שמרו על שגרת חיסונים וטיפולים לחתול
  גם חתולים שמתגוררים בבית צריך להקפיד לחסן, והדבר נכון על אחת כמה וכמה כשמדובר בחתול שיוצא לטייל בחוץ. כמו כן, חתולים שנמצאים מחוץ לבית צפויים לסבול מפרעושים ולכן יזדקקו לטיפול מונע באופן קבוע. אם אתם לא בטוחים שתצליחו לעמוד באתגר, מוטב להשאיר את החתול בבית.
 3. היערכו ל"הפתעות" 
  חתולים חוזרים מסיבוב בשכונה בדיוק כמו שבני האדם חוזרים מטיול בחו"ל: עם מתנות לכולם. החתול שלכם עשוי לחזור הביתה לא רק עם פרעושים, אלא גם עם מתנה בדמות חרק או ציפור שהצליחו לצוד. בנוסף, חלון פתוח עשוי להוביל לכך שהחתול "יזמין" חברים חתוליים הביתה, או שאלה ייכנסו ללא אישורו ויאכלו מהאוכל שלו. חתולים טריטוריאליים עלולים לפתח חרדות מריחות לא מוכרים בבית או בארגז החול.
 4. הימנעו מ"האנשה"- אל תכפו על החתול שלכם לצאת
  עבורנו היציאה מהבית נראית כהרפתקה מעשירה, אבל חתול בית שמעולם לא היה בחוץ לא יודע מה נחסך ממנו. חתולים שזוכים לשלל גירויים בבית ולזמן משחק מספק עם בעליהם, יכולים לחיות חיים ארוכים ומספקים. בחוץ לעומת זאת, הם עשויים לחוש מפוחדים, להתמודד עם בעיות לא מוכרות ולאבד את הדרך חזרה. אם החתול שלכם נראה שמח וחיוני ואינו מבקש מיוזמתו לצאת, הימנעו מעידודו לעשות זאת.
 5. זכרו את מקומכם בחייו של החתול
  אימוץ חתול פירושו הפיכה למשפחתו. אל תחשבו שפתיחת החלון "פוטרת" אתכם מהחובה לספק לחתול שלכם גירויים. גם חתול שיוצא החוצה עלול לחוש בדידות ועצב, והפיתרון הטוב ביותר לספק לו את החברה הנחוצה לו היא באמצעות משפחתו החדשה. 

כיצד לספק לחתול סביבה מאתגרת בבית? 

 • אפשרו לו להתבונן מבעד לחלון לאחר שרישתם אותו, או לצאת למרפסת אם לא קיים סיכון לנפילה ממנה. חתולים רבים אוהבים להשתזף בשמש, כך שחשיפה לאור שמש מבעד לחלון היא רעיון נהדר. 
 • ארגנו עבור החתול אזורי משחקים ומתקנים ברחבי הדירה. בין המשחקים רצוי שיהיה מתקן גירוד יציב לשיוף ציפורניים, מדפים גבוהים לטיפוס, כדור וצעצועי חכה שאליה קשורים "פתיונות". זכרו שחתולים יכולים אמנם לשעשע את עצמם, אבל ישמחו מאוד למשחק משותף אתכם.  
 • גדלו עבור החתול צמחים מתאימים שהוא יוכל לנשנש להנאתו.  
 • אם החתול נראה משועמם, זכרו ש"טובים השניים מן האחד". שקלו להוסיף לו חבר חתולי נוסף, שיוכל לשחק איתו בסביבה בטוחה וללא סיכון.  

אם כבר החלטתם לאפשר לחתול לצאת לטיולים מחוץ לבית, עשו זאת בצורה נכונה. המדריך הבא יעזור לכם להתחיל ברגל (או בכף) ימין.