טיול בשניים: טיפים לטיולים בטוחים עם הכלב

טיול עם הכלב במסלול הליכה, או בילוי בחוף הים, לא דומים ליציאה לגינת הכלבים. איך נערכים אליהם?

אין דבר שמשמח כלבים יותר מאשר יציאה מהבית. הם לא מבקשים זמן להתארגנות, לא שואלים מה מזג האוויר ולא מתלוננים שהם לא מרגישים טוב. כל הפעולות הללו ועוד, הן באחריותנו. הכלב שלנו ישמח ללכת אחרינו לכל מקום בעולם, אבל ישנם כמה דברים שצריך לחשוב עליהם לפני שפותחים את הדלת. אם אתם מתכננים לקחת את הכלב למסלול הליכה, לצעידה ארוכה או לים, הטיפים הבאים יעזרו לכם ליהנות ולחזור בשלום.  

לפני שיוצאים לטיול עם הכלב 

 • האם הכלב מקשיב לכם? 
  כלבים שיוצאים לטיולים צריכים להיות מורגלים ללכת עם רצועה, ולציית לפקודות. כשמדובר בנסיעות למקום מרוחק או לאזור בו ניתן לשחרר כלבים באופן בטוח, עליכם להיות אחראיים ולוודא שהכלב שלכם ינהג כשורה, יחזור כשתקראו לו ולא יברח. אחרת, אתם מסכנים את בטחונו ואת ביטחונם של הסובבים אתכם. 
 • איך הכלב מרגיש?
  כלב שיוצא החוצה צריך להיות מחוסן. גורים שלא השלימו את סבב החיסונים שלהם, חייבים להישאר בסביבה מוגנת ולא להיחשף לסיכונים מחוץ לבית. כמו כן, חשוב להימנע מטיולים ארוכים שעלולים להתיש את הגור הצעיר. אם הכלב מגלה סימני מחלה או מצוי בהחלמה ממחלה או מניתוח, חשוב מאד להקפיד על חזרה הדרגתית לפעילות פיסית. 
 • איך אתם מגיעים ליעד?
  אם אתם נוסעים עם הכלב ברכב, כדאי להיערך לכך מראש. לא כל הכלבים נהנים מנסיעות ולכן אם אתם נוהגים לצאת לטיולים ארוכים או נוסעים עם הכלב בצורה קבועה חשוב ללמד ולהרגיל את הכלב לשהות ברכב.  
 • מה מזג האוויר היום?
  אנחנו מצוידים בנעלי הליכה, כובע בקיץ וסוודר בחורף, אבל הכלבים שלנו חשופים לחום ולקור. קחו אתכם מעיל לכלב כשמדובר ביום קר, והימנעו מיציאה בשעות הצהריים כשמדובר בימים קיציים. בכל מקרה הקפידו לקחת אתכם מים וכלי שתיה. 
 • האם ניתן יהיה לאתר את הכלב במקרה של אובדן?
  בנוסף לשבב, חשוב שלכלב תהיה דסקית זיהוי עם שמכם ומספר הטלפון שלכם. כך יהיה קל לאתר אתכם במקרה שילך לאיבוד.

צפו בסרטון לקבלת טיפים נוספים לטיול עם הכלב בים:

 

מסלולי הליכה בטבע יחד עם הכלב 

טיולים ברחבי הארץ הם פעולה מהנה לכל המשפחה. גם כלבים חובבי טבע ישמחו להצטרף אליה, ולמצוא לעצמם מקלות חדשים לאוסף. אם אתם מתכוונים לצאת למסלול ארוך, התאימו את מידת הקושי ליכולותיו של הכלב. כלבים שיוצאים לטיולים קצרים בגינות כלבים, לא מורגלים לצעידות או לריצות ממושכות. התחילו בטיולים ארוכים יותר בשכונה, והגבירו את הקצב בהדרגה.  

כאשר אתם נערכים מבחינת ציוד, אל תשכחו שמגיע אתכם חבר צוות נוסף. קחו כמות מים מספקת גם לכלב שלכם, וחטיפים או מזון אם מדובר בטיול ארוך. הכינו ערכת עזרה ראשונה לכלב שתכלול פריטים לחיטוי במקרה של פציעה (משחה להרגעת העור, פדים סטריליים, נוזל לחיטוי, צמר גפן וכדומה). מומלץ גם לשמור את פרטי הווטרינר שלכם בהישג יד, למקרה שתזדקקו לייעוץ.  

התרחקו משדות קוצניים או מצמחים לא מזוהים, שעלולים לפצוע את הכלב או להיות רעילים עבורו. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

בילוי עם הכלב בים 

אם החלטתם לקחת את הכלב לים הקפידו לברר שמותרת כניסת כלבים לחוף. כלבים רבים נהנים מריצה בחול, שכשוך במים וישיבה בשמש. עם זאת, כשם ששיזוף מסוכן עבורנו, כך הוא יכול להזיק גם לכלבים שלנו. כלבים בעלי פרווה קצוצה או בעלי חוטם ורוד, יכולים להישרף בחלקי העור החשופים. הקפידו לשהות בחוף בשעות נוחות ולא בשעה שעומסי החום כבדים. בנוסף, הכינו מקום מוצל בו יוכל הכלב לנוח ולמצוא מחסה מהשמש. 

הגיע הזמן לטבילה קצרה? קחו בחשבון שלא כל הכלבים נהנים ממים. חלק חוששים מהם, ואחרים לא יכולים או לא אוהבים לשחות. התחילו בצעידה לאורך קו החוף, וצפו בתגובה של הכלב. אם הוא נראה להוט לנסות להיכנס, היכנסו אתו רק למים הרדודים. זכרו שגם כלבים שהם שחיינים טובים עלולים להתקשות להתמודד עם גלים גבוהים. אם לכלב שלכם פרווה ארוכה, זכרו שפרווה רטובה הופכת כבדה ומגבילה את תנועת הכלב במים. 

סכנות נוספות שחשוב להיזהר מהן הן זכוכיות שבורות, אבנים משוננות או אשפה שהכלב עשוי לאכול. פקחו עיניים גם כאשר נדמה שהכלב רק משחק בחול עם צעצוע חדש. זכרו שאתם יוצאים מהבית עם ילד סקרן ושובב, והתנהגו בהתאם.