שינוי במשקל כלב מבוגר

תנודות במשקלו של כלב מבוגר מחייבות תשומת לב מיוחדת. אלה הגורמים והטיפול בהם

המעבר לגיל השלישי אצל כלבים מתבטא בדרכים שונות. כלב מבוגר נעשה רגוע יותר, מראה הפרווה שלו משתנה וגם החושים שלו כבר אינם מחודדים כפי שהיו. גם כלבים מבוגרים שנהנים מבריאות טובה יחסית, מאטים את הקצב עם ההגעה אל "גיל הזהב" באופן טבעי.  

טיפול בכלב מבוגר לא דומה לטיפול בכלב בוגר ואנרגטי. כתוצאה מכך, למשפחה של כלב כזה לא תמיד קל להתמודד עם השינויים ההתנהגותיים והקוגניטביים שהחבר הטוב שלהם עובר. בחלק מהמקרים היא עלולה לפספס חלק מהם, או לא לייחס להם את החשיבות הנכונה.  

אחד מהשינויים שכלבים מבוגרים עשויים לחוות הוא שינויים במשקל (שומן) ובמסת הגוף (שרירים). חלקם יעלו במשקלם ואחרים עשויים לרזות. לתנודות במשקל בגילאים המתקדמים ישנן סיבות שונות, וחשוב לשים לב אליהן בזמן כדי לטפל בגורמים להן בהתאם.  

תזונת כלבים מבוגרים

חלק מהשינויים במשקל קשורים למזון שהכלב צורך. לכלבים מבוגרים יש צרכים תזונתיים שונים מאלה של כלבים בוגרים ופעילים. נחוצים להם חלבונים איכותיים ונוחים לעיכול, פחמימות המתעכלות בקלות ומינרלים וויטמינים מותאמים למצבם. מזונות שמיועדים לגילם, כגון פרו פלאן מסדרת OPTI AGE, מבוסס חלבון בשר הודו , טעים ונוח לעיכול ושילוב של פחמימות מורכבות מסייעים בשיפור הספיגה במערכת העיכול, ובשמירה על משקל תקין. 

עודף משקל אצל כלבים מבוגרים 

כלבים מבוגרים פחות פעילים ממה שהיו בעבר ולכן צורכים פחות אנרגיה. הם כבר לא רצים באותה המהירות, לא משחקים באותה התדירות ומעדיפים להירגע ולנוח. כתוצאה מכך, הם גם זקוקים לפחות קלוריות מכלבים צעירים יותר. כמות עודפת של קלוריות לא מנוצלות עלולה לגרום הכלב המבוגר השמנת יתר, וליצור בעיות בריאות כגון: עומס על המפרקים , הלב וכלי הדם. כדי להימנע ממצב של השמנת יתר בכלבים מבוגרים, חשוב במיוחד להאכיל אותם מזון המותאם לגילם OPTI AGE  המכיל רמת רכיבים אופטימלית בעלת ערכי אנרגיה נכונים לכלבים מבוגרים ורמת פעילות נמוכה. 

בבתים רבים הרצון לפנק את הכלב המבוגר גורם לבני המשפחה להעניק לו שאריות מזון מהשולחן. מזון ביתי אינו מתאים לכלב ומכיל קלוריות רבות שעלולות לגרום לעליה מהירה במשקל. הפכו את הירידה במשקל של כלבכם לפרויקט משפחתי, וודאו שכולם מבינים את החשיבות שבשמירה עליו. מומלץ לרכוש חטיפים מתאימים לכלבים מבוגרים דלי שומן. אם הכלב הולך לביקורים אצל הווטרינר בשמחה, תוכלו להגיע במיוחד כדי לשקול אותו שם אחת לשבוע-שבועיים. 

כלב רזה מדי 

חשוב לגלות ערנות אם אתם מבחינים כי הכלב מפסיק לאכול את המזון שלו או אם מתחוללים שינויים בתיאבון וברצון שלו לאכול. לאיבוד משקל והרזייה של כלבים מבוגרים ישנן סיבות רבות: 

  • בעיות שיניים – כאבי שיניים או דלקת חניכיים גורמים לריח רע מהפה, הזלת ריר ואף דימום מהחניכיים. הכלב יתקשה באכילה ויפחית את כמויות המזון שהוא צורך. מומלץ להגיע לווטרינר לצורך בדיקה מקיפה, ובמקרה הצורך לבצע ניקוי שיניים ומתן טיפול תרופתי נגד דלקת החניכיים ממנה הכלב סובל. לאחר הטיפול ובמשך תקופת ההחלמה רצוי להגיש לכלב מזון נוח ללעיסה. ניתן להרטיב את כופתיות המזון היבש שלו במעט מרק או מים חמים על מנת לאפשר לעיסה נוחה. 
  • פציעה בחלל הפה כתוצאה מעצם זר – פציעה כזו יכולה להתרחש מדבר מה שהכלב אכל, ממשחק שנשבר, או בזמן טיול אם הכלב "החליט" ללעוס ענף או אבן. 
  • התמודדות עם מחלה – מחלות רבות כמו סוכרת או מחלת כליות, משפיעות על התיאבון של הכלב. האבחון מצריך התייחסות של וטרינר. 
  • דיכאון או חרדה – כלבים מבוגרים חווים שינויים תפקודיים ופיזיולוגיים שמגיעים יחד עם הגיל. הקשיים להתמודד עם פעולות יומיומיות יכולים להפתיע ולהפחיד אותם. בעיות ראייה או כאבים בתנועה עלולים להשפיע על התנהגותם הכללית כולל סירוב לצאת לטיול היומי. הכינו את הבית כך שיתאים לצורכי הכלב שלכם, והתייעצו עם הווטרינר ועם מומחים להתנהגות כלבים אודות פתרונות טבעיים או תרופתיים בהתאם לגילו ומצבו הבריאותי. 
  • שעמום או חוסר חיבה לטעם – כמו אצל כלבים בכל גיל, ייתכן שהכלב פשוט לא אוהב את האוכל שלו או משתעמם ממנו. אם הווטרינר שלל כל בעיה רפואית, ייתכן שתרצו להחליף את המזון בהתייעצות עמו. 
  • כלב רזה מדי למרות שהוא אוכל כרגיל – מצב בו הכלב מסיים את האוכל שלו אבל יורד במשקל, מחייב בדיקה רפואית. חלק מהכלבים המבוגרים מתקשים בספיגת המזון שלהם. אצל אחרים מדובר בסימן למחלה וישנם כאלה שזקוקים לשינוי בתפריט. עדכנו את הווטרינר על כל בעיה נלווית כמו שינוי ביציאות, הקאה והתנהגות כללית של הכלב.