בעיות זיכרון של כלב

כלבכם הולך לאיבוד או פחות נלהב ממשחקים? גלו מתי מדובר בבעיית זיכרון של כלב ומה עושים.

בדומה לבני אדם, גם כלבים חווים שינויים פיזיולוגיים הקשורים בתהליך ההזדקנות, שיכולים להיות בעלי השפעה על הזיכרון ועל התפקוד הקוגניטיבי הכללי. בעיות זיכרון אצל כלבים מבוגרים עשויות להשפיע על הבנת המתרחש, ולגרום להיעדר תגובה לשמם או לפקודות מוכרות. לתפקוד קוגניטיבי לקוי השפעה על התנהגות תוקפנית לא אופיינית, בהייה בחלל, ירידה בתקשורת עם אנשים או חיות מחמד אחרות ועוד.  

מה לעשות במצב של חשש לבעיות זיכרון אצל הכלב? 

כל בעל כלב מכיר ומתרגל לאופיו הייחודי של חברו הטוב. שינויי התנהגות הנוגעים אליו, עלולים להבהיל וליצור אצלנו לחץ רגשי כתוצאה מדאגה לשלומו. אם כלבכם הגיע לגיל 7 שנים ואתם שמים לב לשינוי התנהגותי שאתם מתקשים לתת לו הסבר, חשוב לפנות לווטרינר ולא להתעלם מהתופעה. הווטרינר יוכל לעבור על ההיסטוריה הרפואית של הכלב, לבצע בדיקות ולהגיע לאבחנה הנכונה. 

חשוב לזכור ששינויי התנהגות לאו דווקא מעידים על בעיות בזיכרון, ועשויים להיות תוצר של מגוון רב של בעיות רפואיות. החל משינויים בראייה או בשמיעה, ועד לדלקות פרקים או דלקת בדרכי השתן. ברור מקיף אצל הווטרינר יספק אבחנה ודרכי טיפול מומלצות. 

כיצד מתמודדים עם האבחנה? 

אם כלבכם אובחן כסובל מבעיות זיכרון, זכרו כי יש מספר דרכים שיסייעו לו ליהנות מאיכות חיים גבוהה. בנוסף למעקב רפואי, תוכלו גם לבצע מספר פעולות בעצמכם: 

הימנעו עד כמה שניתן משינויים בסביבה הקרובה 

חלק מהכלבים עשויים לחוש בלבול, חרדה ואף תוקפנות, הנובעים מהצורך להסתגל לשינויים בסביבתם הביתית. השתדלו שלא להזיז רהיטים ממקומם, ולהשאיר משחקים וחפצים של הכלב במקום קבוע. כך תוכלו לסייע לו להמשיך להתמצא במרחב ולהתנהל בצורה עצמאית ללא יצירת מצבי לחץ מיותרים. 

שמרו על לוח זמנים קבוע 

הימנעו משינויים בלוח הזמנים שהכלב רגיל אליו. הקפדה על מסגרת זמנים מוגדרת להאכלה, טיולים ומנוחה, תתרום להרגשת הביטחון ותהפוך כלבים מבולבלים וחרדים לרגועים יותר. 

היו סבלניים כלפי תחושות החרדה 

כלבים עשויים להגיב בדרכים שונות כאשר הם מתעוררים לפתע באמצע הלילה או מוצאים את עצמם אבודים בפינה מסוימת בבית. אם אתם מבחינים בשינויים במצב הרוח של כלבכם ברגעים מסוימים, השתדלו לספק לו תמיכה רגשית. נסו למצוא פתרונות שירגיעו אותו בהתבסס על היכרותכם עמו. הפעילו מוזיקה או טלוויזיה אם הוא נמצא לבד בבית, צאו לטיולים רגועים במסלולים מוכרים והקפידו על ליטוף והברשה. פעולות אלה מרגיעות את הכלב, ועוזרות במיוחד אם הוא מתקשה להתגרד בעצמו. 

התאימו את התזונה 

כלבים מבוגרים פעילים פחות ממה שהיו בעבר, ולכן זקוקים לפחות קלוריות. מצד שני, נחוצים להם חלבונים איכותיים המתעכלים בקלות ופחמימות ברמה מדודה שיסייעו לשמירה על מצב בריאותי תקין.  

בנוסף, ידוע כי תפקודי המוח של כלבים מבוגרים נפגעים עקב מחסור בגלוקוז המיוצר באופן טבעי בגוף הכלב ונפסק ככל שהכלב מתבגר. מזונות כגון פרו פלאן מסדרת OPTI AGE, כוללים מרכיבים שמסייעים בהאטת תהליכי הזדקנות המוח, ומספקים אנרגיה חלופית לתפקוד המוח ומערכת העצבים. כתוצאה מכך, הם משפרים את התפקוד התקין של כלב מבוגר. נוסחת תזונה אופטימלית זו מספקת את כל צרכיו התזונתיים של הכלב המבוגר ותומכת בבריאות מערכת העיכול וכלי הדם, ניעות המפרקים, ושומרת על מסת שריר בריאה. 

המשיכו לספק לו חוויות 

גם אם הכלב מאבד עניין ברגעים מסוימים, אל תבלו איתו פחות זמן מבעבר. כלבכם ייהנה מאד מתשומת הלב שלכם, ותחושת הביטחון שלו תעלה. עשו זאת בסבלנות רבה ונסו להעשיר את הסביבה שלו בגירויים. צעצועי לעיסה רכים וחטיפים יסייעו לכלב להרגיש אהוב ובטוח. הימנעו מצעצועים גדולים, קופצניים או מצפצפים. בכל הצגת צעצוע או חטיף חדש, עשו זאת בסבלנות ועקבו אחרי תגובות הכלב