סירוס כלב ועיקור כלבה: כל מה שחשוב לדעת

ההחלטה לעקר או לסרס את כלביכם היא אחת החשובות שתקבלו. כך תעשו זאת נכון.

עיקור כלבה וסירוס כלב הן פעולות נפוצות מאוד. אם אימצתם כלב בוגר או גורים מעמותה להצלת בעלי חיים, כנראה ששילמתם על סל אימוץ שכולל גם סירוס או עיקור. במצבים אחרים, ההחלטה על ביצוע סירוס או עיקור תלויה בכם.  
מדובר באחת מההחלטות המרכזיות שכל בעל כלב צריך לקבל. רבים לא בטוחים באשר לסיבות להעביר את הכלב פעולה כזו, וחוששים מהשפעותיה על חיית המחמד בהמשך. בסעיפים הבאים תמצאו מידע אודות הפעולות החשובות, יתרונותיהן וטיפים הנוגעים להחלמה מהן.  

 עיקור כלבות: מדוע כדאי לשקול זאת? 

תהליך ייחום של כלבות מתרחש בממוצע פעמיים בשנה. ייחום כלבה מתחיל לראשונה בתקופה שבין 6 חודשים לשנה, תלוי בגזע, בגודל, ובקצב ההתפתחות שלה. יציאה לטיול עם כלבה מיוחמת היא אתגר לא פשוט. הכלבה עלולה למשוך אליה זכרים רבים, ובהיעדר השגחה היא עשויה לברוח במטרה למצוא זיווג. 
בשלב הבא, כלבה בהריון מצריכה טיפול מיוחד, שבעלי כלבים ללא ניסיון מתאים יתקשו להעניק לה. גם ההמלטה עצמה עלולה להסתבך, ולסכן את שלום הכלבה ואת בריאות גוריה. הטיפול בגורים הצעירים הוא יקר ותובעני, ודורש מציאת בית חם עבור כל אחד מהם. במצב בו בעלי חיים רבים ננטשים ונעזבים, חשוב לשקול היטב אם המלטה של גורים נוספים היא הכרחית. 
בנוסף, עיקור מגן על הכלבה מבחינה רפואית ומסייע במניעת גידולים באברי הרבייה והעטינים. ידוע כי אצל כלבות שמעוקרות עוד לפני הייחום הראשון, הסיכון להתפתחות גידולים שונים פוחת בצורה משמעותית. לצורך קבלת מידע נוסף הנוגע לעיקור כלבתכם, מומלץ להתייעץ עם הווטרינר ולקבל את חוות דעתו. 

סירוס כלבים: מדוע כדאי לשקול זאת? 

כלבים שאינם מסורסים עשויים לסבול מבעיות התנהגות ומקושי באילוף. כלבים כאלה ירגישו צורך לסמן את הטריטוריה שלהם באמצעות שתן, ולהפגין דומיננטיות מול הבעלים שלהם. במצב בו יזהו כלבה מיוחמת הם עלולים לברוח במהלך טיול. אם יישארו בבית הם צפויים לנבוח, ליילל ואפילו לנסות לפרוץ את הדלת או הגדר. את תסכולם יפרקו באמצעות התחככות בחפצים, כלבים אחרים או בני בית נבוכים.  
בהיבט הרפואי, סירוס כלב מונע גידולים באשכים והופעה של מחלות שקשורות לבלוטת הערמונית של הכלב. 
החשיבות של ביצוע הפעולות הללו מוכרת גם ברשויות העירוניות. כלבים וכלבות שעברו עיקור וסירוס זוכים להנחה משמעותית בתשלום השנתי על רישיון החזקת כלב וחיסון כלב.  

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

השפעת ההליכים על כלבים 

סירוס כלב ועיקור כלבה הם הליכים כירורגיים שנעשים בהרדמה מלאה. אצל הזכרים מדובר בתהליך קצר ופשוט שאורך מספר דקות. אצל הנקבות, העיקור הינו תהליך ארוך יותר המצריך כניסה לחלל הבטן. 

ישנם מיתוסים שונים שקשורים לניתוחים הללו, אולם רובם אינם נכונים

• עיקור וסירוס אינם משנים את אופיים של הכלבים -  מדובר בפעולה שתרגיע צורות התנהגות לא רצויות, אך לא תקבלו כלב "שונה" מזה שהכרתם. כלבים דומיננטיים למשל, עשויים להמשיך להפגין דומיננטיות כלפי כלבים אחרים בסיטואציות מסוימות.
• אין צורך להמתין עד אחרי ההמלטה הראשונה כדי לעקר כלבות -  להבדיל מבני אדם, כלבות אינן שקועות במחשבות עתידיות על משפחה וילדים ואין להן רצון לממש אותו. 

טיפול בכלבים לאחר עיקור או סירוס

• בסיום הניתוח ייתכן שהכלבים יהיו עייפים וחסרי תיאבון. חומרי ההרדמה משפיעים על הרצון לאכול ולשתות, ועשויים גם לגרום להקאה. התייעצו עם הווטרינר באשר לזמן שיש להמתין לפני מתן מזון. 
• גלו סבלנות ואפשרו לכלבים לנוח, להתאושש ולישון.
• ייתכן שהכלבה תצטרך "קולר אליזבת". מדובר בקולר בצורת קונוס שמיועד למנוע ממנה ללקק או לגעת באזור התפר שעל גבי בטנה. 
•  טיפול לאחר עיקור כלבה יכלול מעקב אחר ההחלמה של החתך. אם הכלבה מצליחה להוציא את התפרים, אם אתם שמים לב שהחתך מתנפח או אם הוא מפריש הפרשות, יש לעדכן את הווטרינר. עדכנו אותו גם על שינויי התנהגות וסירוב לאכול אם חלפו למעלה מיומיים מאז הניתוח. 
• המתינו להסרת התפרים לפני רחיצת הכלבה. 
• גם אם הכלבה נהנית ממגורים בחוץ, עליה להחלים מהתהליך בבית. זאת כדי לספק לה אזור החלמה היגייני, נעים ושקט . 
• מאחר שסירוס כלב הוא ניתוח פשוט יותר, בהיעדר סיבוכים גם ההחלמה ממנו צפויה להיות מהירה. טיפול בכלב לאחר סירוס כולל מעקב אחר האזור, כדי לוודא שכלב אינו סובל מנפיחות או דימום מקומי. 
• הגיעו לביקורת במרפאה הווטרינרית במועד שנקבע לכם. החלמה מהירה!