רשימת קניות לכלב חדש בבית

אימוץ כלב מצריך רכישת פריטים שונים. מה חשוב לקנות ועל מה אפשר לוותר?

אם אתם עומדים להכניס כלב חדש הביתה, אתם ודאי נרגשים מאוד. כחלק מההיערכות אתם צפויים לרכוש מספר פריטים שהכלב יזדקק להם כדי להתאקלם ולהרגיש חלק מהמשפחה. אבל מה באמת נחוץ ועל מה עדיף לוותר? כדי שלא תשכחו כלום, הכנו עבורכם רשימת קניות לכלב חדש בבית.

ציוד למגורים ולשינה 

מיטה לכלב –  כל כלב זקוק למקום נעים וחמים לישון בו, ולכן יש לרכוש עבורו מיטה שתתאים למשקלו ולגודלו. חשוב לתכנן מראש את המקום המתאים ביותר בבית למיקום המיטה על מנת לוודא התאמה של גודל המיטה למיקום שבחרתם.  

מלונה לכלב – כלב ששוהה חלק מהזמן בחצר או מחוץ לבית, צריך לצייד במלונה איכותית ומתאימה לכל מזג אוויר.  

ציוד זיהוי ובטיחות 

רצועה לכלב , קולר או רתמה לכלב – הקולר והרצועה הראשונים של הגור צריכים להיות עשויים מניילון או עור נוחים וללא תפרים בולטים. שימו לב לאיכות הסגירה, אבזם או קליפס סגירה חייבים להיות בעלי סגירה קלה ובטוחה. כדי לדעת אם הקולר מתאים לגודל הכלב, מדדו אותו בחנות. ודאו שהכלב לא יוכל להוציא ממנו את הראש, אבל במקביל שאתם מצליחים להחדיר שתי אצבעות בין הקולר לבין צווארו. הקפידו שהרצועה נוחה לאחיזה ולא תכאיב או תפצע את היד גם כאשר הכלב מושך. 

תג זיהוי לכלב ושבב אלקטרוני –  בישראל, כלבים מגיל שלושה חודשים ומעלה מקבלים שבב אלקטרוני כחלק מהליך הרישיון לאחזקת כלב שעוברים בעליו (בנוסף לחיסון כלבת ותשלום אגרה). השבב הקטן מוחדר על ידי וטרינר מתחת לעורו של הכלב באמצעות זריקה מיוחדת, וסריקתו מאפשרת זיהוי של הכלב במקרה והוא הולך לאיבוד. עם זאת, מומלץ עדיין להצמיד לקולרו באופן קבוע גם תגית זיהוי. תגית כזו תישא את שם הכלבלב, שמכם, כתובתכם ומספר הטלפון שלכם. אם חלילה הכלב שלכם ילך לאיבוד, יוכל כל מי שימצא אותו לאתר אתכם במהירות ולמנוע עוגמת נפש רבה לכלב ולכם. 

מחסום פה – מחסום פה משמש למספר מטרות. חשוב לבצע התאמה מושלמת ולבחור במחסום בטוח, קל להתאמה לראש הכלב ולבצע תרגול קבוע עם המחסום על מנת להרגיל את הכלב לשימוש בו. בישראל קיים חוק המחייב שימוש במחסום פה בעת נסיעה ברכב ציבורי, ולכן חשוב שכל מי שנוסע בתחבורה ציבורית יהיה מצויד במחסום פה מותאם לגודל הכלב. המחסום משמש גם בטיול היומי על מנת לסייע בפתרון בעיית התנהגות של כלבים ש"מנשנשים" כל דבר שהם מוצאים. מחסום משמש גם ככלי למניעת נביחות. מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים מוסמך אשר יוכל להדריך ולסייע בכל התהליך. 

מוצרי מזון לכלבים 

קעריות מזון ומים – הקעריות ישמשו את הכלב מדי יום, כך שכדאי לרכוש קעריות נירוסטה קלות לניקוי הנשמרות לאורך זמן רב. הקפידו על בחירת כלי שתיה בעל קיבולת מתאימה לגודל הכלב. 

