צ'סאפיק ביי רטריבר
Chesapeake Bay Retriever

ארץ מקור
ארצות הברית
משקל ממוצע
33 ק"ג
גובה ממוצע
63 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

צ'סי, ביי

ההיסטוריה של גזע הצ'סאפיק ביי רטריבר

הצ'סאפיק ביי רטריבר הוא גזע כלבים אמריקני, שפותח על בסיס כלבים בריטיים. מי שפיתחו אותו היו מתיישבים שייעדו אותו לעבודה במים, בדגש על איתור ברווזים ועופות אחרים. לפי אחד מהסיפורים, בשנת 1807 נטרפה מול חופי מרילנד ספינה שעליה שני גורי ניופאונדלנד. הגורים הוענקו למצילים כסמל להכרת תודה, ובהמשך זווגו עם כלבים מקומיים. הגורים החדשים הוכלאו עם גזעים נוספים של רטריברים וכלבי ציד, ובסופו של דבר נוצר הצ'סאפיק המוכר כיום.

מראה חיצוני

מדובר בכלבים שריריים וחזקים, בעלי ראש וחזה רחבים ופרווה בעלת מראה ייחודי. קרומי שחיה על כפות הרגליים שלהם מאפשרים לכלבים לשמש כשחיינים מעולים. 

תכונות אופי של גזע הצ'סאפיק ביי רטריבר

כלבי הצ'סאפיק ביי רטריבר הם כלבים בעלי אופי עצמאי שאוהבים לקחת חלק בקבלת החלטות הנוגעות אליהם, אולם זה לא מפריע להם להיות שופעי חיבה ורגועים למדי. הצ'סאפיק הוא אחד מבין סוגי כלבים שאוהבים את המרחבים הפתוחים – בדגש על מקומות בהם ניתן להשתכשך במים. הם נהנים מחברתם של כלבים אחרים ושל בני אדם, ועם התבגרותם צפויים להפוך לכלבים שמגוננים על ביתם ועל האנשים היקרים להם. 

אילוף והתנהגות של גזע הצ'סאפיק ביי רטריבר

הצ'סאפיק ביי רטריבר הוא גזע כלבים נבון יחסית, אשר אוהב שהדברים מתנהלים בהתאם לרצונו. מסיבה זו, הוא פחות מומלץ לבעלים חסרי ניסיון עם כלבים. אפשר ואף חשוב להתחיל באילוף ובתהליך החיברות שלו בגיל מוקדם, שכן גזע כלבים זה יכול להיות דומיננטי למדי. הכלבים מספקים הגנה ראויה במצבים בהם לדעתם הם עצמם או בני משפחתם מצויים בסכנה.

רמות אנרגיה

גבוהות. כלב הצ'סאפיק ביי רטריבר דורש רמת פעילות גבוהה ועלול להפגין התנהגות בעייתית אם הוא אינו זוכה לכמות מספקת של פעילות. נחוצות לו ריצה או הליכה במרחבים פתוחים, כך שהוא פחות מתאים לחיים בעיר הגדולה או למי שאינם חובבי פעילות גופנית בעצמם. בנוסף, זהו כלב שכאמור אוהב מאוד מים. שחייה ואיתור חפצים הם ענפי הספורט החביבים עליו, ואין מאושר ממנו כאשר הוא זוכה ליהנות מגישה למאגרי מים במהלך טיולים.

התאמה לילדים

גבוהה. הצ'סאפיק ביי רטריבר אוהב מאוד ילדים, ויכול להתמודד היטב עם סגנון המשחק שלהם. בדומה לסוגי כלבים נוספים שחובבים מים, כמו למשל הלברדור רטריבר, השתכשכות עם הילדים בים או אפילו בבריכה מתנפחת ביום חם, היא אחת מהפעילויות החביבות עליו ביותר.

שגרת טיפוח

פרוות הצ'סאפיק ביי רטריבר עבה וקצרה, ובעלת שכבה תחתונה צמרית וצפופה. הפרווה יכולה להיות גלית אולם בדרך כלל אינה מסולסלת, והיא שמנונית למגע. מומלץ שלא לרחוץ את הכלב אם לא התלכלך באופן משמעותי, שכן הרחצה עלולה להסב נזק לפרוותו העמידה במים. כמו כן יש להיזהר בעת הסירוק שלו, אותו יש לבצע רק כאשר הכלב משיר שיער כדי להסיר שיערות מתות.