Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
תזונה מותאמת לחתול מבוגר – המדריך המלא לבעלי חתולים
תזונה מותאמת לחתול מבוגר – המדריך המלא לבעלי חתולים

תזונה מותאמת לחתול מבוגר – המדריך המלא לבעלי חתולים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית אירופאית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

החתול שלכם הגיע אל "גיל הזהב" ואתם רוצים לעזור לו להסתגל אל תקופת החיים החדשה. אילו שינויים נחוצים לחתולים מבוגרים מבחינה תזונתית ואיך מיישמים אותם בקלות?
החתול הבוגר שלכם מעדיף לנמנם יותר מהרגיל, כבר לא מזנק לגבהים ומנהל אורח חיים רגוע? שינויי התנהגות חדים מצריכים כמובן פנייה לווטרינר, אבל אם מדובר בחתול בריא בן 7 ומעלה כנראה שמדובר בשינויים טבעיים שקשורים לגיל. חתול שהגיע לגיל 7 נחשב לחתול מבוגר, ואילו חתול בן 11 ויותר הוא כבר חתול "קשיש". לצד הגאווה ממסלול החיים הארוך שהחתול שלכם עשה עד היום, קיימות גם כמה התאמות שיסייעו לו להמשיך וליהנות מכל רגע. 
 

שינויי גיל והתאמות תזונתיות

חתולים מבוגרים פחות פעילים מבעבר, מבלים יותר זמן בבית גם אם נהגו לטייל בחוץ וישנים יותר מהרגיל. חלקם מתמודדים עם קושי בקפיצות למקומות גבוהים עקב התפתחות שינויים ניווניים במפרקים, ויש גם מי שחווים תנודות במשקל.
בנוסף לשינויים נראים לעין, קיימים גם שינויים נוספים שחתולים מבוגרים חווים – בין היתר בכל הנוגע לתזונה. מערכת העיכול של חתולים מבוגרים מתקשה לעכל שומן וחלבון כמו בעבר, פגיעה שמחמירה עם השנים. אצל חתולים בני 7-12 אחוז הסובלים מירידה ביכולת עיכול השומן נע בין 10 ל-15, וכשאנחנו מסתכלים על קבוצת החתולים בני ה-12 ומעלה מדובר כבר ב-כ-30%. אצל כ-20% מהחתולים מעל גיל 14 נמצאה גם ירידה ביכולת עיכול החלבון, ושתי הפגיעות הללו תורמות לירידה במשקל ולקושי בשמירה על מסת שריר.
תזונה מותאמת לחתולים מבוגרים עוזרת להם להתמודד עם השינויים הרבים, ולשמור על מצבם הגופני ועל בריאותם. טרם המעבר למזון לחתולים מבוגרים, חשוב כמובן לשלול מחלות רפואיות הדורשות הזנה מיוחדת. אם נמצא שהחתול שלכם בריא, מזון לחתולים מבוגרים הוא התחנה הבאה שלו. 
 

מה כוללת התזונה המושלמת לחתולים מבוגרים?

•    מזון קל לעיכול – חתולים מבוגרים עשויים להתקשות בעיכול המזון שלהם. רכיבי המזון צריכים להיות בעלי נעכלות גבוהה, כך שהוא ייספג בקלות במערכת העיכול שלהם, ולכלול רמות רכיבים תזונתיים המותאמות לגילו של החתול. 
•    רמות חלבון גבוהות – רמות חלבון גבוהות יעזרו לחתול לשמור על מסת השריר. 
•    שומנים בריאים –  שומן קל לעיכול ברמה מספקת, לשמירה על משקל גוף תקין וספיגה תקינה של ויטמינים מסיסי שומן. 
•    נוגדי חמצון – חתולים מבוגרים זקוקים לרמות גבוהות של נוגדי חמצון במזון, לצורך תמיכה במערכת החיסון אשר פעילותה יכולה להיפגע בגיל המבוגר. 
•    מים בכמות מספקת – אצל חלק מהחתולים המבוגרים קיימת ירידה בתחושת הצמא, ולכן הם עלולים לשתות פחות ממה שנחוץ לבריאותם. לצורך עידוד שתייה מומלץ להניח קעריות מים במספר אזורים שקטים ברחבי הבית, כדי לאפשר להם לשתות בכל מקום שיימצאו בו.  אפשרות נוספת היא לרכוש מזרקת מים או להציע להם מזון לח שיפצה על הירידה בשתייה.

כל מה שנחוץ לחתול מבוגר באריזה אחת

כדי לעזור לחתולים מבוגרים ליהנות מחיים עשירים, פעילים ובריאים, פיתחנו בפורינה את פרו פלאן STERILISED סניור 7+ המיועד לחתולים מבוגרים שעברו סירוס או עיקור. המזון מכיל את פורמולת ההזנה LONGEVIS הייחודית, המכילה נוגדי חמצון, חומצות שומן מסוג אומגה 3 ו-6 ופרביוטיקה, והוכחה מדעית כמאריכת חיים ומשפרת את איכותם של חיי חתולים מבוגרים מעל גיל 7 ומעלה.

כדי לתמוך בצרכים התזונתיים של חתולים מבוגרים, פרו פלאן סניור 7+ מכיל חלבון קל לעיכול על בסיס הודו, פרביוטיקה לשיפור איזון אוכלוסיית החיידקים המיטיבים במעי, ריכוז מינרלים מותאם לשמירה על בריאות מערכת השתן התחתונות, וכמו כן גם פורמולה להורדת הצטברות אבן שן. בדומה לכל תהליך החלפת מזון, את המעבר למזון החדש יש לבצע בצורה הדרגתית על פני 7-10 ימים במטרה להביא להסתגלות הדרגתית של מערכת העיכול.

למניעת האכלת יתר ועליית משקל, מומלץ לעקוב אחר המלצות ההזנה המופיעות על גבי האריזה. עם זאת, מכיוון שלכל חתול הרגלים משלו, רמת פעילות שונה ומטבוליזם שונה – מומלץ להעריך לאורך זמן את מצבו הגופני של החתול שלכם ולהתאים לפיו את הכמויות הנדרשות לו.