אימוץ כלב - כל מה שחשוב לדעת לפני

צירוף כלב למשפחה הוא החלטה משמעותית. רגע לפני קבלתה, כדאי שתענו על כמה שאלות

כניסתו של כלב חדש לחיינו היא חוויה מרגשת ומורכבת, שכוללת יחסים שנמשכים שנים ארוכות. לא מדובר ב"ניסוי זמני" אלא בהחלטה כבדת משקל שצריך לקבל בהתאם. כלב יכול לאחד את המשפחה ולשמח את הילדים, אך הטיפול בו כולל גם ביקורים אצל וטרינר, טיולים בחוץ בכל מזג אוויר, תשומת לב, סבלנות, חינוך ועוד. לא כדאי להכניס הביתה כלב בלי להקדיש לכך מחשבה, ובלי להיוועץ באנשים הנכונים: וטרינר, מאלף או מגדל כלבים ותיק. 

כלב עשוי להפוך את חיינו למאושרים ומלאי סיפוק, אך דורש התחייבות והתמסרות לטיפול. לפני שאתם בוחרים את הכלב שלכם, כדאי שתענו על כמה שאלות. 

האם אתם מאמצים כלב עבור הילדים?

הורים לילדים שרוצים לשמח אותם, עלולים "ליפול בפח" ולהאמין שהטיפול בכלבלב החדש יהיה באחריות הילדים בלבד. בפועל, ילדים יכולים לאבד עניין אחרי תקופה מסוימת, ובכל מקרה יזדקקו לעזרתכם ולהכוונתכם. אם אין באפשרותכם להתחייב לקחת לפחות חלק מהטיפול על עצמכם לאחר אימוץ הכלב, כדאי לשקול את הנושא שנית ולהימנע מצער ועוגמת נפש.

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

האם סגנון החיים שלכם מתאים לגידול כלב? 

לפני רכישת כלב או אימוצו, כדאי לעשות שיעורי בית ולשאול את עצמכם: האם יש לנו זמן לטייל איתו מספר פעמים ביום? האם יש לנו תקציב לווטרינר ולמזון יבש איכותי? האם יש מקום בדירה? מה לגבי זמן ותקציב לאילוף וחינוך? אנשים שרוב זמנם לא נמצאים בבית ייאלצו להיערך לשינוי בסגנון החיים, לדחות את האימוץ או להיות ערוכים לקחת "דוג סיטר" מפעם לפעם.   

לאמץ כלב או לקנות כלב? 

כל מי שמעוניין לצרף כלב למשפחה, ייתקל ודאי בשאלה מה עדיף - אימוץ כלבים או קנייה, כאשר לכל צד יתרונות וחסרונות. רכישת הכלב משתנה בהתאם להשקפת הבעלים. יש כאלו שבאופן עקרוני מסרבים לקנות כלב ולכן יבחרו לאמץ כלב שננטש. לכך קיימות אגודות ועמותות לאימוץ כלבים כמו אגודת צער בעלי חיים, ראשון אוהבת חיות, גלבוע אוהבת חיות, ספיי ישראל או תנו לחיות לחיות. בכל אגודה אפשר למצוא כלבים נהדרים לאימוץ, בתוספת תשלום עבור סל אימוץ. אם אתם מחובבי גזע מסוים וחולמים על כלב גזעי, תמצאו בתי גידול או המלטות של גזע ספציפי זה. 

איזה כלב מתאים לי? 

גזעי הכלבים שונים אחד מהשני, לא רק בחיצוניותם אלא בעיקר ביצריהם. ישנם גזעים שדורשים הרבה פעילות גופנית, אחרים מתאימים לילדים, ויש שמצריכים ידע מוקדם בתחזוקת הכלב באקלים חם כמו בישראל ובמזונות מיוחדים לפרוותם ולעורם. לכן חשוב ללמוד על הגזע מבעוד מועד, להבין איזה כלב מתאים לכם באופן כללי, ולאחר מכן לבחון ספציפית את הכלב שאתם צפויים לצרף למשפחה. זאת מאחר שלכל כלב כפרט, אופי ייחודי משלו. 

זכר או נקבה? 

ישנם הבדלים בין זכרים ונקבות באופי וביופי. לזכרים מסת שלד גדולה יותר מלנקבות שמשקלן קטן יותר, ובחלק מהגזעים יש לזכרים גם אופי דומיננטי יותר. לכן זכרים טובים יותר בשמירה והגנה. מנגד, זכרים דורשים הרבה פעמים אילוף ומשמעת, על מנת לקבוע להם מסגרת נכונה בהתאם לאופיים ומעמד נכון בלהקה המשפחתי. לפיכך, הנקבות מתאימות יותר למי שזהו כלבו הראשון או למי שרוצה להיות רגוע יותר עם ילדים. 

אין להסיק מכך שזכרים מסוכנים לילדים, וכאמור, כל כלב הוא גם בעל המאפיינים הייחודיים לו. לחלק מהנקבות הבוגרות יש גם יכולת לזהות מצב מסוכן ולשמור לא פחות טוב מזכרים, במיוחד נקבות שהמליטו בעבר. מצד שני, כלבות דורשות קצת יותר תשומת לב מבעליהם, ויש לקחת זאת בחשבון. 

גור או כלב בוגר?   

השאלה מה יהיה גילו של הכלב הנבחר, גם היא חשובה מאוד. התשובה לה תלויה בין היתר בזמן וביכולות שיש לכם להשקיע בגידולו. אימוץ גורי כלבים קורץ לרבים שמעוניינים בגור קטן וחמוד, אך במקביל לכיף שבגידול גור צעיר, יש לכך מחיר לסגנון חיינו בשנה הראשונה. כך למשל גורי כלבים עלולים שלא להתאים לאנשים מבוגרים, שיתקשו להתמודד עם המרץ שלהם. מנגד, אימוץ כלב בוגר מצריך מוכנות להתמודד עם אופיו ועם קשיים שהוא יכול לשאת איתו מהעבר.  

כלב פרוותי במיוחד או כלב עם פרווה קצרה? 

אורך פרוותו של הכלב משתנה בהתאם לגזע. ישנם בעלי שיער קצר, ישנם בעלי שיער זיפי, ויש כלבים שלא משירים שיער. עבור כולם חשוב לטפח את הפרווה, כשהבחירה במקרה הזה היא בהתאם לזמן שיש לכם לטיפוח, וכמובן גם להעדפה האישית בדבר המראה הכללי של כלבכם.