אלרגיה לחתולים – מה עושים והאם יש גזעים היפואלרגניים?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

אלרגיה לחתולים מאוד נפוצה, למעשה בין 5-10% מהאוכלוסיה סובלים ממנה. בניגוד לדעה הרווחת מקור האלרגיה אינו בפרווה של החתול אלא בחלבון המופרש מהרוק שלו. במהלך הניקוי העצמי של הפרווה בעזרת הלשון החלבון מתפזר על גבי הפרווה והוא שיוצר אלרגיה בקרב האנשים הרגישים אליו. לרוב התסמינים לאלרגיה יופיעו מיד, ותוך דקות עלולות להופיע התעטשויות, נזלת מרובה, שיעול, רגישות בעיניים, גירודים וסימנים בעור ואפילו קוצר נשימה.
 
אם אתם סובלים מאלרגיה לחתולים זה לא בהכרח אומר שנגזרו עליכם חיים בלעדיהם. ישנם מספר צעדים שאפשר לנקוט כדי להקל על התסמינים וגם בחירת החתול יכולה להיות משמעותית. כשיש פחות פרווה בבית, יתכן ויהיו פחות אלרגיות, וישנה סברה כי בין הסוגים הרבים של החתולים, ישנם גזעים שמייצרים פחות פרוטאין אלרגני מאשר גזעים אחרים. מסיבות אלה חתולים מסויימים מתוייגים כ"היפולארגניים" באופן יחסי.

חתול ספינקס

בתור התחלה, לגזע הספינקס אין בכלל פרווה והוא המזוהה ביותר כ"היפואלרגני". למרות שהוא מייצר את החלבון האלרגני, היעדר הפרווה מפחית את הפיזור שלו בסביבה. עורו החשוף של חתול הספינקס אינו ערוך לטמפרטורות נמוכות והוא יחפש דרכים יצירתיות להתחמם, שמיכות ובגדים משלו יהיו אהובים עליו במיוחד. היעדר הפרווה גורם גם לרגישות גבוהה מאוד לשמש וחשוב להגן עליו מפניה. למרות השם הרע שהוציאו להם בסדרה חברים, חתולי הספינקס דווקא מאוד חברותיים ומלאי חיבה, שקטים, אציליים ובעלי מראה שאין דומה לו. 

ספינקס

דבון רקס

חתולי דבון רקס נחשבים לשובבים, קופצניים ומלאי חיים. הם יהנו מאוד ממשחקים וחלקם אפילו יכשכשו בזנבם בשמחה. את פני האורחים הם יקבלו בסקרנות רבה ויתקשו להתמודד עם בדידות או שיעמום .פרוותם המדובללת קצרה, נטולת שיערות כמעט לחלוטין, ומורכבת ברובה מפלומה. הדבון רקס משיל מעט מאוד מפרוותו וכך מפזר פחות מהחלבון האלרגני. וזו בשורה טובה לסובלים מאלרגיה לחתולים.

דבון רקס

חתול אוריינטלי קצר שיער

שיער קצר זו כבר התחלה טובה. החתול האוריינטלי קצר השיער דומה מאוד לחתול הסיאמי גם  בחיצוניות וגם באופי הנבון והסקרן שלו, גופו כבד יחסית לגודל בינוני, ולפרוותו נשירה מצומצמת. גזע פטפטן בעל נוכחות מורגשת, אוהב חברה ונהנה לשחק עם בני הבית. הוא עלול להשתעמם בקלות כשמשאירים אותו לבד בבית ולכן רצוי לצייד אותו בשלל צעצועים, שימלאו לו את היום ויעבירו לו את הזמן.

חתול אוריינטלי קצר שיער

בורמזי

חתול בית קלאסי, חברותי, אוהב לשחק, ואינטליגנטי מאוד. הנאיביות שלו עלולה להכניס אותו לצרות במהלך טיולים בחוץ, לכן הבית הוא מקומו. החתול הבורמזי הוא בגודל בינוני, מבנה גופו שרירי, בעל פרווה קצרה ואינו זקוק לעזרה בטיפוח שלה. לחתול הבורמזי תכונות "כלביות", והוא מקבל בברכה והתלהבות את בעליו עם חזרתו הביתה, הוא אוהב לשחק בכדור ואף להחזיר אותו לזורק. מאחר והוא אינו אוהב להשאר לבד בבית, מומלץ להביא לו חבר בורמזי נוסף.

חתול בורמזי

רוסי כחול

הרוסי הכחול הוא חתול מהפנט ביופיו, עם עיניו הירוקות וצבעו האפור כסוף. פרוותו קצרה, קטיפתית למגע ובעלת נשירה מופחתת, בדיוק כמו שאנחנו מחפשים. הרוסי הכחול הוא חתול נאמן מאוד, ביישן ורגיש. סביבת המחייה שלו צריכה להיות מגוונת, מעניינת ומגוננת. חתולים אלה אוהבים מאוד תשומת לב, ועלולים להיפגע אם הם לא מקבלים אותה. הם נהנים לרדוף אחרי חפצים וזקוקים לפעילות פיזית על אף היותם רגועים ושלווים.

חתול רוסי כחול

הקלה על תסמיני האלרגיה

גם חתולים קצרי פרווה עלולים לתגובה אלרגית אצל אנשים מסוימים, ולעיתים החשיפה לחתולים היא בעל כורחנו. אז מה עושים אם הסימנים עדיין מופיעים? ישנן מספר דרכים להקל על הופעת סימני האלרגיה במקרה של חשיפה ממושכת לחתולים, יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולבחור את הדרך הנכונה ביותר עבורכם.

  • טיפול תרופתי באנטי היסטמינים, באופן מתמשך או באופן נקודתי לקראת מפגש עם החתול, לפי המלצת הרופא המטפל
  • טיפול חיסוני הדרגתי אחת לשבוע בשלב הראשוני ולאחר מכן אחת לחודש. החשיפה ההדרגתית מפחיתה את הרגישות. גם כאן הטיפול יינתן על ידי הרופא המטפל
  • הימנעו ממגע בעור או בעיניים לאחר המגע עם החתול. 
  • הגבילו כניסה של החתול לחללים ספציפיים בבית, בדגש על חדרי השינה והמיטה. 
  • הקפידו על ניקיון קבוע של החללים בהם החתול מסתובב, והצעצועים איתם הוא משחק. 
  • דאגו לסירוק קבוע של הפרווה באוויר הפתוח וניגוב שלה עם מטלית.
  • עבור אנשים רבים במקרים של אלרגיה קלה-בינונית, חשיפה ממושכת לחתול ספציפי או לחתולים בכלל מפחיתה לאורך זמן את התסמינים ולעיתים אף מעלימה אותם לחלוטין.