צ'או צ'או
Chow Chow

ארץ מקור
סין
משקל ממוצע
27 ק"ג
גובה ממוצע
50 ס"מ
רמת אנרגיה
נמוכה

שמות נוספים

צ'או

ההיסטוריה של גזע הצ'או צ'או

היסטוריונים גילו עדויות לקיומם של כלבי צ'או צ'או במאה ה-11 לפני הספירה, אך קיימת מחלוקת בנוגע לשורשיו המדויקים של הגזע. סביר להניח שמקורם של הכלבים הללו במונגוליה ובמנצ'וריה, שם נחשב בשרם למעדן ופרוותם שימשה לייצור בגדים. רק לאחר מכן הגיע גזע כלבים זה גם לסין – שנחשבת לארץ מוצאו הרשמית. אין כמעט ספק לגבי קרבתו של הצ'או צ'או לכלבי שפיץ אחרים, קבוצה בה נמצאים גם כלבי האסקי סיבירי וכלבים כנעניים. למעשה, הסברה היא כי מוצאם של כלבי השפיץ בגזע הצ'או צ'או. לפני מאות שנים שימשו כלבים אלה להגנה על המקדשים מפני רוחות רעות, וחלקם גם מילאו שורת תפקידים נוספים בהם כלבי ציד בקרב בני האצולה, כלבי הגנה בפני פולשים ומושכי מזחלות או עגלות. 

מראה חיצוני

הצ'או צ'או הוא כלב בעל מבנה גוף רבוע וזנב מקופל וצמרירי. חלקם הפנימי של הפה והלשון שלו כחול או שחור בצבעו. יש לו פרווה שופעת, עבה וצפופה מאוד, שנעשית סבוכה ועבה במיוחד באזור הצוואר – מה שיוצר מראה של רעמת אריה. הליכתו של הכלב מעט מגושמת.

תכונות אופי של גזע הצ'או צ'או

מהצד הם אמנם נראים כדובוני צעצוע פרוותיים, אך מראה זה אינו תואם את אופיים האמיתי. מטבעו, הצ'או צ'או הוא כלב מרוחק שעלול להיות עקשן מאוד בהתנהגותו. מדובר בכלבים שיכולים להיקשר מאוד לאדם אחד ועלולים להתנפל ואף לנשוך כשהם סבורים כי הם או בעליהם נתונים לאיום. במהלך השנים האחרונות שיפרו המגדלים את אופיים, וההנחה היא כי במקרים רבים בעיות ההתנהגות של כלבי הצ'או נובעות מהיעדר אילוף וחשיפה חברתית בגיל צעיר. כאשר הם מאולפים מדובר בכלבים שקטים יחסית, שיכולים לשמש ככלבי שמירה מוצלחים. הם מסתדרים עם חתולים וחיות מחמד אחרות כל עוד חושפים אותם אליהם מגיל צעיר.

אילוף והתנהגות של גזע הצ'או צ'או

הצ'או צ'או הוא כלב קל לאילוף יחסית, אולם הצייתנות היא לא אחת מהתכונות הבולטות ביותר שלו. מדובר בגזע כלבים שאוהב לדעת מה בדיוק הוא עושה ומה פשר הדרישות ממנו. עם זאת, אלה כלבים נקיים מאוד, שקל לחנכם לצרכים. מאחר שיש להם נטייה לעקשנות, האילוף צריך להתבצע על ידי מאלף מנוסה. יש לחשוף אותם לחברה מגיל צעיר, אחרת הם עלולים להפוך לעקשנים וקשים מאוד לשליטה. 

רמות אנרגיה

נמוכות. כלבי הצ'או צ'או אינם דורשים פעילות רבה, אך הם אוהבים להיות בחוץ ומאושרים מכל הזדמנות לבלות בגינה. כאשר יוצאים איתם מהבית ביום חם, יש לדאוג להם להצללה נאותה ולמקום קריר שבו יוכלו להסתתר מהשמש. פעילות רבה מדי בגיל צעיר יכולה לגרום לבעיות בריאותיות הקשורות בעצמות ובמפרקים בשלב מאוחר יותר בחיי הכלב, ולכן יש לפקח על רמת הפעילות בתקופת ההתבגרות שלו.

התאמה לילדים

בינונית. הכלבים הללו אינם שופעי אהבה כלפי כל אחד, ועשויים לגלות חשדנות וריחוק כלפי אנשים חדשים שהם אינם מכירים. כל עוד חושפים אותם לילדים מגיל צעיר, ניתן למנוע בעיות ולבסס יחסים חיוביים בין שני הצדדים.

שגרת טיפוח

פרוות הצ'או צ'או המרשימה היא עבה וצפופה מאוד, והטיפול בה מצריך השקעה. השכבה החיצונית שלה בעלת מרקם גס למדי ואילו השכבה התחתונה – רכה וצמרירית. יש להתחיל בטיפוח ובסירוק שלה כבר מגיל צעיר, מאחר שמומלץ לסרק את הכלב על בסיס יומי וחשוב שהוא יתרגל לכך.