איך לטפל בכלב זקן? מדריך לטיפול בכלב מבוגר

היערכות מתאימה ל"גיל הזהב" של הכלב, תאפשר לו התבגרות נעימה ובטוחה

מתי כלב נחשב זקן?  

ככלל, כלבים מגזעים גדולים מזדקנים מהר יותר מאשר כלבים מגזעים קטנים יותר. באופן זה, כלב מגזע ענק יכול להיחשב מבוגר בהגיעו לגיל 6.5, ואילו כלבים זעירים ייחשבו לכאלה רק כמה שנים לאחר מכן. עם זאת, בדומה לבני האדם, אופן התסמינים של הזקנה והקצב שבו מופיעים משתנים מכלב לכלב. 

כיצד להתכונן לגיל הזקנה של הכלב?

טיפול בכלבים מבוגרים כולל בין היתר התאמה של סביבת המגורים לצורכיהם המשתנים. תוכלו להקל על חייו של כלבכם המבוגר בזמן שהוא בבית, בכמה דרכים:  

הימנעו משינויים
כלבים זקנים אינם אוהבים שינויים ומתקשים להתמודד איתם. הימנעו מהזזת החפצים האהובים על הכלב, הקפידו על זמני האכלה וטיול קבועים, והגישו את האוכל באותו המקום על מנת שיידע למה לצפות. 

אזור שינה מפנק לכלב זקן
עייפות היא תופעת לוואי נפוצה בתהליך ההזדקנות של הכלב. כלב מבוגר עשוי להתעייף ביתר קלות וירצה לישון יותר מהרגיל. כמו כן, הוא עשוי להתקשות בקימה ממקום המרבץ שלו, עקב חוסר גמישות במפרקי הרגליים, הירכיים והכתפיים. כדי לאפשר לו את המנוחה שהוא זקוק לה, חשוב שהמקום בו יישן יהיה המקום שהוא מכיר ואוהב. הימנעו מלהזיז את המיטה של הכלב שלא לצורך. בנוסף, השתדלו שאזור השינה יהיה מוגן מפני רעשים שעלולים להפחיד אותו או להפריע לשנתו.  

המשיכו לשחק עם הכלב גם בבית 
ייתכן שכבר לא תוכלו להוציא את הכלב לטיולים ארוכים, אבל אין סיבה שלא "להכניס" את גינת המשחקים הביתה. הקפידו לשחק עם כלב זקן במשחקים של כלבים בהתאם ליכולותיו הפיזיות ולעניין שהוא מגלה, מה שיעזור לשמור על כושרו ועל צלילותו המנטלית.  

שמרו על טיפוח הכלב 
הקפדה על שגרת הטיפוח מועילה לשמירה על סדר היום שהכלב רגיל אליו, ובמקביל גם יעילה לבריאותו. שמרו על צחצוח שיניים לכלב, והברישו את הפרווה שלו באופן קבוע. ככלל, פעולות הכוללות מגע וקירבה, יכולות להרגיע כלב מבוגר שמתמודד עם שינויים במצבו הפיזי ובגופני. 

שימו לב לתזונת הכלב
לכלבים מבוגרים יש צרכים תזונתיים שונים מאלה של כלבים פעילים ובריאים. שיני כלב כואבות או רופפות או חניכיים כואבים, עלולות לגרום לו לשמוט את המזון מפיו ואף לסרב לאכול. טיפול בכלבים זקנים כולל גם מעקב אחר שינויים הקשורים לאכילה ולשתייה שלהם. הקפידו על הימצאות מים זמינים בקרבתם בכל עת, והתייעצו עם הווטרינר אם אתם מבחינים שהכלב לא אוכל. 

OPTI AGE

הגנו על הכלב משינויי טמפרטורה 
אל תחשפו את כלב זקן למצבי חום או קור שהוא יתקשה להתמודד איתם. כאשר הוא בבית, ודאו שאזור השינה שלו יהיה מוצל ומוגן מפני חום וקור. כאשר אתם יוצאים לטיולים, השתדלו להימנע מטיול בשעות החמות ודאגו לחמם אותו בימים קרים. 

גלו סבלנות ונוכחות 
השינויים הרבים שכלב מבוגר מתמודד איתם, עשויים להשפיע על מצבו הנפשי ועל התנהגותו. כלבים עלולים להגיב בתוקפנות אם לא שמעו אתכם מתקרבים, או להיבהל אם אתם נוגעים בהם. תחושות אלה עלולות להופיע לא רק במקומות חדשים אלא גם כאשר כלב זקן נמצא בבית המוכר לו. כדי להרגיע אותו בתקופה המאתגרת הזו, השתדלו לגלות סבלנות למצבו. הכירו במגבלות שלו, והקלו עליו ככל הניתן. נסו להימנע מחופשת ארוכות ומהיעדרויות תכופות מן הבית, והשתדלו לדאוג שהוא ישהה זמן רב ככל הניתן עם המשפחה או לצד חברים.