בעיות מפרקים אצל כלבים מבוגרים

כאבי מפרקים מקשים על פעילות כלבים מבוגרים. טיפול וטרינרי ותזונה מותאמת מסייעים להקלת המצב.

תנועת תקינה של המפרקים מאפשרת לנו לנוע ממקום למקום ולבצע פעולות באמצעות הזזת אברי גופנו. גם בכלבים, מפרקים חזקים ובריאים חיוניים לביצוע את פעולות ולתפקוד יום יומי. כלבים שמתמודדים עם כאבי מפרקים והגבלה בתנועה מפסיקים ליהנות מהטיולים היומיים, אינם משחקים עם כלבים אחרים ומנסים ככל שאפשר להמעיט בפעילות פיסית. 

כאבי מפרקים – אילו כלבים בסיכון? 

גורי כלבים וכלבים מבוגרים הן שתי הקבוצות שמועדות ביותר לסבול מתופעות בעיות מפרקים אצל כלבים. גורים שנמצאים בתקופת הגדילה סובלים לעיתים מכאבי מפרקים שלרוב חולפים תוך תקופה מסוימת. חשוב להיות ערניים ואם מבחינים כי הכאבים לא חולפים תוך מספר שבועות או חלילה מחמירים, מומלץ לתאם ביקור אצל הווטרינר לצורך ברור מעמיק יותר. כלבים מבוגרים עלולים לסבול משחיקה של רקמת הסחוס במפרקים או במקרים חמורים יותר מדלקת במפרקים.  

דלקת פרקים אצל כלבים מבוגרים 

כלבים מבוגרים זקוקים לפעילות גופנית סדירה כדי לשמור על חוזק השרירים, העצמות וניעות המפרקים. תהליכים דלקתיים במפרקים גורמים לכאבים והגבלת תנועה. במקרים חמורים, בעיקר בכלבים מגזעים גדולים או כלבים בעלי משקל עודף מכל הגזעים, כאבים אלה עלולים לגרום להגבלה מלאה בתנועה אשר מתבטאת בצליעה, הרמת הרגל או סירוב ללכת. 

בעיות מפרקים אצל כלבים מבוגרים: טיפול ופתרונות 

טיפול בבעיות מפרקים של כלב מבוגר יכלול שילוב בין תרופות, שינויים תזונתיים, מעקב אחרי משקל תקין ופעילות גופנית מתונה. כל אחד מהגורמים הללו יכול לשפר את תחושתו של הכלב, ולאפשר לו לקיים אורח חיים בריא ומהנה גם ב"גיל הזהב". 

מזון לכלבים עם בעיות מפרקים 

כלבים זקוקים למזון שמותאם לגילם ולמצבם הבריאותי לאורך כל חייהם. פרו פלאן מסדרת OPTI AGE, שמיועדת לגזעי כלבים גדולים בגילאי 7 ומעלה וגזעי כלבים קטנים בגילאי 9 ומעלה, מסייע גם לשמירה על ניעות מפרקים טובה ומשקל תקין. 

לכלבים הסובלים ממשקל עודף ומקושי בתנועה ואשר סובלים מבעיות מפרקים חשוב להתאים מזון להורדה במשקל. OPTI WEIGHT של פרו פלאן יסייע להפחתה מהירה במשקל וחזרה למשקל גוף תקין, ועל ידי כך יופחת העומס על המפרקים ותנועת הכלב תשתפר.  

במקרים בהם ישנו סבל מבעיית מפרקים אצל כלבים או דלקת פרקים כרונית, ניתן לאחר התייעצות עם הווטרינר להאכילו בפרו פלאן JM, המיועד לטיפול במפרקים. המזון מכיל ערכים גבוהים של חומצות שומן מסוג אומגה 3, שמסייעות בתהליכים האנטי-דלקתיים במפרקים, לצד מקורות טבעיים של גלוקוזאמין וכונדרואיטין, שנחשבים לאבני הבניין של הסחוסים. חומרים אלה מסייעים בשיקום סחוס שחוק ומאפשרת לו לגלות עמידות ללחצים שנגרמים על ידי פעילות יומיומית. זכרו כי תזונה היא חלק מהטיפול הכללי ויש לשלב אותה יחד עם הורדה במשקל וטיפול תרופתי לפי המלצת הווטרינר. 

שיכוך כאב מפרקים אצל כלבים 

להורדת משקל וחזרה למשקל תקין חשיבות גדולה בהורדת העומס על המפרק במטרה להפחית מהכאבים שחש הכלב. כלב שאובחן כסובל מדלקת פרקים יקבל מהווטרינר טיפול תרופתי לשיכוך כאבים ולטיפול בדלקת. חשוב לזכור כי דלקת פרקים עלולה להתפתח למצב כרוני, ולכן יצרוך הכלב תרופות במינונים שונים אך באופן קבוע. 

לסיכום – היו ערניים לכלב שלכם 

לא תמיד ניתן לזהות בקלות בעיות במפרקים אצל כלבים מבוגרים. התפתחות דלקת מפרקים היא תהליך איטי, ובשלבים הראשונים של הבעיה הכלב מצליח להתמודד עם הכאב או הגבלת התנועה. אם הכלב שלכם עבר גיל 7 שנים, אם הוא מגזע גדול או בעל משקל עודף, חשוב להיות ערניים ולעקוב אחרי הפעולות היומיות שלו כדי לאתר קושי או איטיות בתנועה. אם אתם מזהים היסוס או קושי בקימה משכיבה, בעליה או ירידה במדרגות או בצליעה קלה, סביר להניח שיש לכלב קושי שמצריך בירור אצל הווטרינר.