טיפים לטיול בטוח עם הכלב בימי הקיץ החמים

כפי שלנו בני האדם חם בקיץ ולח, כך גם לכלבים שלנו. אך בעוד אנו יכולים לצנן את עצמנו באמצעות הזעה, לכלבים אין מנגנון הזעה מפותח לקירור הגוף (יש להם בלוטות זיעה מעטות בכפות הרגליים בלבד) . דרך הקירור העיקרית שלהם הינה "הלחתה". הלחתה היא נשימה בפה פתוח עם לשון משורבבת החוצה , המאפשרת הפטרות מעודף חום. עם זאת, תהליך ההלחתה אינו יעיל מאד ועל כן כלבים רגישים מאד לעלייה בטמפרטורת הסביבה. 
כלב שנחשף לטמפרטורות גבוהות ואינו יכול להוריד את חום גופו ולהצטנן , יכול לפתח מכת חום מסכנת חיים . כל כלב בכל גיל וגזע רגיש לעליות חום, אולם יש גילאים וגזעים הרגישים במיוחד. כך גורים צעירים, כלבים הסובלים מהשמנת יתר, כלבים בעלי פרווה שחורה וכלבים מגזעים פחוסי אף – כגון פאג, בולדוג אנגלי ועוד,  בהם יכולת ההלחתה לקויה בשל המבנה של פניהם, והם עלולים לסבול אף יותר מהחום והשלכותיו. 
לכן, אם אתם מתכננים לצאת עם הכלב לטיול, לים או סתם לסיבוב צרכים בחודשי הקיץ החמים,  חשוב להקפיד על כללי הזהירות וההתנהגות הבאים שיבטיחו הנאה מלאה לכם ולחברים על ארבע. 
 

הנה מספר טיפים לטיולים בטוחים בעונת הקיץ החמה:

הקפידו על טיול בשעות קרירות ככל האפשר

מומלץ לצאת לטיולים עם הכלב בבוקר מוקדם ואו בשעות בערב ולהמנע ככל האפשר מטיולים בשעות החמות של הצהריים. במידה ובכל זאת נדרש טיול גם בשעות הצהריים החמות: 
- הקפידו על טיול קצר ככל האפשר ללא שום פעילות מאומצת (תיתכן התפתחות מכת חום מסכנת חיים)  
- טיילו באזורים מוצלים בלבד.
- המנעו מאספלט/ מדרכות חמות - כפות הרגליים של הכלבים רגישות וחשופות וייתכנו כוויות מהמגע עם המדרכה/ הכביש החמים.
- כלב המורגל בישיבה לפני כביש: שימו לב שהכלב מתיישב באזור מוצל ולא על מדרכה רותחת, על מנת למונע כויות בחלק גופו האחורי של הכלב .

כלבים המטיילים עם זמם (מחסום)

יש לדאוג לזמם המאפשר הלחתה . הלחתה היא  כאמור הדרך העיקרית בה כלבים מאבדים חום ובמידה והזמם לא מאפשר זאת- תיתכן סכנה לעליית חום גוף ומכת חום.

דאגו למקור שתיה זמין לכלב והפסקות שתיה קבועות לאורך הטיול

אם אתם מתכוונים לצאת עם הכלב למסלול הליכה ארוך, דאגו לבדוק האם לאורך מסלול הטיול תוכלו למצוא ברזיות ייעודיות לכלב. גם בטיול רגוע יותר בפארק חשוב לוודא המצאות של ברזיות מסוג זה. בכל מקרה, זכרו כי לא בכל מקום ברזיות כאלו קיימות ולכן תמיד מומלץ גם לקחת אתכם בקבוק מים וקערה שיתאימו ויהיו נוחים לכלב לשתייה. מומלץ לעשות הפסקות שתייה יזומות אחת ל15-20 דקות בטיול ארוך.
אם החלטתם לקחת את הכלב לים, הרי שהטיפים מעלה לגבי טיול נכונים גם לגבי בילוי רטוב זה. הקפידו על הליכה בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים כאשר עומס החום יורד, הביאו אתכם מים בכמות שתספיק עבורכם וגם עבור הכלב, דאגו שהכלב יהנה ממנוחות בצל, ועודדו אותו לשתות כמה שיותר. טיפים נוספים לבילוי בטוח בים עם הכלב בחודשי הקיץ,  תוכלו גם לראות בסרטון זה: 

 אף פעם לא להשאיר כלב במכונית סגורה (גם עם חלון פתוח)

הטמפרטורה במכונית בימי הקיץ עולה במהירות תוך דקות לטמפרטורות גבוהות שיביאו למכת חום עם סכנת חיים מיידית , אפילו עם חלון פתוח. לכן, לעולם אל תשאירו כלב במכונית בקיץ, אפילו לא לדקות ספורות. 

טיפים כלליים נוספים להקלה על כלבים בחום הקיץ

תספורת לכלב בקיץ - האם מומלץ?

למרות האמונה הרווחת כי תספורת תעזור להורדת עומס החום בימי הקיץ, לא תמיד תספורת היא הפתרון הנכון. פרוות הכלב מהווה בידוד הן מפני קור והן מפני חום ולגזעים שונים סוגי פרווה שונים. קיימים גזעים בהם קיימת פרווה כפולה ואף משולשת – שחשובה מאד לבידוד מפני חום חיצוני. (כגון האסקי סיבירי, רועה גרמני, רטריוורים ועוד.  בגזעים אלו לא מומלצת לרוב תספורת קיץ, אך חשוב ביותר להבריש את הפרווה בתדירות גבוהה, דבר שיעזור להסרת שיכבת הפרווה התחתונה הנושרת בקיץ. אפשר גם לבצע דילול פרווה  אצל ספר כלבים מקצועי. לעומתם, בגזעים בהם אין פרווה אלא שיער הצומח בצורה רציפה (כגון פודל, יורקשייר טרייר ושיצו) - ניתן לקצר את השיער בימי הקיץ וגם אצלם חשובה שיגרת הברשה . בכל מקרה שהוחלט על תספורת או קיצור שיער- חשוב להשאיר שיכבת פרווה קצרה ואין לגלח את הפרווה. גילוח יביא לחשיפת העור לכויות שמש, עקיצות טפילים וצריבות עור מפגעים חיצוניים.  

מים - החשוב ביותר בחום: אספקת מי שתייה נקיים

חשוב לדאוג כי קערת המים של הכלב תהייה מלאה תמיד במים נקיים ומומלץ לשים יותר מקערה אחת ברחבי הבית כדי  לעודד שתייה. כניסיון לצינון ניתן לנסות להוסיף קרח כתוש לקערת המים (עם זאת, חשוב לציין כי לא ברור מחקרית האם מי שתייה קרים מאוד לכלב, אכן עוזרים לו בצינון הגוף).  

ארטיקים לכלבים – עוד דרך להעסיק את הכלב בקיץ 

פינוק קריר לקיץ שמהווה גם מקור למשחק הם קרטיביים בייתים. להכנת קרטיב אפשר להשתמש בכוס חד פעמית ולשים בה  גרגירי מזון יבש, חטיפי כלבים או ירקות מותרים (בהתאם להעדפת הכלב) מעורבבים עם מים ולהקפיא. אפשר גם להוסיף למים מעט מזון רטוב שיגביר את הטעם של הארטיק. שימו לב, טרם הכנת הארטיק, תמיד בידקו והשתמשו רק במזונות המותרים לכלבים (לדוגמא, ענבים הינם רעילים לכלבים- ואין להשתמש בהם!)