הטסת כלב: כל מה שחשוב לדעת

רגע לפני שמזמינים כרטיסי טיסה עם הכלב שלכם, אלה הדברים שיבטיחו המראה ונחיתה נעימות ובטוחות

חלק מהמתכננים לטוס ליעד מסוים בוחרים להשאיר את הכלב עם קרובי משפחה, אצל חברים או בפנסיון כלבים. אחרים לעומת זאת, מסרבים להיפרד מהחבר הכי חשוב במשפחה. אם גם אתם מעוניינים להטיס את הכלב יחד אתכם לחו"ל, חשוב להתכונן ולהיערך מראש כדי להימנע מעוגמת נפש ומסיכון לבריאותם ע"י תהליך של הטסת כלב לחו"ל.  

הכללים לגבי הכנסת כלבים למדינות שונות משתנה ממדינה למדינה. ניתן לברר את הדרישות המיוחדות בכל מדינה באמצעות פנייה ללשכת הווטרינר המחוזי שבאזור מגוריכם. לכל חברת תעופה יש כללים ודרישות ספציפיות. התייעצו עם סוכן הנסיעות או בצעו ברור ישיר עם חברת התעופה מה הם הכללים, הדרישות והעלויות של הטסת כלב. מומלץ לערוך את הבירור לפחות חודשיים לפני מועד הטיסה ולקבל את כל הפרטים בכתב על מנת למנוע אי נעימות ביום הטיסה.  

מה חשוב לשאול לפני שמזמינים כרטיס עבורכם ועבור הכלב? 

 1. מה האישורים שנחוצים לכלב שיוצא מישראל?
  כלבים היוצאים משטח מדינת ישראל, חייבים להיות מלווים בתעודת בריאות בינלאומית. תעודה כזו מופקת על ידי השירותים הווטרינריים בישראל, ועליכם לבדוק האם היא מתאימה למדינה אליה אתם רוצים להגיע. מומלץ לבצע בירור עם שגרירות המדינות בהן אתם מתכננים לבקר, ולהבין מה הכללים והדרישות.
 2. אילו אישורים נחוצים במדינה אליה רוצים להגיע?
  לרשויות במדינות השונות כמו גם לשדות התעופה של מדינות היעד, דרישות מיוחדות שעשויות להשתנות בהתאם ליעד. חלק מהיעדים דורשים אישורים מיוחדים שיודבקו על הכלוב, אחרים מצריכים מעבר במסלול מיוחד עם הנחיתה, ויש שאוסרים על הכנסת מזון לבעלי חיים ממדינה אחרת. פנו לנציגי חברת התעופה עם הגעתכם לשדה התעופה ובקשו סיוע.
 3. הכלב יוכל לטוס איתנו בתא הנוסעים?
  חלק מחברות התעופה שמאפשרות הטסת חיות מחמד, מאפשרות הטסת הכלבים בתא הנוסעים. אחרות לא. בדקו את מדיניות החברה שבה אתם מעוניינים לטוס, ואת המחיר שהטיסה תעלה. כמה מהחברות יאפשרו להטיס כלבים קטנים (במשקל שלא יעלה בדרך כלל על 8 קילוגרמים) בתוך כלוב נשיאה שיונח תחת מושב הנוסע. עם זאת, גם כאן ישנה חשיבות ביעד שאליו תגיעו. קיימות מדינות שמאפשרות להטיס אליהן בעלי חיים אך ורק בבטן המטוס, ללא קשור לגודלם.

טיפים נוספים בנושא הטסת כלב לחו"ל

 • במידת האפשר, העדיפו טיסה ישירה ולא טיסת קונקשן. כך תקצרו את המסע עבור הכלב. 
 • אם אתם מתכננים שינה בבית מלון או שוכרים דירה, ודאו מה המדיניות לגבי כלבים. 
 1. בצעו לכלב בדיקה רפואית בכדי לוודא שבריאותו תקינה, וכן שהוא קיבל את כל החיסונים הנדרשים ושיש לכם פנקס חיסונים מלא ומעודכן. ניתן גם להתייעץ עם הווטרינר אם נדרשים כדורי הרגעה בתהליך הטסת כלב לחו"ל.
 2. וידוא קיומו של שבב זיהוי תת עורי: בדקו שלכלבכם יש שבב זיהוי ושהפרטים שהוא מכיל הינם עדכניים. שבב זיהוי יקל מאד על המעבר בין מדינות, והוא חובה בכל נסיעה למדינה הדורשת אישור על בדיקת נוגדנים לכלבת. השבב חייב להיות בתקן ISO האירופאי (רוב השבבים בארץ כיום הם כאלו). 
 3. מניעת אובדן: ודאו שלכלב יש קולר עם דיסקית זיהוי שכוללת פרטי התקשרות עמכם במדינת היעד. הכינו עמכם תמונה צבעונית ועדכנית של הכלב בכדי לאפשר זיהוי במקרה של אובדן. 
 4. ביום הטיסה: ערכו עם הכלב טיול רגלי ארוך לפני הכניסה לכלוב. ודאו שעשה את צרכיו באופן מלא. טיפ חשוב: הקפידו לא להאכיל את הכלב כ -12 שעות לפני הטיסה. כך תמנעו תקלות מצערות בתוך הכלוב במהלך הטיסה. 
 5. רכישה או שכירת כלוב טיסה: ישנן חברות תעופה המאפשרות העלאת כלובי טיסה עם כלבים קטנים לתא הנוסעים, בתנאי שהכלוב נכנס מתחת למושב ולרוב גם תמורת תשלום. כלבים גדולים יותר יידרשו לרוב להעביר את הטיסה בתא המטען של המטוס. אל דאגה, בבטן המטוס קיים תא מיוחד המותאם להטסת בעלי חיים. בתא זה יש בקרה מלאה של צוות הטיסה על חמצן וטמפרטורה. 
 6. הכנת הכלוב: בדקו שעל הכלוב יש מדבקה גדולה וברורה באנגלית ובעברית עם הכיתוב "בעל חיים". כמו כן, הצמידו לכלוב מדבקה עם פרטי ההתקשרות המלאים עמכם במדינת היעד. הקפידו לסמן את הכלוב בכל הצדדים כולל החלק העליון. צוותי הקרקע יזהו את הכלוב בקלות וכך ימנעו טעויות בזיהוי. מומלץ לפרוש על רצפת הכלוב שמיכה ולהכניס פנימה גם צעצוע או עצם לעיסה אהובה על הכלב. טיפ: ניתן להקפיא מים בכלי כדי להכניס לכלוב, כך הם לא ישפכו עם העלייה למטוס.

אחרי הנחיתה 

עם הנחיתה, אספו מיד את כלבכם והכינו את המסמכים הדרושים לקראת הכניסה לביקורת הדרכונים. בכדי לוודא שכלבך יקבל קבלת פנים חמה במדינת היעד, מומלץ לוודא מהם כללי ההתנהגות המקובלים ולשמור עליהם. במידת הצורך פנו לצוותי הקרקע ובקשו סיוע.