תפריט תזונתי משופר לחתול המבוגר

הכירו את ההמלצות התזונתיות ואת התפריט לחתולים שהגיעו ל"גיל הזהב".

התנהגות חתולים משתנה מאוד לאורך תהליך התבגרותם. החל משינה במשך שעות ארוכות יותר, דרך ירידה בפעילות הגופנית ועד להעדפות חדשות בכל הנוגע לתזונה. תהליך העיכול בחתולים מבוגרים אורך זמן רב יותר, וגם חילוף החומרים שלהם מואט. הירידה בפעילות הגופנית מביאה לירידה במסת השריר, וצריכת האנרגיה שלהם נוטה להיות מועטה יותר.  

טיבו של המזון שאתם נותנים לחיית המחמד בשנותיה המאוחרות וכמותו, יכולים להשפיע מאד על איכות חייה. התזונה לא מרפאת או מונעת מחלות, אבל היא יכולה לעזור לחתול המבוגר שלכם להתמודד עם המחלות מהן הוא סובל או להרגיש טוב יותר כאשר הוא חולה.  

שינויים במשקל החתול בגילים מבוגרים 

טעות נפוצה של בעלי חיות מחמד היא לתת לחתול המבוגר שלהם את אותה כמות קלוריות לה נזקק כאשר היה צעיר ופעיל יותר, גם אם כיום הוא פעיל פחות. דבר זה עלול לגרום למשקל עודף אצל החתול. השמנת יתר בחתולים מעמיסה על איברים כמו הלב, הכבד, העצמות והמפרקים, ועלולה לגרום או להחמיר בעיות בריאות אחרות.  

מנגד, אצל חתולים אחרים התבגרות עלולה להביא לירידה במשקל. חתולים זקנים אוכלים פחות בגלל חוסר תאבון או בגלל ירידה בחדות חוש הריח או הטעם. גם בעיות שיניים אצל חתולים או מחלות כרוניות תורמות למצב זה. ירידה משמעותית במשקל מחייבת בדיקה אצל הווטרינר כי היא עלולה להיות סימן לבעיית כליות או לבעיה אחרת. לפעמים יהיה צורך במעבר למזון רפואי או באשפוז. גם עלייה במשקל דורשת התייחסות, כי גם השמנת יתר בחתולים יכולה להזיק.

הוא מדגיש כי מאחר שחתולים נוטים לווסת את כמויות המזון שהם צורכים, יש לאפשר לחתול המבוגר גישה חופשית לצלחת המזון. עם זאת, חשוב לעקוב אחר כמות המזון שהחתול צורך. המעקב יאפשר לכם לדעת אם החתול מאבד משקל או מעדיף לאכול יותר. זכרו שחתולים שונים זה מזה בקצב חילוף החומרים שלהם, ואפילו אם כל שאר הגורמים זהים, כל חתול נזקק לכמויות מזון שונות. במקרה של אי וודאות, התייעצו עם וטרינר.  

תפריט מומלץ לחתולים מבוגרים 

חתולים מבוגרים זקוקים למקורות אנרגיה וחלבון עשירים יותר עקב ירידה ביכולת הספיגה שלהם עם הגיל. מזון איכותי שמתאים לחתול מבוגר, כמו למשל פרו פלאן STERILISED7+ לחתולים מסורסים מגיל 7 ומעלה. המזון מכיל ריכוז גבוה של חלבון המעניק לחתול אנרגיה, וגם מקור לבניית שרירים, עצמות ומערכות גוף שונות. כמו כן, הוא תומך במערכת החיסונית, מתעכל בקלות ולכן מסייע בפעילות מעיים תקינה, ומכיל רכיבים השומרים על מערכת השתן.  

במקביל, לכל חתול מבוגר ישנם גם צרכים תזונתיים אישיים שקשורים להעדפות או לבעיות רפואיות. חתולים עם שיער ארוך דורשים מרכיבים שמונעים היווצרות של כדורי שיער, ואילו אצל חתולים אחרים מתגלה בעיה באזור השיניים, שידוע כאחד האזורים הבעייתיים בחתולים מבוגרים. לפעמים מתווספים לכך רגישות לרכיבי מזון, אלרגיות, נטייה להקאות ושלשולים או בררנות. אם לחיית המחמד שלכם יש מחלה כרונית, הווטרינר עשוי להמליץ על מזון מיוחד כמו פרו פלאן DELICATE להתמודדות עם רגישויות במערכת העיכול, או על מזון רפואי כמו פרו פלאן NF לסיוע בכשל כלייתי.  

התמודדות עם חוסר תאבון 

מעבר למזון טעים ואיכותי יכול לעזור גם במקרים בהם החתול מתחיל לסבול מחוסר תיאבון או מתקשה לאכול. אם חוסר התיאבון הופך לבעייתי, תוכלו לעודד אכילה באמצעות גורמים סביבתיים כמו צמצום הרעשים או הגורמים המלחיצים בזמן ההאכלה. ריני חביב-עמירן, מומחית להתנהגות חתולים, ממליצה גם להקפיד להחליף לחתול אוכל אחת ל-12 שעות. "מזון שעומד כמה ימים מאבד מטריותו ומטעמו, ויש חתולים שלא נוגעים בו." הוציאו את האוכל הישן מהקערית והחליפו בחדש, ואל תערימו אותם זה מעל זה. אם החתול ממשיך לסרב לאכול וסובל מירידה במשקל, פנו לווטרינר. 

לתפריט שחתולכם המבוגר צורך, ישנה השפעה רבה על בריאותו הכללית. אם תקדישו מעט מזמן הטיפול בחתול מבוגר כדי לעקוב אחר הצרכים התזונתיים המשתנים שלו, זו תהיה טובה קטנה שתשפיע מאד על איכות חייו.