חתול עם בעיות עיכול – מתי המצב מסוכן?

שלושת המצבים הבאים יכולים להיות מסוכנים לבריאותו של החתול. כך תדעו כיצד לפעול:

בעיות עיכול הן אולי לא דבר שנעים לדבר עליו, אבל כזה שאסור להתעלם ממנו. גם חתולים יכולים לסבול מבעיות עיכול וכאשר חתול משלשל, מקיא או סובל מעצירות, חשוב למצוא את הסיבה לכך. חלק מהסיבות ניתנות לטיפול פשוט ואחרות מצריכות בדיקה ומעקב ממושכים יותר. בסעיפים הבאים תכירו את הסיבות העיקריות מאחורי התופעות השונות, ואת הפתרונות המומלצים לכל אחת. מאחר שלכל בעיה מספר סיבות הגיוניות, חשוב לפנות לווטרינר בכל שינוי במצבו הבריאותי של החתול.  

שינויים ביציאות אצל חתולים 

את ה"הפתעה" הזו תגלו כנראה בזמן הניקיון של ארגז החול. כאשר חתול משלשל או סובל מיציאות רכות, מערכת העיכול שלו מתמודדת עם בעיה שמצריכה טיפול. בעיה כזו יכולה להתקשר לקשיים בעיכול מזון, שינויים בתנודת המעיים או חברים לא ידידותיים שמתגוררים בגופו. אלה כמה מהסיבות העיקריות למצב: 

 • החלפת מזון לחתול – מעבר חד מסוג אחד של מזון לסוג אחר, יכול להתבטא במקרים רבים בשינוי ביציאות. הדבר קורה אצל גורים שעוברים ממזון רך ולח לכופתיות יבשות, וגם אצל חתולים שתכולת הקערה שלהם משתנה בבת אחת. אם אתם מעוניינים או צריכים להחליף את המזון של החתול שלכם, עשו זאת בהדרגה. ערבבו כמות קטנה של המזון החדש עם כמות גדולה של הישן, והמשיכו להגדיל את החלק היחסי בין החדש לישן במשך כמה ימים, עד למעבר מוחלט.
   
 • תילוע – אם החתול אינו מטופל נגד תולעים באופן קבוע, ייתכן שהימצאות התולעים במעיים שלו משפיעה על תנועתן ולכן גורמת לשינוי ביציאות. במקרים רבים חתולים שסובלים מפרעושים סובלים גם מתולעים, מפני שהם בולעים את התולעים שחיות על גבי הפרעושים בשעה שהם מתגרדים.
   
 • טפילים בצואת חתולים – הידבקות בטפיל נגרמת כתוצאה ממגע בחפץ, מזון או הפרשה של בעל חיים נגוע. אצל חלק מהחתולים ניתן יהיה לראות דם בצואה, או צואה במרקם רירי. בדיקת צואה במרפאה תאפשר לגלות האם החתול סובל מטפילים, ולאחריה יוענק לו טיפול מתאים.  

שימו לב למצבים בהם החתול לא רק סובל מיציאות רכות אלא גם עושה את צרכיו מחוץ לארגז. ייתכן שמדובר בבעיה רפואית או מחלה, אך גם שהארגז לא מתאים לו (קשה לו להיכנס אליו, לא מצליח להתאפק עד שמגיע אליו או שנמנע מהכניסה אליו מסיבות שונות). ציינו זאת בפני הווטרינר, כדי לקבל ייעוץ הנוגע לשתי הבעיות. אם מדובר בבעיות התנהגותיות ולא פיזיולוגיות, תוכלו לפנות למומחית להתנהגות חתולים כדי למצוא את המקור להן.

PRO PLAN DELICATE

החתול מקיא?

 • בליעת כמות עודפת של כדורי פרווה – לחתולים חשוב להיראות במיטבם, והם עסוקים חלק ניכר מהיום בליקוק הפרווה וניקויה. כחלק מהתהליך, החתול בולע כמות שיער מסוימת, שעוברת לאורך מערכת העיכול ונפלטת יחד עם הצואה. במצבים אחרים, שיער שהוא בולע נפלט באמצעות הקאה. אם זה המצב, תוכלו להבחין בגושים אפורים שהוא פלט.
   
 • בליעת גוף זר או צמח – גומיות, חוטים דנטליים וחוטי תפירה הם רק חלק מהחפצים שחתולים מוקסמים מהם. עם זאת, בליעתם עלולה לסכן את בריאותם. אם השלל שלכם צץ בקיא של החתול, חשוב שתרחיקו חפצים מסוג זה מחוץ להישג ידיו.
   
