בריאות בגיל הזהב: יתרונות גידול בעלי חיים בגיל השלישי

לגידול בעלי חיים יתרונות רבים עבור כל הגילאים ובמיוחד עבור אנשים מבוגרים. מחקרים מדעיים רבים הצביעו על קשר מובהק בין גידול חיות מחמד לבין בריאות טובה יותר הן פיזית והן נפשית, בגילאי 60+.
בגילאי שישים ומעלה, כשהילדים כבר מחוץ לבית, חלקנו בפנסיה והרבה מאיתנו חיים לבד, לתחושת הבדידות, היעדר תעסוקה וסדר יום, יש השפעה עמוקה גם על הנפש וגם על הגוף שלנו. חיית מחמד בבית תווסת את ההשפעות האלה ותשדרג באופן משמעותי את איכות החיים של בני הגיל השלישי.

נכתב בשיתוף ד"ר עינת יס, מומחית אירופאית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

יתרונות גידול חיות מחמד עבור הבריאות המנטלית- נפשית בקרב מבוגרים

גידול בעל חיים מעניק לבני גיל הזהב את המסגרת שהם כל כך זקוקים לה, הדאגה לחיית המחמד מניעה אותם לקום בבוקר ולצאת איתה לטיול, להחליף לה אוכל ומים, לוודאו שנוח ונעים לה, לטפח ולשחק עימה. ההרגלים החדשים והאינטראקציה החיובית עם חיית המחמד מספקים תעסוקה יומיומית שמפיגה את השיעמום ואת תחושת הבדידות. 

במחקר שנערך בעת מגפת הקורונה וכלל אנשים בגילאים שונים כולל בגיל השלישי, נמצא כי בעת תקופת הסגר בעלי חיות מחמד חוו פחות הרגשת בדידות ויותר חוסן נפשי. 90% מהמשתתפים העידו כי חיית המחמד עזרה להם להתמודד נפשית עם ההגבלות! 

גידול בעל חיים מקל גם על יצירת קשרים חברתיים, אם במהלך טיול עם הכלב , ביקור בחנות מוצרים לבעלי חיים, או כנושא שיחה בין חברים, שכנים ועוברי אורח. במחקר שנערך בקרב קשישים, נמצא כי בעלי חיות מחמד היו פעילים וניידים יותר מאשר בני גילם ללא חיות מחמד וחוו פחות תחושות של בדידות, בנוסף הם חוו יותר אינטראקציות חברתיות בזכות גידול חיית המחמד.  

חיית מחמד היא מקור בלתי נדלה לחום ואהבה, והיתרונות בגידול שלה משפיעים גם על הבריאות הפיזית.

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

•    איך להכיר את הכלב למשפחה 
•    איזה כלב מתאים לי
•    איזה חתול מתאים לי  

יתרונות גידול חיות מחמד עבור בריאות הגוף בקרב מבוגרים

גידול חיית מחמד מעודד תרגול קבוע של יכולות קוגניטיביות ומוטוריות, שומר עלינו פעילים וצלולים, מרגיע ומפחית סטרס בגוף. 

ממצא מדהים מאחד המחקרים שנערכו בנושא, מצביע על כך שקשישים המגדלים חיות מחמד ביקרו 20% פחות אצל הרופא! ככל הנראה בזכות ההשפעה המרגיעה של חיות המחמד, שמביאה לירידת רמות הורמוני סטרס הקשורים לעליית לחץ דם.   
בנוסף, נמצא כי בעלי חיות מחמד שעברו התקף לב, מאריכים חיים בהשוואה למי שאין להם חיות מחמד, ולגברים שמטפלים בחיית מחמד יש רמות נמוכות יותר של שומנים וכולסטרול בדם בהשוואה לאלה שאין להם חיית מחמד.
חיות מחמד, בייחוד כלבים, מסייעים לתפקוד ולשימור הצלילות בעת זקנה, מכיוון והטיפול בכלב מצריך לוגיסטיקה כמו קניית אוכל, מתן חיסונים, דאגה לניקיון ויציאה לטיולים מספר פעמים ביום. כל אלה מוסיפים לפעילות הגופנית והמנטלית, גם אצל חולי אלצהיימר שסובלים פחות מהתפרצויות חרדה בזמן גידול בעל חיים. 
במחקר שנערך בעת מגפת הקורונה על כל שכבות הגילאים, 96% מהנבדקים דיווחו כי בעל החיים עזר להם להישאר פעיל ובכושר. 

וכל זה לפני שבכלל דיברנו על כמה הם חמודים. אז מה אתם אומרים, מספיק סיבות לאמץ בעל חיים?