טיפול בחתול מבוגר – עד מיאו ועשרים!

חתולים מבוגרים זקוקים לטיפול ולהשגחה מיוחדים. כך תדאגו לבריאותם מדי יום

לכל חתול אופי ייחודי והעדפות אישיות משלו, ובעלי החתולים שמגדלים אותם שנים כבר מכירים אותם היטב. לכן, כאשר חתול משנה לפתע את ההעדפות שלו במזון, את סדר היום שלו ואת התנהגותו הכללית, עשויים בעליו להיות מופתעים ומודאגים. אם וידאתם מול הווטרינר שלא מדובר בבעיה רפואית, ייתכן שאלה שינויים טבעיים שקשורים לגילו של חתולכם המבוגר.  

תוחלת החיים הממוצעת של חתול מסורס היא בסביבות 15 שנים, ואין זה נדיר לפגוש חתולים בגילאי 18 ואף למעלה מכך. טיפול בחתול מבוגר שמשולב במתן מענה לצרכיו הרגשיים וההתנהגותיים, תזונה נכונה ומעקב רפואי, יכול להעניק לו חיים בריאים ומאושרים לאורך זמן. כדי לסייע בשיפור איכות חייו של חתולכם המבוגר, תוכלו לעקוב אחר הטיפים הבאים:  

בדיקה תקופתית לחתול מבוגר 
הבדיקה התקופתית הראשונית לקראת גיל הזקנה צריכה להתבצע סביב גיל 7, כך שניתן יהיה להשתמש בה כבסיס לזיהוי שינויים במצב הבריאות ככל שהחתול מזדקן. בדיקה זו צריכה לכלול בדיקה גופנית מלאה, תיעוד של משקל הגוף ודירוג מבנה הגוף. 

תזונה מתאימה לחתול מבוגר 
חתול מבוגר פעיל פחות מחתול צעיר ובריא, ולעתים גם מעכל וסופג פחות שומן. השמנת יתר אצל חתולים מבוגרים עשויה להופיע לאור חוסר פעילות. מצד שני, חלקם עלולים דווקא לרזות בשל חוסר תיאבון, בעיות שיניים או ירידה בחוש הטעם והריח. לאור ממצאי בדיקתו התקופתית של החתול ובהתייעצות עם הווטרינר, כדאי לשקול שינוי תפריט הדרגתי בהתאם לצרכיו העדכניים. השינוי ייעשה לאחר בחינת הרגלי האכילה שלו ומצבו הבריאותי, אל מול סוג המזון הניתן לו כיום. כל חתול מגיב אחרת אל המעבר לגיל הזהב, כך שטיפול תזונתי בחתולים מבוגרים חייב להתבצע על בסיס מדדים אישיים. 

הנגשת הבית והסביבה של החתול 
חתולים הם חיה טריטוריאלית שלא אוהבת שינויים. עם הזדקנותם, הם עלולים להילחץ עוד יותר אל מול התרחשויות לא מוכרות בבית. לאור זאת, שינוי הכרחי בסביבתו הקרובה של החתול מומלץ שייעשה בזהירות ובהדרגה. מאחר שחלק מהחתולים המבוגרים צפויים להתמודד עם מוגבלות פיזית או עם כאב, הנגישו עבורם את החפצים הנחוצים להם ביומיום.  

ארגז הצרכים שלהם צריך להיות מוצב במקום בטיחותי ולא גבוה, ודפנותיו צריכות להיות נמוכות כך שהחתול לא יתקשה להיכנס אליו. מומלץ להסיר את המכסה כדי להקל על החתול את הכניסה והיציאה, ולהניח שטיחון תחתיו אם אתם חוששים מלכלוך סביבתו בחול. מיטתו צריכה להיות ממוקמת באזור שקט ונעים שאינו חשוף לרעשים, ובמקביל גם קל לגישה עבורו. 

שמירה על גוף בריא ומטופח 
ירידה בפעילות הקוגניטיבית עשויה לפגוע בבריאותו הכללית של החתול המבוגר. פעילות גופנית שומרת על גוף חזק ועוזרת בהתמודדות עם כאב. לפיכך, חשוב לעודד את החתול לבצע פעילות גופנית מתונה באמצעות משחקי חתולים. חלק מהחתולים המבוגרים יתקשו בשמירה על ניקיון כמו בעבר, כך שעליכם להקפיד לסרק את פרוותם כדי למנוע כדורי פרווה, לשמור על פרווה בריאה ולעקוב אחר בעיות עור שלעתים אינן נראות ממבט ראשון.  

סיפוק משחקים וגירויים 
גם חתולים מבוגרים זקוקים למשחקים ולפעילות. לצד שגרת משחק שתמנע שעמום ודיכאון, בגיל המבוגר ישנה חשיבות לאספקת מתקני גירוד יעילים, גבוהים, חזקים ויציבים, שיאפשרו לחתול צפייה במתרחש בבית ויעזרו לו לטפל בציפורניו. תוכלו להתייעץ עם מומחה להתנהגות חתולים כדי לקבל עצות להעשרת חיי החתולים גם בגיל מתקדם.