קוקר ספניאל אנגלי
English Cocker Spaniel

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
15 ק"ג
גובה ממוצע
40 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

ההיסטוריה של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

הקוקר ספניאל האנגלי הוא אחד מגזעי הספניאל העתיקים ביותר, ושורשיו בספרד של המאה ה-14. לפני המאה ה-17 לא נעשתה אבחנה בין סוגי הספניאל. הגדולים מביניהם שימשו לניתור על חיות בר ואילו הקטנים יותר – לציד עופות. כך זכה הספרינגר ספניאל האנגלי לשמו, שנגזר מהמילה "ספרינג" שפירושה באנגלית ניתור; ואילו הקוקר ספניאל האנגלי זכה לשם שהוא תרגום של ציד עופות בשם חרטומנים. מצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי השתמשו האמריקאים בשושלות גידול זהות, לצורך פיתוחו של קוקר שונה שהפך לקוקר ספניאל האמריקאי. בשנות ה-40 פיצלו מועדוני הכלבנות בין שני הסוגים והעניקו לכל אחד מהם את מקומו הנפרד.

מראה חיצוני

הקוקר ספניאל האנגלי הוא כלב פעיל בעל ממדים קטנים יחסית. פרוות הכלבים שטוחה ומשיית, והרגליים שלהם עטויות פלומה סבוכה. הכלבים הללו גומאים מרחקים בקלות, כשמקור הכוח שלהם הוא ברגליהם האחוריות והשריריות.

תכונות אופי של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

כלבי הקוקר ספניאל האנגליים הם כלבים ידידותיים ופעילים, אשר מתענגים על חברת בני אדם וכל שאיפתם להשביע את רצון בעליהם. הם מהווים חיות מחמד מושלמות בבתים עם ילדים ומסתדרים היטב עם חיות בית אחרות. המראה של כלב הקוקר ספניאל אנגלי מאפשר להם להיות מניפולטיביים מאוד – איך אפשר לסרב לעיניים המתחננות האלה? בפועל, העיניים העצובות הן כמובן רק אשליה, משום שמדובר בגזע כלבים שמח מאוד, שמכשכש בקביעות בזנבו ומעניק "מתנות" לכל הסובבים אותו.

אילוף והתנהגות של גזע הקוקר ספניאל האנגלי

זהו גזע כלבים נבון שניתן לאילוף בקלות, בזכות רצונם של הקוקרים האנגליים לזכות באישור בעליהם והלהיטות שלהם ללמוד דברים חדשים. 

רמות אנרגיה

בינוניות. הקוקר ספניאל אנגלי מסתגלים ללא כל בעיה למאפייני החיים של המשפחה המאמצת שלהם, ויכולים להשתלב במשפחה פעילה וגם בכזו שפעילה פחות. עם זאת, יש לזכור שמדובר בכלבי ציד ולכן חשוב להשתדל לספק להם כמות סבירה של פעילות גופנית ואפשרויות להתרוצץ בחופשיות. מדובר גם בשחיינים חובבים שנהנים מבילוי במים, ולכן יש להיזהר כאשר נמצאים איתם בקרבת מים ולהקפיד על בטיחותם.  

התאמה לילדים

גבוהה. כלב הקוקר ספניאל אנגלי הוא מושלם לבית עם ילדים משום שהוא חיובי בהתנהגותו, עדין גם כלפי זרים ואוהב להכיר אנשים חדשים ולחוות חוויות חדשות. הוא מגלה חיבה כלפי כל אדם שהוא מכיר, ובעיות ההתנהגות העיקריות שהוא עלול לסבול מהן קשורות למצבים בהם הוא אינו זוכה ליחס. מאחר שילדים הם קהל שממהר לאמץ לחיקו כלבלבים, בייחוד כשהם בעלי מראה שובה לב כשל הקוקר ספניאל האנגלי, מדובר בבסיס לחברות אמיצה וחזקה. 

שגרת טיפוח

יש להבריש את פרוות כלבי הקוקר ספניאל האנגליים בקביעות, ובמקביל גם להסיר את השיער העודף מתעלות האוזן שלהם כדי להבטיח אוורור של האוזניים ומניעת דלקות. חשוב לטפל בקביעות גם בשיער הצומח אצלם סביב כפות הרגליים. מאחר שהטיפול בפרווה עשוי להיות מאתגר, מומלץ לקחת את כלב הקוקר האנגלי לביקור אצל ספר מקצועי בין 3 ל-4 פעמים בשנה.