מזון יבש וחטיפים – תזונה היא נושא רציני וחשוב מאד לבריאות הכלב. בחירה במזון איכותי מסייעת לגורים לבנות מערכת חיסונית, עוזרת לשמור על בריאותם על כלבים מבוגרים, מסייעת לכלבים בוגרים לתפקד בצורה מיטבית ומסייעת לכלבים עם רגישויות. התאמת תזונה נכונה ואופטימלית צריכה להיות לפי גיל, משקל, פעילות וצרכים מיוחדים של כלבכם. אם אינכם בטוחים באיזה אוכל לבחור, התייעצו עם וטרינר. 

מוצרי ניקיון וטיפוח לכלבים 

כלי טיפוח – שמירה על פרוות הכלב חשובה לבריאותו ולמראהו הכללי. אביזרי הטיפוח, שמפו לשיער, מברשות ומסרקים, משתנים בהתאם לגזע ולפרווה של כלבכם. לאלה מתווספים גם מברשת שיניים לכלבים, קוצץ ציפורניים ועוד. טרם רכישתם, כדי להתייעץ עם הווטרינר או עם המוכר בחנות מוצרי החיות באשר לסוג הנחוץ לכלבכם. ניתן להתייעץ עם ספר/ית כלבים מוסמך ולקבל הדרכה לטיפוח נכון של הפרווה. 

אמפולות נגד פרעושים וקולר נגד קרציות – נוכחות של פרעושים וקרציות על הכלב, גורמים לגירויים בעור ועלולים לגרום בעיות בריאותיות נוספות. לטיפול המניעתי יש יתרונות רבים, וחשוב להיוועץ לגביהם עם הווטרינר. הווטרינר יתאים וימליץ לכם על המוצר המתאים ביותר וייקח בחשבון את גיל הכלב, משקלו, מצב העור ורגישויות שונות במידה ויש כאלו. 

מוצרים נוספים לכלבים 

צעצועים – צעצועים עוזרים לכלב חדש להסתגל לסביבה לא מוכרת, מונעים שעמום ומעודדים פעילות גופנית. צעצועים דנטאליים נותנים מענה לצורכי הלעיסה שלו ומסייעים בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. בחרו בצעצועים שאינם נשברים, נקרעים או ניתנים לבליעה. אל תאפשרו לכלבלב לשחק עם נעליים או פריטי ביגוד ישנים. עבור גור כלבים, מעשה כזה מעיד כי כל הנעליים והבגדים הם בעצם צעצועים ולא תוכלו לגמול אותו מהמשחק בהם. 

ציוד טיפול ב"תאונות" – אם אתם מאמצים גור, תרצו ודאי לרכוש משטח מתאים לעשיית צרכים או תרסיס לנטרול ריחות והסרת כתמים. כמו כן, חשוב לרכוש שקיות לאיסוף צרכים עבור טיולים מחוץ לבית. 

כלוב אילוף או גדר גורים – הכלוב הוא אחד הפריטים החשובים שיש לרכוש עבור גור והוא יכול לשמש גם כלב בוגר בשגרת היום יום בבית. קיימים סוגים רבים של כלובים, והבחירה הנכונה תלויה בגודל הכלב ובגילו, כמו גם בצורך שהכלוב ישמש עבורו. התייעצו ורכשו עבור כלבכם את הכלוב המתאים לו ביותר, וודאו שהוא יהיה בטיחותי ונוח לשימוש.   

על אילו מוצרים לכלבים אפשר לוותר?  

כל כלב הוא גם בעל העדפות משלו. כדי להקטין את ההוצאות, הימנעו מרכישה מוגזמת. בכל הנוגע לצעצועים למשל, אפשר להתמקד בשלב הראשון במספר צעצועים ולראות עם הזמן מה הכלב אוהב. כשמדובר במיטה, חשוב שתזכרו שגורים הם כמו ילדים. מאחר שהם עוד יגדלו במידה כזו או אחרת, הם יזדקקו למיטה חדשה בהמשך. לפיכך, רכישת המיטה היקרה ביותר בשלב הזה, עשויה להיות החלטה פחות מתאימה. כך גם לגבי ביגוד עונתי כמו נעליים לכלבים לתקופת החורף או מעיל.

לטיפים נוספים לבחירת קולר היכנסו לסרטון: