בורמזי
Burmese

ארץ מקור
בורמה

ההיסטוריה של הגזע הבורמזי

ההיסטוריה של גזע החתולים הייחודי הזה מתחילה ככל הנראה בחתולה חומה וקטנה בשם וונג מאו. החתולה הובאה מבורמה לארצות הברית בשנת 1930, וחקירת ההרכב הגנטי שלה העלתה כי מדובר בתערובת של הגזע הסיאמי ושל זן חדש בעל פרווה כהה שנקרא "בורמזי" בשל מוצאו. גידול סלקטיבי איפשר לבודד את הזן בעל הפרווה הכהה, והוא הפך לגזע הבורמזי כפי שאנו מכירים אותו כיום. ככל שנודעו פרטים נוספים אודות המבנה הגנטי של גזע החתול הבורמזי, כך התאפשרה יצירת קשת רחבה של גוונים נוספים אשר הובילה לפיתוחם של עשרת צבעי החתול הקיימים כיום.

מראה חיצוני

חתול בורמזי הוא חתול בגודל בינוני, בעל גוף אלגנטי ושרירי. החתולים הללו אינם גדולים כמו הבריטי קצר השיער ולא עדינים וצנומים כמו החתול הסיאמי. כאשר מרימים אותם מתברר כי הם כבדים באופן מפתיע יחסית לגודלם, והדבר נובע ממבנה הגוף המוצק והשרירי שלהם. עיניהם גדולות ובוהקות, וצבען יכול לנוע בין מספר גוונים של צהוב שנראים שונה תחת סוגי תאורה שונים. הזנב של החתול הבורמזי ישר ומסתיים בקצה מברשתי מעוגל.

תכונות אופי של הגזע הבורמזי

חתול בורמזי הוא יצור ידידותי להפליא ושופע חיבה, שזקוק לתשומת לב מצד בני האדם שנמצאים בסביבתו הביתית כדי שיוכל להיות מאושר. מדובר בחתול שיקדם את פני בעליו כאשר ישובו הביתה, או ידבר אליהם בחתולית שוטפת כדי לבקש דבר מה. החתולים הללו טובים גם עם ילדים ולכן מהווים חיות מחמד משפחתיות נהדרות. בנוסף, הבורמזים רגישים מאוד לתחושות בעליהם ומבחינים בכל שינוי התנהגותי שלהם. הם לא מתנגדים לרעש ולצלצולים של בית מלא חיים ובדרך כלל נוטים להצטרף להמולה בשמחה.

גזע החתול הבורמזי  אוהב מאוד לשחק והיכולת שלו להחזיר כדורים העניקה לו את הכינוי "חתול-כלב". במקרה של בעלים שנעדרים מן הבית לאורך היום, מומלץ להחזיק בשני חתולים בורמזים, שכן הם משתעממים מהר מאוד אם אין להם שותף למשחקים. חשוב לדעת שהחתולים הללו הם אמני ההתחמקות והבריחה כאשר הם רוצים לצאת לטייל בחוץ. הבעיה בכך היא שהידידותיות של החתולים עלולה לסבך אותם בצרות, וחלקם גם הופכים למטרה לגניבות מסיבה זו.

שגרת טיפוח

חתול בורמזי הוא גזע המשתייך לקטגוריית גזעי חתולים קצרי פרווה, ואין צורך לעזור לו במשימות הטיפוח שלה. אצל חלק מהחתולים ייתכן שתידרש עזרה בשמירה על ניקיון העיניים.