 • אכילה מהירה מאוד – חלק מחתולים בררנים, אך ישנם גם כאלה שלא יכולים להתאפק מזלילה מהירה של המזון האהוב עליהם. קיימות דרכים שונות לגרום לחתול לאכול לאט יותר, כמו למשל רכישת קערות מזון מיוחדות עם בליטות במרכזן. הבליטות מאלצות את החתול לשלוף את הגרגרים, ועל ידי כך להאט את הקצב.
   
 • מחלות או דלקות פנימיות – מצבים מורכבים שהקאה היא אחד מהתסמינים שלהם. האבחון מצריך בדיקה וטרינרית.

לפני ניגוב הקיא של החתול מהשטיח או הרצפה, התבוננו בו. ה"תוצר" העיקרי בו יגלה לכם במקרים רבים מה הסיבה להקאה. אם לא מדובר במקרה חד פעמי שהוא תוצר של בליעת פרווה או חפץ אחר, אם אתם מבחינים בדימום או שהחתול לא נראה "כהרגלו" לאחר ההקאה, התייעצו עם וטרינר. 

עצירות אצל חתולים 

 • תזונה לא מתאימה – תזונה דלה בסיבים יכולה להשפיע על היציאות של החתול. ודאו כי המזון שאתם מאכילים בו את חתולכם מתאים לצרכיו. היוועצו עם וטרינר אם אינכם בטוחים.
   
 • חוסר בפעילות גופנית – פעילות גופנית ממריצה את הגוף וכך גם את פעילות המעיים. חתולים שלא משחקים מספיק לאורך היום עלולים לסבול מעודף משקל, משעמום וגם מעצירות. שחקו עם החתול שלכם, והכניסו אושר לחייו ואקשן אל ארגז הצרכים שלו.
   
 • היעדר תנאים בארגז הצרכים – חתולים נקיים עשויים להימנע מלעשות צרכים אם הארגז מלוכלך, וללמוד להתאפק. האיפוק הזה יכול להוביל עם הזמן לעצירות. עצירות נפוצה גם אצל חתולים חרדתיים, שיחששו לגשת לארגז אם הוא נמצא במקום רועש או אם בעל חיים נוסף משתמש בו.
   
 • כדורי פרווה שמצטברים בקיבה – אצל חתולים שבורכו בפרווה עשירה וסמיכה, עלולה להתרחש הצטברות של פרווה בקיבה. אם כדור הפרווה קטן, הוא יכול להמשיך במורד מערכת העיכול או להיפלט בהקאה ללא שום בעיה. אולם אם הכדור גדול, הוא יכול לגרום לעצירות ואפילו לחסימת מעיים. מזונות שמתאימים לחתולים בעלי פרווה סמיכה, כמו פרו פלאן ELEGANT, יכולים לעזור במצבים כאלה. המזון מכיל רכיבים המפחיתים נשירת שיער, לצד סיבים תזונתיים אשר מסייעים במעבר עדין של שיער דרך מערכת העיכול.
   
 • שינויים בגיל – חתולים מבוגרים סובלים ממחלות שונות, שחלקן משפיעות על מערכת העיכול. בכל תופעה חדשה שמופיעה אצל החתול המבוגר שלכם, חשוב לפנות להתייעצות אצל הווטרינר. 

החתול סובל מבעיות עיכול, מתי כדאי לפנות למרפאה? 

אם אתם רואים שלא מדובר במקרה חד פעמי, תמיד כדאי להתייעץ עם הווטרינר של החתול. ההתייעצות חיונית כדי למנוע מקרים של התייבשות, זיהומים או סיבוכים. הווטרינר ימליץ לכם על תפריט חלופי במידת הצורך, ויאמר מתי יש להגיע לבדיקה. ייתכן שתקבלו גם המלצות לגבי תרופות שיכולות להקל על התסמינים. ציינו בעת הפנייה גם תופעות נלוות כמו שינויים בתאבון או בהתנהגות הכללית, ירידה במשקל או דימום שנלווה ליציאות. חתולים יכולים להקיא גם כתוצאה מהרעלה. אם אתם חושדים שהחתול שלכם אכל משהו רעיל, פנו מיד לווטרינר או לשירותי החירום בבית חולים לחיות מחמד.