שילוב בין אוכל יבש ללח בתזונת חתולים

טיפים לשילוב נכון בין מזון יבש ולח בתפריט היומי של החתול.

תזונה נכונה חשובה מאוד לבריאותם של חתולים בכל שלבי החיים. אנחנו שמחים לראות את החתול שלנו אוכל בהנאה, אבל רוצים גם לדעת שהוא מקבל את כל הרכיבים שנחוצים לו. חתולים רבים מנשנשים את המזון היבש שלהם לאורך היום, ומתנפלים על קופסאות שימורים שמכילות מזון לח. התנהגות זו מובילה רבים מבעלי החתולים להניח, ששימורים מיועדים לפינוק מיוחד ומזון יבש לשגרה. האם זה אכן כך?

הבדלים בין אוכל יבש לאוכל לח לחתול 

כשמדובר במזון איכותי, חתול יכול לקבל את הרכיבים שנחוצים לו גם ממזון יבש וגם ממזון לח. ההבדל בין השניים הוא במרקם ובאחוזי הלחות. לעיסת כופתיות של מזון יבש יכולה לסייע לחתולים לשמור על בריאות שיניהם, ואילו המרקם הרך של מזון לח נעים ומפתה יותר עבור חלקם.

אחוזי הלחות הגבוהים במזונות לחים מסייעים לחתולים לצרוך יותר נוזלים, מה שיכול להועיל לאלה מביניהם שאינם מרבים בשתייה. שמזון לח מתאים גם לחתולים שמתקשים ללעוס מזון מסיבות דנטליות, או לחתולים בררנים ואניני טעם. שימורי פנסי פיסט למשל מגיעים ב-20 טעמים שונים, החל מפטה ועד לצלי, ומעניקים גם לחתול אנין טעם תזונה מלאה ועשירה. גם שימורים של פריסקיז מספקים את התזונה היומית הדרושה לחתולים, בעזרת טעמים כמו עוף, סלמון, דגי ים ועוד.

FANCY FEAST

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

שילוב מזון לחתולים בצורה נכונה 

מזון יבש הוא האוכל שחתולים בריאים במשקל תקין מנשנשים לאורך היום, ולכן הוא צריך להיות זמין עבורם בכל עת. ריני חביב-עמירן, מומחית להתנהגות חתולים, ממליצה להחליף אותו אחת ל-12 שעות כדי לשמור על טריותו, ולהימנע מהוספת שכבת מזון חדשה מעל לשכבות ישנות.

מזון לח לעומת זאת, יש לשמור בקירור לאחר הפתיחה, לכן לא כדאי להשאיר אותו מחוץ למקרר למשך זמן רב, אלא לתת לחתול מנות נפרדות ממנו בהתאם להעדפתו. ישנם חתולים שמסתפקים בכף אחת, וישנם כאלה שישמחו לקבל יותר.

מתי מומלץ לתת לחתול מזון לח? 

ההמלצה של חביב-עמירן היא לעשות זאת לאחר פעילות גופנית או לאחר משחק שלו. אם אתם מעניקים לחתול שלכם מנה אחת של אוכל לח ביום, העניקו אותה בשעות הערב או הלילה, לפני השינה. סיום משחק עם מזון לח סוגר עבור החתולים מעגל, ונותן להם את התחושה שמדובר בטרף שצדו. כך הם שבעים, רגועים ומוכנים לסיים את היום.

למה כדאי לשלב אוכל יבש ולח בתזונת החתול? 

השילוב בין שני סוגי המזון כולל כל מה שצייד חתולי צריך. המזון היבש הוא אוכל זמין לאורך היום, והמזון הרטוב מוסיף לחות ומעניק גיוון מבחינת טעמים. השילוב מאפשר לכם גם לפקח על שינויים בהרגלי האכילה של החתול. זאת, מכיוון שקל לראות אם חתול מפסיק לפתע לחבב מזון לח, או להבדיל אם יש לו הרבה יותר תיאבון אליו. כדאי להתייעץ עם הווטרינר על כל שינוי חד בכמויות האוכל שצורך החתול. לבריאות ובתאבון!