בריאות כלבים וחתולים

שינויים במראה החיצוני של כלבים וחתולים עשויים להעיד על פוטנציאל לבעיה רפואית. הכירו את האיתותים שמצריכים פנייה לווטרינר ואת תפקידה המשמעותי של תזונה בהשלמת החוסרים

פרווה מבריקה, עור חלק ועיניים בוהקות הם לא רק מדדים אסתטיים, אלא גם קריטריונים שמבדילים בין חיה בריאה לכזו שייתכן וסובלת מבעיה רפואית. חיות מחמד לא יכולות להביע במילים מה מציק להן, כך שהיכולת לעזור להן להרגיש במיטבן מבוססת בין השאר על היכרות עם מאפייניהן החיצוניים. ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על כמה מהסממנים הפיזיים שמעידים על בריאות תקינה, לצד הקשר בינם לבין תזונה מתאימה.

כיצד נראים עור ופרווה בריאים?

העור הינו האיבר הגדול ביותר בגוף ותפקידו להגן מפני טראומה וזיהום, לעזור באיזון החום ולספק הגנה חיסונית. העור מהווה מאגר לחומרי מזון שונים ומאחר שהוא מתחדש כל הזמן, נחוצים לו רכיבים מזינים רבים כדי להיראות במיטבו. 

הפרווה של חיות המחמד היא שכבת הגנה נוספת, שעשויה חלבון מסוג קרטין. היא מבודדת את הגוף שלהן מחום וקור ומגינה על עורן מנזקי חום, שמש או חומרים מגרים שונים. סוג הפרווה משתנה בין גזעים שונים, כאשר אצל חלק מהגזעים גדילתה רציפה לאורך כל השנה ואצל אחרים קיימת נשירה והחלפת פרווה עונתית. 

עור בריא יהיה חלק, גמיש ונטול יובש קשקשת, אדמומיות או גרד. פרווה בריאה תהיה מבריקה, חלקה ונעימה למגע, ללא שיערות במרקם שבור. בריאות העור והפרווה של חיית המחמד מעידה על בריאותה הכללית ושינוי בהם יכול להעיד על חסר תזונתי, התפתחות אלרגיה, דלקת עורית או מחלה כללית. 

מרכיבים רבים בתזונה משפיעים על מראה העור והפרווה, בהם למשל חלבון, ויטמינים מסוגA , B ו-E, חומצות שומן חיוניות ומינרלים. תזונה חסרת חלבון מספק או רכיבי מזון חיוניים יכולה להביא לפגיעה בבריאות העור של חיות מחמד ולשינויים בפרווה שלהן.  

הסיבה לכך שרמת חלבון גבוהה חשובה לבריאות העור והפרווה של בעלי חיים היא שבין 30 ל-35 אחוזים מתצרוכת החלבון היומית שלהם מנוצלת על ידי העור וגדילת הפרווה. חומצות שומן מסוג אומגה 6 ו-3 חיוניות אף הן לקרומים של תאי העור, לשלמות וללחות שלו, כמו גם למראה פרווה מבריקה. מחסור בחומצות שומן אלו מוביל לקשקשת עורית עדינה, ולפרווה יבשה וחסרת ברק. לוויטמינים שהוזכרו חשיבות בהתמיינות וגדילת תאי העור, כמו גם במניעת נזקי חמצון.

מה אפשר ללמוד מעיניהן של חיות המחמד?

עיניים בריאות אצל חתולים וכלבים יהיו מבריקות, מה שמעיד על לחות וכמות שומן מספקת. חשוב להתבונן על אזור העיניים של חיות המחמד לעתים תכופות, ולחפש אחר שינויים שיכולים להעיד על סימנים לדלקות, זיהומים או בעיות אחרות. גרד, אדמומיות, עיניים מעורפלות או בליטה של העפעף השלישי, עלולים להיות תסמינים לבעיות שמצריכות טיפול ללא דיחוי. היעדר טיפול בבעיות עיניים מורכבות עלול להוביל לנזקים משמעותיים, ובמקרים קשים אפילו לעיוורון.

פתרונות תזונתיים שמגולמים בתפריט

תזונה איכותית ומאוזנת מעניקה את הבסיס לשמירה על בריאות תקינה, איכות ואריכות חיים, בנוסף לתרומה מרכזית במניעת בעיות שיתכנו כתוצאה מחסרים תזונתיים.
סדרת Purina One מעניקה לכלבים ולחתולים פתרונות תזונה מלאים שתומכים בבריאות העור, הפרווה והעיניים, כחלק מתהליך שיפור מקיף שאורך 21 יום. 

בשבוע הראשון מתחילת שימוש במוצרי הסדרה תוכלו להבחין בעלייה בערנות ובחיוניות של חיות המחמד, כתוצאה מהזנה מאוזנת, מלאה ואיכותית. בתום השבוע השני יתרחש שיפור בבריאות מערכת העיכול, בזכות הנעכלות הגבוהה של המזון והספיגה המרבית של רכיביו התזונתיים. כעבור שבוע נוסף יחול שיפור נראה לעין שיוביל להיווצרות פרווה מבריקה, שינוי במראה העור ויצירת ברק בעיניים, הודות לחומצות שומן אומגה 3 ו-6, נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים חיוניים שמצויים בכל מנת מזון. התוצאה? חיות מחמד שבעות, מאושרות ובריאות יותר באופן ניכר, מכף רגל ועד ראש.