אפנפינצ'ר
Affenpinscher

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
3-4 ק״ג
גובה ממוצע
24-28 ס״מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

אפפן

ההיסטוריה של גזע האפנפינצ'ר   

האפנפינצ'ר נחשב לאחד מהגזעים הוותיקים שנמצאים אתנו עד היום. ידוע שהוא היה קיים כבר במאה ה-17, אבל אפילו בציורים מהמאות ה-15 וה-16 ניתן להבחין בכלבים בעלי מראה דומה לשלו. בגרמניה, בה הופיע לראשונה, משמעות המילה affen היא "חיקוי" או "לעג", ואילו המשמעות של pinscher היא "טרייר". ייתכן שהמקור לשילוב המילים הוא העובדה שהאפפן היה הראשון בגזעי הכלבים בעלי פרצוף הקוף, ואביהם של שני גזעים נוספים שמתהדרים בתווי פנים ייחודיים – הגריפון הבלגי והגריפון הבריסלי.

ההנחה היא שבעבר היה האפנפינצ'ר קיים בשני גדלים. הקטן יותר שרד ומוכר כיום כ"טוי טרייר", אולם הגדול נכחד. למרות שכלבי האפפן מתאפיינים בביטחון ובאומץ הלב של הטרייר, הם קטנים מכדי שיוכלו לשמש ככלבי עבודה ולכן הם משתלבים בהצלחה רבה כחיות מחמד.

מראה חיצוני

כאשר כלב מגזע האפנפינצ'ר מגיע לפתע לחדר בטיפוף רגליים עליז, קשה שלא לחייך אל מול המראה הייחודי והמקסים שלו. האפפן הוא כלב קטן בעל גבות עבותות והבעה שובבה, שבהתאם לשמו אכן מזכירה פני קופיף. הוא מתהדר בפרווה פרועה מטבעה, שתורמת למראה הקומי והמשעשע שלו. 

תכונות אופי של גזע האפנפינצ'ר   

הכלבים הקטנים הללו הם מלאי חיים ובטוחים מאוד בעצמם, ומהלכים ברצינות תהומית של מי שאינם מודעים לגודלם. למרות חיבתם העזה לבעליהם כלבי אפנפינצ'ר מתאפיינים במזג חם, עקשנות וחוסר פחד. הם נוטים שלא לאהוב זרים ואף מראים זאת בגלוי, תכונה שהופכת אותם לכלבי התרעה טובים שישמחו להודיע בנביחות על כל מי שמתקרב לדלת. כדי למנוע מהתנהגות כזו להפוך לתוקפנות, חשוב לאלף אותם כבר בהיותם גורים ולהקפיד על תהליך חיברות מגיל צעיר.

אילוף והתנהגות של גזע האפנפינצ'ר

כלבי אפנפינצ'ר נחשבים לאינטליגנטיים ובטוחים מאוד בעצמם. הם ניתנים לאילוף, אולם יש להתחיל בתהליך בשלב מוקדם, אחרת הם עשויים להיות עקשנים ולדבוק בדרך שלהם. 

רמות אנרגיה

בינוניות. למרות שהאפפן הוא כלב קטן, הוא נמרץ יחסית ודורש בין 20 ל-40 דקות פעילות יומיומית. כלבים אלה נהנים לשחק במשחקים בהם עליהם להיעזר בחוכמתם, אולם יש לאפשר להם לשחק תחת השגחה כדי למנוע נזק בשל משחקים פראיים או סוערים מדי.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי אפנפינצ'ר דורשים טיפול עדין ונוטים להגן על המזון והצעצועים שלהם מכל משמר. מסיבה זו הם פחות מתאימים לבית עם ילדים קטנים, שעלולים להציק להם או "להשאיל" את חפציהם ללא רשות. כדי לאפשר להם לחיות לצד ילדים בוגרים בשלווה, חשוב לאלף אותם בהקדם כדי שילמדו לחלוק ולשחק יחד.

שגרת טיפוח

פרוותו של  כלב אפנפינצ'ר נראית פרועה באופן טבעי, לכן הסירוק שלה אינו מסובך במיוחד. הברשה מאפשרת להסיר שאריות ושיער מת מהפרווה, כך שיש להרגיל את הכלב לסירוק מגיל צעיר. חשוב גם לבדוק את העיניים והאוזניים שלו בקביעות, ובנוסף יש להרגילו לניקוי שיניים מגיל צעיר.