Back to top

אפגני

אפגני
Afghan
ארץ מקור
אפגניסטן
משקל ממוצע
28–25 ק"ג
גובה ממוצע
74–68 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה
שמות נוספים
טאזי, בלוצ'י 
ההיסטוריה של גזע
ההיסטוריה של גזע האפגני   

האפגני הוא אחד מגזעי הכלבים העתיקים ביותר בעולם, והאגדה אפילו מספרת כי זהו הגזע שנבחר לעלות על תיבת נח. בין אם הדבר נכון ובין אם לאו, אין ספק שראשית שושלת היוחסין של האפגני חוזרת שנים רבות לאחור. הוא נוצר לאחר שכלבי רוח מצפון אפריקה נדדו אל הרי אפגניסטן, וזווגו יחד עם הכלבים בעלי הפרווה העשירה ביותר. לאחר מכן התפשט הגזע לאזורי הגבול ואף להודו, שם סייעו הכלבים לציידים ולרועים ביעילות ובנאמנות. במקור חל איסור על יצוא הגזע, כך שהכלבים הראשונים מזן זה, הגיעו לארצות הברית ולאנגליה רק בתחילת המאה ה-20.

מראה חיצוני
מראה חיצוני

קשה להישאר אדישים למראה המרשים ולקסם האריסטוקרטי והאצילי של כלבים אפגנים. פרוותם המשיית והארוכה, הבעת פניהם והמבנה המרשים שלהם, גורמים להם למשוך תשומת לב בכל מקום אליו הם מגיעים. מדובר באחד מגזעי הכלבים הבודדים שמתהדרים בפרווה ארוכה ומופרדת מרהיבה כל כך, כשבנוסף אליו נכללים בקבוצה גם גזעים כמו יורקשייר טרייר או לסה אפסו. הייחודיות שלו הופכת אותו למועמד מוביל בתערוכות כלבים רבות. 

תכונות אופי של גזע
תכונות אופי של גזע האפגני   

לגזע האפגני נטייה לגלות ריחוק כלפי מי שהם אינם מכירים, אולם כלפי בעליהם הם מפגינים חיבה ונאמנות גדולה. למרות קרירותם כלפי זרים, הם יכולים לבסס קשר חם ואוהב עם בני אדם ולעולם לא יוותרו על משחק משותף. כלבים מגזע זה, זקוקים לפעילות חברתית רבה, מאחר שבלעדיה הם עלולים להפוך למופנמים והדבר יכול להשפיע עליהם לאורך חייהם. התקופה המשמעותית ביותר מבחינת טיפוח האישיות שלהם היא בין הגילאים 7–16 חודשים, כך שחשוב להכיר להם כמה שיותר בעלי חיים ובני אדם חדשים בשלב הזה. 

אילוף והתנהגות של גזע
אילוף והתנהגות של גזע האפגני

האפגני הוא כלב חכם, פעיל ובעל ביטחון עצמי. כלבים אפגנים יכולים להיות עקשנים ולכן לעתים קשה מאוד לאלפם. המפתח להצלחה נעוץ בהתמדה ועקביות. אין להאיץ בהם משום שהם עלולים להפוך עצבניים, מפוחדים או ביישנים. במיוחד לאור הרגישות שלהם – סבלנות היא גורם שאסור לוותר עליו. 

רמות אנרגיה כלב
רמות אנרגיה

גבוהות. כגורים, האפגנים נראים מגושמים, לא מאוזנים ומסורבלים. מסיבה זו יש לפקח בתשומת לב על הפעילות הגופנית שלהם, כדי למנוע פגיעה בעצמות הגדלות. ככל שהם מתבגרים ניתן להגדיל את מינון הפעילות הגופנית, עד לבגרות בה יש לספק להם זמן רב לפעילות ולריצה לצורך התפתחות נאותה של שרירים. בסיומו של יום פעיל ועמוס בחוויות, אין דבר שישמח אותם יותר מאשר להתכרבל ולהירדם בשלווה.

התאמה לילדים
התאמה לילדים

גבוהה. רבים מהאפגנים טובים מאוד עם ילדים ואוהבים להיות חלק מאירועים משפחתיים, גם בבית וגם בחוץ. מכיוון שכאמור לא קל לאלף כלבים מהגזע האפגני, מומלץ להדריך ילדים כיצד לגלות מנהיגות כדי לבסס יחסים חיוביים עם הכלב כבר מתחילת הדרך.

שגרת טיפוח
שגרת טיפוח

הכלבים האפגנים ידועים בפרווה המרשימה והארוכה שלהם, והדבר בא לידי ביטוי גם בשגרת טיפוח מתאימה. כבר בשלב בו הם מאבדים את פרוותם הגורית, נדרש סירוק רב יותר כדי למנוע הסתבכות של הפרווה החדשה בישנה. במקרה של כלבים בוגרים, חשוב לסרק את הפרווה מדי יום ולהקפיד על אמבטיה פעם בחודש.