חיסונים לכלבים: מחלות שחשוב להכיר

חיסונים לכלבים יכולים לשמור על כלבכם מפני מחלות קטלניות ואף להציל את חייו. אלה העיקריות שבהן

אחד מהדברים הראשונים שיש לעשות לאחר אימוץ כלב הוא הגעה לביקור ראשון אצל הווטרינר. במהלך הביקור הווטרינר יבדוק את כלבכם, וכמו כן ימליץ על תוכנית חיסונים לכלבים המותאמת לו לפי גילו. בין שאימצתם את הכלב ובין שרכשתם אותו ממגדל, חשוב שתקבלו מידע מעודכן אודות החיסונים שהוא קיבל עד כה.  
מאחר והמידע הזה לא תמיד זמין כלל הציבור, אם אימצתם כלב בוגר ואינכם יודעים האם החיסונים שלו תקפים, התייעצו עם הווטרינר כיצד לפעול. 

כלבים מקבלים מספר חיסונים באופן שגרתי, ויש לתת אותם במשך פרק זמן מסוים. כדי שקל יהיה לעקוב אחר החיסונים, הווטרינר שלכם יעניק לכם פנקס חיסונים עבור הכלב. בפנקס תוכלו למצוא את כל המידע אודות התאריכים והחיסונים שניתנו לו. שמרו אותו, והקפידו להגיע לחיסוני ההמשך בזמן.  

אלה החיסונים והטיפולים שכלבכם צפוי לקבל על מנת להיות מוגן מפני מחלות: 

חיסון נגד כלבת  

חיסון זה הוא חיסון החובה היחיד לכלבים בישראל. מדובר במחלה נגיפית קטלנית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית של כלבים, ומובילה לשיתוק ולמוות. היא מועברת לרוב על ידי נשיכה של חיה נגועה. בין הסימנים למחלה: מצב של התרגשות יתר, כולל נשיכות, ורגישות לרעש. כמו כן, תמיד ישנו גם שלב של שיתוק, עוויתות וקשיים בבליעה. 

חיסון משושה  

שמו של החיסון ניתן לו בשל ששת הפתוגנים שמצויים בו. הוא מיועד להעניק לכלב חיסון כנגד שש מחלות: פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס), עכברת (לפטוספירוזיס) משני זנים ו-וירוס פרא-אינפלואנזה.  

 • פרוו – מדובר במחלה נגיפית קטלנית, מדבקת ונפוצה, שפוגעת לרוב בגורים. היא מועברת על ידי מגע עם דם, צואה או הקאות של כלב נגוע.
  התסמינים: שלשולים קשים, חום גבוה, הקאות, חוסר תיאבון והתייבשות.
 • כלבלבת –  מחלה ויראלית מדבקת מאוד הפוגעת במערכות הנשימה, העיכול והעצבים של הכלב. הווירוס מועבר דרך האוויר או על ידי מגע עם חיה נגועה, עם הצואה או השתן שלה, ועלולה להיות קטלנית.
  התסמינים: שיעול, התעטשות, הפרשות מהעיניים ומהאף, חום, חוסר תיאבון, הקאות, שלשול ועוויתות.
 • דלקת כבד נגיפית – מחלה ויראלית זו מועברת על ידי מגע עם חיות נגועות או עם הפרשותיהן. היא פוגעת בכבד, בכליות ובתאים המצפים את כלי הדם.
  התסמינים: חום גבוה, צמא, חוסר תאבון, דלקות באף או בפה, שלשול, כאבי בטן ובטן רגישה, נזק לכבד, דימום ודיכאון.
 • עכברת – מחלה חיידקית מדבקת מאוד המועברת על ידי מגע עם הפרשות אף, שתן או רוק של חיות נגועות. חיות שנרפאו ממנה עלולות להמשיך להפיץ אותה, והיא עשויה לעבור גם לבני אדם. עכברת עלולה לגרום לדלקת בכליות, חום, הקאות, שלשולים, חוסר תיאבון ואדישות. עלול גם להיגרם נזק לכבד. חיסון המשושה מכיל שני זנים מומתים של החיידק.
  התסמינים: סימניה המוקדמים של המחלה אינם בהכרח נראים לעין, כך שניתן לא להבחין בהידבקות בה.
 • וירוס פארא-אינפלאונזה – מחלה נגיפית מדבקת מאוד, שעלולה להיות אחת הסיבות להידבקות בשעלת המכלאות. היא מופצת במהירות בין כלבים השוכנים במכלאות סמוכות ועלולה לפגוע קשות במערכת הנשימה ואף לגרום למוות.
  התסמינים: שיעול יבש, חוסר תיאבון, דיכאון והפרשות מן האף והעיניים.

עוד חיסונים לכלבים 

1. חיסון נגד שעלת המכלאות – חיידק שעלת המכלאות עשוי להופיע במקומות בהם ישנם כלבים רבים. לפיכך, הוא מומלץ לכלב שצפוי לבוא במגע עם כלבים בתערוכות, במכלאות או בפנסיונים. יש לתת אותו  מספר שבועות טרם חשיפתו של הכלב לכלבים אחרים. חיסונים לכלבים הנם חשובים במיוחד כאשר מכניסים כלב למכלאה.
 
2. טיפול נגד תולעת הפארק – תולעת עגולה הנפוצה בישראל וגורמת לגידולים על הוושט, קרעים בעורק הראשי, גידולים סרטניים ומוות. הטיפול ניתן באמצעות זריקה שמפחיתה את חומרת ההדבקה, וניתנת בממוצע אחת ל-3 חודשים. בגזעים מסוימים ישנה רגישות יתרה לתולעת. ההידבקות מתרחשת בקיץ ובשל תקופת דגירה ארוכה, את הכלבים החולים רואים בחורף.  

3. טיפול תילוע – טיפול מניעה נגד תולעים אצל כלבים, שניתן לכלב בכדור או בזריקה. 

חיסונים לכלב וטיולים  

טרם הוצאת הכלב לטיול מחוץ לבית, יש לוודא מול הווטרינר שהוא השלים את כל החיסונים לכלבים הנחוצים לו ובמיוחד כאשר מדובר בגור.  
גורים שנגמלים מחלב אם עשויים לסבול מפער חיסוני, בשל אובדן החיסון הטבעי שהם קיבלו עד כה בזכות הנוגדנים בחלב האם, ועד שגופם מתחיל לייצר את אותו חיסון טבעי באופן עצמאי. הדבר בעיקר ניכר אחרי סיום היניקה, כאשר כמות הנוגדנים בגופם של הגורים יורדת באופן דרמטי.  
בפער זה שבין סיום תכנית החיסונים לבין הפסקת היניקה, יש לגור את הסיכון הגבוה ביותר לחלות.  
 
לכן, כדי להקטין את הסיכון להידבקות, יש להגביל את המגע שלו עם כלבים לא מוכרים עד להשלמת סדרת חיסונים לכלבים ולהקפיד על חיזוק המערכת החיסונית באמצעות מזון מתאים דוגמת- OPTI START סדרת מזון הגורים של פרו פלאן, המסייעת לחזק את התגובה החיסונית לחיסונים שנותן הווטרינר, ובכך לגשר על הפער החיסוני שתואר קודם לכן. החיסונים לגורי כלבים ניתנים בכמה סבבים, ולאחר מכן מגיעים לשגרת החיסונים אחת לשנה.