בא לגינת הכלבים כלבלב חדש

גינת כלבים יכולה להיות המקום האהוב ביותר על כלבכם. כך תעזרו לו להתאקלם בה

כלבים רבים ממתינים בכשכוש זנב לזמן הבילוי בגינה עם חבריהם. גינות כלבים מאפשרות להם לשמור על כושר, לרוץ ולשחק, וכמובן גם להכיר חברים חדשים בגדלים ומגזעים שונים. עם זאת, גינות כלבים הן מקום מאתגר עבור כלב שלא מכיר עדיין את "כללי המשחק": הן מלאות בגירויים, רועשות ומחייבות לנהוג בצורה מסויימת כדי להסתדר עם כולם. אם אתם מעוניינים לקחת את הכלב החדש שלכם לגינת הכלבים, קיימים כמה דברים שתוכלו לעשות כדי להקל עליו בסיטואציה החדשה. 

גינת כלבים – כך תתכוננו לביקור בפעם הראשונה 

 1. מדד ההתרגשות  – האם הכלב מצליח להישאר רגוע גם בלי רצועה? כלבים שאינם מורגלים להסתובב ללא רצועה נוטים להתרגש יתר על המידה, מה שעלול לגרום להם לברוח. במקרים אחרים, הם עלולים להפחיד את שאר הכלבים בגינה או להתנפל משמחה על בעליהם. הדרך לבחון זאת היא לראות כיצד הכלב מגיב כאשר אתם משחררים אותו מהרצועה בבית. כלב שיצליח להשתלב בגינת כלבים בהצלחה הוא כזה שנותר רגוע גם ללא שליטה שלכם. 
 2. הכרת הפקודות – כדי להימנע מצרות, חשוב שהכלב שלכם יכיר מספר פקודות בסיסיות לפני היציאה. פקודות כאלה הן למשל "בוא", "שב" ו"עזוב". בשעה שאין דרך לשלוט על האופן בו כלבים אחרים בגינה יתנהגו, יש לכם מקום מרכזי באשר להתנהגות של הכלב שלכם. כלב שלא מציית לפקודות עלול להיכנס למריבה עם כלבים אחרים או עם בעליהם, מצב שחשוב למנוע. 
 3. בדיקת מצב בריאותי – גינת כלבים כוללת היכרות מקרוב עם כלבים אחרים, לצד מגע ומשחק על משטחי חול ודשא. חיסונים בתוקף הם תנאי הכרחי בסביבה כזו. גורים צריכים לסיים את סבב החיסונים המלא שלהם (שניתן להם בדרך כלל במספר שלבים). אצל כלבים בוגרים צריך לעקוב אחר מועדי החיסונים הקרובים ולהשלים טיפולים נלווים (תילוע וטיפול נגד פרעושים וקרציות).  אם הכלבה שלכם איננה מעוקרת ונמצאת בתקופת ייחום או בהריון, חשוב שלא להביא אותה אל הגינה. התוצאות עלולות להיות מאוד לא נעימות.  
 4. בחירת גינת כלבים שתתאים לכלבכם – הכלב מוכן? עכשיו הגיע הזמן לבחור את גינת הכלבים המתאימה לו. לפני שאתם מאפשרים לכלב להגיע לביקור ראשון, בדקו את הגינה בעצמכם. השאלות הבאות יעזרו לכם בקבלת ההחלטה:
 • האם הגינה כוללת מתחם מגודר באזור בו כלבים מסתובבים בחופשיות, כולל שער שניתן לסגירה? 
 • האם היא מתאימה לגודל הכלב שלכם? כלבים גדולים למשל, זקוקים למקום לרוץ בו. 
 • האם יש בה אשפתונים וברזיות לשתייה? 
 • מה מידת הצפיפות בגינה? כלבים קטנים עשויים להתקשות להסתדר בחברת כלבים גדולים מהם, וישנם גם כלבים חששניים מטבעם. גינה מרווחת תאפשר להם למצוא את המקום שמתאים להם, עד לרגע בו ירצו "להתערבב" עם אחרים.

מתי מומלץ להגיע לגינת הכלבים בפעם הראשונה? 

את הביקור הראשון עם הכלב כדאי לערוך בזמן בו הגינה כמה שפחות צפופה. ערבים וסופי שבוע נוטים להיות הזמנים העמוסים ביותר, כך שעדיף  לבצע אותו בשעות אחרות אם הדבר מתאפשר.  

הגענו לגינה, מה עכשיו? 

 • תחילה, הסתובבו עם הכלב באזור שסביב למתחם הכלבים המשוחררים. אפשרו לו להירגע ולרחרח את הסביבה.  
 • אם הכלב נראה רגוע, תוכלו להיכנס יחד איתו למתחם המגודר. לפני שאתם משחררים אותו מהרצועה ומאפשרים לכלב להתרוצץ, בחרו אזור נוח לישיבה והתבוננות בפעילות הכלבים האחרים. הכלב שלכם יתבונן וילמד את התנהגות הכלבים בגינה. אם כלב אחר מתקרב אל כלבכם הרשו להם לבצע הכרות. לאחר ביצוע ההכרות שחררו אותו מהרצועה ותנו לו לרוץ ולשחק.  
 • השאירו את הצעצועים בתיק. חלק מהכלבים רכושניים כלפי הכדור שהביאו מהבית, ועלולים לגלות תוקפנות כלפי כלבים שינסו לשחק איתם. בנוסף, כלב אחר עלול לקחת בעלות על הצעצוע של כלבכם, מה שעשוי לאלץ אתכם להתערב כדי להשיב אותו. 
 • הניחו את הסמארטפון בצד. בעלי כלבים רבים מרגישים שהם יכולים לסמוך על הכלבים שלהם כל עוד המתחם מגודר, אבל זה לא תמיד המצב. הימנעות מהסחות דעת יכולה לעזור לכם לשים לב בזמן למצבים לא נעימים או מסוכנים עבור הכלב: כלב אחר שנוהג כלפיו בבריונות, מריבה שעלולה להוביל לנשיכות ועוד.  
 • אם הכלב שלכם נוהג בצורה לא נעימה כלפי כלבים אחרים או זוכה להתנהגות כזו מצדם, זה הזמן לקרוא לו ולצאת מהמתחם. נסו שלא להיקלע למצבי ריב עם כלבים נוספים או עם בעליהם.  

כשהכלב מגיע לגינת הכלבים אבל לא רוצה לשחק 

התארגנתם, פיניתם זמן והגעתם אל הגינה, אבל הכלב לא רוצה לשתף פעולה? אם הוא לא מעוניין להיכנס אל מתחם הגינה או מתנהג באופן שמרמז על כך שהוא מעוניין לצאת ממנה, אל תכריחו אותו. חברו את הרצועה לקולר והמשיכו בטיול. 

ייתכן ששאר הכלבים במתחם נחמדים וחברותיים, אבל שפת הגוף של הכלב שלכם תבטא תחושה של איום: כלב רועד עם זנב בין הרגליים, רומז לכם שדבר מה לא תקין. כך גם כלב שאוזניו שמוטות, מבטו מושפל או רגליו כפופות. קראו לכלב וצאו איתו מהמתחם כדי לאפשר לו להירגע. אילוץ הכלב לשהות עם בעלי חיים אחרים בסביבה שמלחיצה אותו, עלול להחמיר בעיות התנהגות אם ישנן כאלה. תוכלו לנסות את מזלכם פעם נוספת ביום אחר, או לצאת לגינה שונה.  

 

איך חוזרים הביתה מטיול? צפו בסרטון: