קוקר ספניאל אנגלי
English Cocker Spaniel

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
15 ק"ג
גובה ממוצע
40 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

רקע כללי – קוקר ספניאל אנגלי

הקוקר ספניאל האנגלי הוא כלב בגודל בינוני, נחשב לקטן ביותר מבין הכלבים בקבוצת הספורט של אגודת הכלבים האמריקאית, בעל פרוות משי רכה ומרשימה בגווני חום-אדמדם, אזניים ארוכות ושמוטות, וחוטם ארוך. הקוקר ספניאל נחשב לכלב מאוד אהוב, שמח, לא טריטוריאלי וחברותי לכולם, אפילו לחתולים! הקוקר ספניאל האנגלי זקוק לאינטראקציה אנושית כל הזמן, וקשה לו להיות לבד. מתאים מאוד למשפחות, גם עם ילדים קטנים ובעלי חיים נוספים, הוא יסתדר מצויין בבית עם חצר או בדירה, כל עוד והוא מקבל כמות סבירה של פעילות גופנית יומית, ולא נשאר לבד למשך שעות ארוכות. 

ההיסטוריה של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

הקוקר ספניאל האנגלי הוא אחד מגזעי הספניאל העתיקים ביותר, ושורשיו בספרד של המאה ה-14. לפני המאה ה-17 לא נעשתה אבחנה בין סוגי הספניאל. הגדולים מביניהם שימשו לניתור על חיות בר ואילו הקטנים יותר – לציד עופות. כך זכה הספרינגר ספניאל האנגלי לשמו, שנגזר מהמילה "ספרינג" שפירושה באנגלית ניתור; ואילו הקוקר ספניאל האנגלי זכה לשם שהוא תרגום של ציד עופות בשם חרטומנים. מצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי השתמשו האמריקאים בשושלות גידול זהות, לצורך פיתוחו של קוקר שונה שהפך לקוקר ספניאל האמריקאי. בשנות ה-40 פיצלו מועדוני הכלבנות בין שני הסוגים והעניקו לכל אחד מהם את מקומו הנפרד.

מראה חיצוני

הקוקר ספניאל האנגלי הוא כלב פעיל בעל ממדים קטנים יחסית. פרוות הכלבים שטוחה ומשיית, והרגליים שלהם עטויות פלומה סבוכה. הכלבים הללו גומאים מרחקים בקלות, כשמקור הכוח שלהם הוא ברגליהם האחוריות והשריריות. אוזניו של הקוקר ספניאל האנגלי ארוכות, עשירות בפרווה ושמוטות כלפי מטה, עיניו עגולות ומלאות הבעה, אפו הארוך בצבע זהה לפרווה בשאר גופו וקצהו שחור. 

תכונות אופי של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

כלבי הקוקר ספניאל האנגליים הם כלבים ידידותיים ופעילים, אשר מתענגים על חברת בני אדם וכל שאיפתם להשביע את רצון בעליהם. הם מהווים חיות מחמד מושלמות בבתים עם ילדים ומסתדרים היטב עם חיות בית אחרות. המראה של כלב הקוקר ספניאל אנגלי מאפשר להם להיות מניפולטיביים מאוד – איך אפשר לסרב לעיניים המתחננות האלה? בפועל, העיניים העצובות הן כמובן רק אשליה, משום שמדובר בגזע כלבים שמח מאוד, שמכשכש בקביעות בזנבו ומעניק "מתנות" לכל הסובבים אותו.

אילוף והתנהגות של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

זהו גזע כלבים נבון שניתן לאילוף בקלות, בזכות רצונם של הקוקרים האנגליים לזכות באישור בעליהם והלהיטות שלהם ללמוד דברים חדשים. 

רמות אנרגיה

בינוניות. הקוקר ספניאל אנגלי מסתגלים ללא כל בעיה למאפייני החיים של המשפחה המאמצת שלהם, ויכולים להשתלב במשפחה פעילה וגם בכזו שפעילה פחות. עם זאת, יש לזכור שמדובר בכלבי ציד ולכן חשוב להשתדל לספק להם כמות סבירה של פעילות גופנית ואפשרויות להתרוצץ בחופשיות. מדובר גם בשחיינים חובבים שנהנים מבילוי במים, ולכן יש להיזהר כאשר נמצאים איתם בקרבת מים ולהקפיד על בטיחותם.  

התאמה לילדים

גבוהה. כלב הקוקר ספניאל אנגלי הוא מושלם לבית עם ילדים משום שהוא חיובי בהתנהגותו, עדין גם כלפי זרים ואוהב להכיר אנשים חדשים ולחוות חוויות חדשות. הוא מגלה חיבה כלפי כל אדם שהוא מכיר, ובעיות ההתנהגות העיקריות שהוא עלול לסבול מהן קשורות למצבים בהם הוא אינו זוכה ליחס. מאחר שילדים הם קהל שממהר לאמץ לחיקו כלבלבים, בייחוד כשהם בעלי מראה שובה לב כשל הקוקר ספניאל האנגלי, מדובר בבסיס לחברות אמיצה וחזקה

שגרת טיפוח

יש להבריש את פרוות כלבי הקוקר ספניאל האנגליים בקביעות, ובמקביל גם להסיר את השיער העודף מתעלות האוזן שלהם כדי להבטיח אוורור של האוזניים ומניעת דלקות. חשוב לטפל בקביעות גם בשיער הצומח אצלם סביב כפות הרגליים. מאחר שהטיפול בפרווה עשוי להיות מאתגר, מומלץ לקחת את כלב הקוקר האנגלי לביקור אצל ספר מקצועי בין 3 ל-4 פעמים בשנה. 

חשוב מאוד להקפיד על הניקיון של עיניו ואזניו של הקוקר ספניאל, מומלץ לבצע הסתכלות אחת לשבוע על פנים האוזן של הכלב ולנקות במידת הצורך, את העיניים יש לנקות באופן יומיומי בעזרת צמר גפן ומים בלבד. את שיניו של הקוקר ספניאל יש לצחצח באופן יומיומי ואחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניו.  

בעיות בריאותיות

גזע הקוקר ספניאל האנגלי עלול לסבול מאלרגיות וזיהומים בעור, דלקות אזניים, בעיות עיניים וכן מחלות לב מסוימות , מחלות אוטואימיונית, דיספלסיה במפרק הירך והשמנת יתר. כמו כל הכלבים גם לקוקר ספניאל יש נטייה לסבול ממחלות שיניים וחניכיים, כדי למנוע התפתחות של מחלה או החמרה של מחלה קיימת יש לנהל שגרת טיפוח קבועה ויומיומית. 

שמירה על בריאותו של קוקר ספניאל אנגלי תכלול שגרת טיפוח טובה, תשומת לב וכמובן תזונה נכונה. 
 

תזונה 

לתיאבון של הקוקר ספניאל האנגלי אין גבולות, הוא יאכל כל כמות שתינתן לו, ויתחנן לקבל טעימות גם מהארוחות של בעליו. הוא זקוק לתזונה שתסייע לו בשמירה על משקל תקין למרות תיאבונו המוגבר, במקביל להוצאה אנרגטית בפעילות גופנית יומיומית. לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים.  
הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך, כך תרגילו את הכלב לאכול רק בזמנים מסויימים ולאזן את הנטייה שלו לאכילת יתר. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.