דם בקקי של כלב ועוד סימנים לבעיות בריאות

למרות שבעלי כלבים מנקים אחריהם במהלך כל טיול, רבים עלולים לפספס סימנים לבעיות שמתגלות בצואתם. מה ניתן ללמוד ממנה על בריאות חיית המחמד שלכם וכיצד מזהים שהגיע הזמן לשינוי בתפריט או לייעוץ עם וטרינר?

הטיול היומי הוא אחת מצורות הבילוי העיקריות של כל אחד מאיתנו עם הכלב שלו. אנחנו נהנים מההליכה לצד חברנו הטוב בימים שרביים, בשעות בוקר מוקדמות ואפילו בגשם. אלא שאז מגיע הרגע בו הוא מחליט לעצור באמצע הרחוב, וברור לנו שמיד יגיע הזמן לשלוף את השקית שהכנו מראש... 

למרות שרובנו כנראה היינו שמחים אם כלבים היו לומדים לנקות אחרי עצמם, לפעולת איסוף הצואה שלהם יש גם צד חיובי. ממש כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים שינויים בצואה הם דגל אדום, שמאפשר לאתר בזמן בעיות רפואיות שונות. כך שמעקב יומיומי אחר צואת הכלב היא דרך מועילה ופשוטה לעקוב אחר בריאותו הכללית. צואה בעלת צבע ומרקם תקינים היא סימן לבריאות תקינה של מערכת העיכול ושל חיית המחמד. 

מרקם חריג, דם בקקי של כלב או שינויים בצבע לעומת זאת, עלולים להצביע על בעיות רפואיות שמצריכות פנייה לווטרינר. מאחר שכלבים אינם יכולים להסביר לנו כיצד הם מרגישים, חשוב לשים לב לאותם השינויים ולגלות ערנות כאשר היא נדרשת.

מהם הפרמטרים להערכת תקינות צואה? 

קיימים ארבעה פרמטרים להערכת צואה שמעידים על בריאות תקינה, שתוכלו לזכור בתור "ארבעת ה-C": 

1.    צבע (Color) – צואה תקינה היא בעלת גוון חום-כהה. שינוי בצבע הצואה יכול לרמז על אפשרות למחלה, כך שמומלץ להיוועץ עם וטרינר בכל מקרה של חשד לבעיה. קקי שחור אצל כלבים למשל עשוי להעיד על דימום במערכת העיכול העליונה, ואילו צואה שמכילה עקבות דם מחשידה על קיומו של דימום במערכת העיכול התחתונה. צואה אפורה ושומנית עלולה להעיד על בעיה בעיכול שומן, כתוצאה מבעיית תפקוד הלבלב או הכבד לדוגמה. 

2.    מרקם (Consistency) – צואה במרקם תקין תהיה מוצקה, לחה וקלה לאיסוף. צואה קשה ויבשה יכולה להעיד על עצירות או התייבשות, ואילו צואה רכה עד שלשולית תיתכן בעת מחלה במערכת העיכול או מחלה סיסטמית. במקרה שחיית המחמד מתקשה לתת צואה או במקרה של צואה רכה או מימית לאורך זמן – כדאי להיוועץ עם וטרינר. אם אינכם בטוחים תוכלו להיעזר בטבלה של פורינה, שפותחה במטרה לסייע לבעלי כלבים להעריך האם לחיית המחמד שלהם צואה תקינה.

3.    תוכן (Content) – הערכת תוכן הצואה איננה משימה נעימה ובעלי כלבים אינם נדרשים לעשות זאת. מדובר במשימה שתבוצע על ידי הווטרינר במקרה שקיים חשד לבעיה רפואית. עם זאת, ישנם שינויים בתוכן הצואה שתוכלו להבחין בהם בקלות. שינויים כאלה הם למשל הופעת גופים זרים (חתיכות פלסטיק, חתיכות בד או ניילון), ריבוי פרווה בצואה (סימן מחשיד לליקוק עצמי מוגבר שעשוי להיות תוצר של גרד הנובע מטפילים חיצוניים, אלרגיה או מחלה עורית), וכן הופעת תולעים בצואה. במקרה בו הבחנתם בשינויים כאלה, עדכנו על כך את הווטרינר המטפל.  

4. מעטפת (Coating) – צואה תקינה תהיה נטולת מעטפת. מעטפת רירית או דמית סביב הצואה עשויה בחלק מהמקרים להעיד על דלקת במעי הגס, ובדרך כלל תלווה בשלשול. גם במקרה כזה כדאי להיוועץ עם וטרינר.
בנוסף לארבעת הפרמטרים הללו קיימת חשיבות גם לכמות הצואה. הכמות מושפעת מכמות המזון שהכלב צורך, כמות הסיבים במזון ורמת הנעכלות שלו.

כשהכלב מרוצה ממה שיוצא

תזונה היא אחד מהגורמים שמשפיעים באופן ישיר על היציאות של הכלב, כך שכל "תוצר" מספק מידע משמעותי הקשור להתאמה בין הכלב לבין התפריט היומי שלו. למעשה, שינוי תזונתי הוא במקרים רבים אחד מהפתרונות הראשונים שהווטרינר יציע במקרים של צואה מימית למשל. איך יודעים שהכלב צורך מזון שמספק את כל מה שנחוץ לו? המידע הזה מצוי במרקם הצואה ובתדירות שלה. מזון איכותי בעל נעכלות גבוהה יביא לכמויות צואה קטנות יחסית במרקם מוצק, שאינו רך מדי. בכל מקרה, תמיד כדאי לשים לב אם קיים דם בקקי של כלב.

בחירת מזון מותאם בעל נעכלות גבוהה יכולה לתרום לפעולת ההתרוקנות היומיומית של כלבכם, ולהביא למתן סדיר של צואה בעלת נפח ומרקם תקינים. סדרת פורינה וואן לכלב, מזון הסופר פרימיום מבית פורינה, כוללת רכיבים איכותיים שמטרתם להביא לשינוי נראה במדדים הנוגעים לבריאותם של כלבים – בתוך 21 ימים בלבד. כבר בתום השבוע השני מתחילת צריכת המזון תוכלו לראות שיפור בבריאות מערכת העיכול של הכלב, שיתבטא ביציאות היומיומיות שלו. 

השינוי הזה מתאפשר הודות למזון מותאם לגילו ולגודלו של כל כלב, שמכיל רכיבים אשר תורמים בשמירה על תהליך עיכול בריא. רכיב המזון הראשון במוצרי הסדרה הוא בשר אמיתי, והם כוללים גם ויטמינים ומינרלים המותאמים לשלבי החיים של הכלב. נוסף לכך, כל המזונות של Purina One הם בעלי נעכלות גבוהה, כך שהם מאפשרים ספיגה מיטבית של החומרים המזינים. התוצאה היא הנאה רבה של הכלב מכל ארוחה, לצד יציאות סדירות ותקינות מדי טיול.