בעיות ראייה וחרשות אצל כלב מבוגר

מדריך מקיף להתמודדות עם קהות חושים אצל כלבים מבוגרים

ממש כמו אצל בני אדם, הזדקנות אצל כלבים היא תהליך שמתרחש בהדרגה. הסימנים מגיעים לאט לאט, ואתם מתחילים להבין שהחבר הכי טוב שלכם כבר לא כתמול שלשום. הוא אינו פעיל ואנרגטי כבעבר, שיער שיבה מופיע על פרוותו, וגם שמיעתו וראייתו נחלשים. 

תהליך ההזדקנות בכלבים מלווה בשינויים פיזיולוגיים והתנהגותיים, שהקצב שלהם משתנה בין כלב לכלב. זהו תהליך טבעי המשפיע על הכלב ובני המשפחה כאחד, ואנו נדרשים לבצע את ההתאמות הנדרשות על מנת להקל על הירידה באיכות החיים של הכלב. 

חרשות אצל כלבים מבוגרים 

ליקויי שמיעה באים לידי ביטוי בגיל מבוגר בדרכים שונות: הכלב שומע פחות טוב ואינו מגיב לפקודות מוכרות, אינו מתייחס לצעצועים מצפצפים או לדפיקות בדלת. רעשים שעניינו אותו בעבר לא מעוררים אצלו תגובה, הוא אינו מגיב כאשר קוראים בשמו, אינו מתייחס לנביחות של כלבים, מגיב לרעשים חזקים בלבד ומתחיל לנבוח לעתים קרובות יותר. 

מה ניתן לעשות? אם הכלב שלכם מבוגר, חצה את גיל 7 שנים ואתם חשים בשינויים בשמיעתו, פנו לווטרינר כדי לוודא שלא מדובר בתסמין של בעיה רפואית כמו למשל דלקת באוזן. בעלי כלבים רבים חשים עצב ותסכול כשהאבחנה המתקבלת היא של ליקוי שמיעה או חרשות כתוצאה מהזדקנות. עם זאת, אם זה המצב גם אצל כלבכם, דעו שישנן מספר דרכים בהן תוכלו לעזור לו: 

  • הקפידו על יצירת קשר עין עם הכלב בכל פעם שאתם פונים אליו ומבקשים את תשומת ליבו. 
  • לוו כל פקודה מוכרת באמצעי חזותי שימחיש אותה, למשל: לפני יציאה לטיול היומי, קחו את הרצועה, הציבו מול הכלב ואמרו "בוא" או עמדו ליד המיטה של הכלב, הצביעו על המיטה ואמרו "למקום". 
  • היעזרו בפנס בטיולים מחוץ לבית. 
  • כאשר אתם מתקרבים אליו, אפשרו לו לראות אתכם והמנעו מהגעה מאחור או מהצד כדי לא להפחיד אותו.  
  • אם הוא ישן, געו בו בעדינות אם אתם מעוניינים להעיר אותו. 
  • ניתן להרגיל כלב לרתמת ראש על מנת לסייע לו בבחירת כיוון ההליכה הנכון. 
  • הקפידו בזמן הטיול לקצר את הרצועה ולשמור שהכלב צועד קרוב אליכם. זכרו שהוא אינו שומע היטב, והמולת הרעשים בחוץ רק מגבירה את הקושי והבלבול. 

ליקויי ראייה אצל כלבים מבוגרים 

עיניים בריאות אצל כלבים בוגרים הן מבריקות ואינן סובלות מהפרשות. שינויים במראה העיניים של כלבכם עשויים להיות חלק טבעי מתהליך ההתבגרות, אך במקרים מסוימים גם סימן לבעיות עיניים או מחלות. אם אתם שמים לב שהכלב שלכם ממצמץ הרבה בעיניו או דומע, שהעיניים שלו נפוחות או שהוא סובל מהפרשות באזור העין, חשוב לפנות לווטרינר בהקדם. הווטרינר יידע לקבוע באיזה סוג של בעיה מדובר, ויתאים לכלב את הטיפול המתאים ביותר. 

ליקויי ראייה אצל כלבים יכולים לבוא לידי ביטוי בשינויים התנהגותיים. ראייה של כלבים נחלשת באופן טבעי עם השנים, אך הם אינם יכולים כמובן לומר לנו שהם רואים מטושטש. אצל כלבים כאלה ניתן לראות קושי בתפיסת כדור, חשש בזמן טיול, קושי בזיהוי עצמים במסלול הטיול או בבית, קושי בהתמצאות בסביבה חשוכה, זיהוי אנשים מוכרים רק מטווח קצר ועוד. 

מה ניתן לעשות? מאחר ששינוי בראייה הוא לרוב הדרגתי, כלבכם יכול להסתגל אליו עם מעט עזרה מצדכם. הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות במקרה כזה הוא להימנע משינויים מיותרים בסביבתו הקרובה. השתדלו שלא להזיז את הרהיטים והשאירו את קערות המים והמזון שלו באותו המקום. צאו לטיולים כאשר עדיין יש אור בחוץ, ובחרו במסלולי הליכה שהכלב מכיר. קצרו את הרצועה על מנת להישאר בקרבתו ולסייע כאשר תדרשו לכך. אל תאפשרו לו להסתובב מחוץ לבית ללא רצועה, כדי שלא יסכן את עצמו ואת סביבתו. 

טיפול בכלב מזדקן מצריך תשומת לב מוגברת. כל עוד הכלב חש בטוב, אין צורך לשנות את הטיפול השוטף בו, אלא רק להתאימו למצב החדש – הוא זקוק לטיולים היומיים ולפעילות גופנית, תוך התחשבות במגבלויות הראייה והשמיעה שלו, אם ישנן כאלה. 

מאחר שהמעבר ל"גיל הזהב" מלווה לעתים בשינויים התנהגותיים, כלבים עשויים להיות מבולבלים או פחות פעילים גם אם הם אינם סובלים מליקויי ראייה או שמיעה. כדי לסייע להם להישאר במיטבם, חשוב להעניק לכלבים מבוגרים מזון שמותאם לצורכיהם. המזון של פרו פלאן מסדרת OPTI AGE, הוכח מדעית כתורם לשיפור הזיכרון, הריכוז וטווח הקשב של כלבים מבוגרים, ולכן יכול לסייע לתחושה כללית טובה יותר לצד מצב גוף תקין.