רועה גרמני
Germen Shepherd

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
33 ק"ג
גובה ממוצע
60 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

Deutsche Schaferhund, אלזסי, GSD

ההיסטוריה של גזע הרועה הגרמני

כלב הרועה הגרמני פותח על בסיס סוגים שונים של כלבי רועים. שורשיו במאה ה-7, אך מראהו הזאבי מעיד על שורשים קדומים אפילו יותר. הוא הוצג בתערוכה לראשונה בשנת 1882, וכעבור שבע שנים נוסד המועדון הרשמי שלו. גזע כלבים זה, שנוצר במקור לרעיית צאן, שימש בגרמניה לעבודות שמירה והגנה. הכשרתו לעבודה משטרתית ולעבודה עם כוחות הביטחון, מנעו את הכחדתו במהלך השנים הקשות של ראשית המאה ה-20. חיילי בעלות הברית העריכו את חוכמתם ואומץ לבם של הכלבים ולאחר המלחמה הביאו אותם לארצות הברית, וכך סייעו להגעת גזע הכלבים לארצות נוספות. בארצות הברית משמשים כלבי רועה גרמני גם ככלבי נחייה, וזוכים אפילו להופעות תכופות בטלוויזיה ובקולנוע. גם בישראל נעזרים בהם כוחות צה"ל לתפקידים שונים בהם איתור נשק, שמירה ומרדפים. 
עוד קצת מידע והכרות מקרוב עם גזע הרועה הגרמני תוכלו לראות גם בסרטון הבא:

 

מראה חיצוני

כלב הרועה הגרמני הוא אחד מגזעי הכלבים הקלים ביותר לזיהוי. מדובר בכלב שרירי, זריז וערני, בעל מראה מוצק ופרווה מרשימה. הפרווה החיצונית של הכלבים נוקשה, גסה ושטוחה, ותחתיה נמצאת שכבה עבה נוספת. מדובר בכלבים שיכולים להתקדם במהירות רבה בעזרת רגליהם הקדמיות, ולחצות מרחקים ארוכים בצורה חלקה וחיננית.

תכונות אופי של גזע הרועה הגרמני

כחיית מחמד, כלב הרועים הגרמני דורש הקדשת זמן רב. מדובר בגזע כלבים נבון ביותר שזקוק לגירוי מנטאלי על בסיס קבוע. זהו כלב שעלול לגלות חשדנות כלפי זרים, אבל צפוי לפתח קשר קרוב עם המטפל שלו ולשאוף להיות בחברתו בכל רגע במהלך היום. מי שיעניק לו את תשומת הלב הנחוצה לו, יקבל בחזרה פי כמה וכמה בזכות נאמנותו וכישורי השמירה הייחודיים שלו. כלבי רועה גרמני מאולפים ידועים בהיותם חברים שניתן לסמוך עליהם ללא חשש, ומככבים באותה רשימה יחד עם כלבים נאמנים ביותר כמו הלברדור רטריבר והקולי גס-השיער. עם זאת, בעלי כלבים שלא יתאמצו להרגיל את הרועה הגרמני לחברה ולאלפו, עלולים לגדל כלב שיסבול מבעיות של ביטחון עצמי וחוסר משמעת.

אילוף והתנהגות של גזע הרועה הגרמני

מדובר בגזע כלבים מבריק שזקוק לגירוי מנטאלי רב. מסיבה זו, הוא צפוי ליהנות משיעורי המשמעת שלו ולא להתייחס אליהם כאל מטלה, ואמור להיות תלמיד מצטיין. כלבי רועה גרמני להוטים ללמוד ומגיבים היטב לאילוף, במיוחד לפקודות קוליות שנאמרות בטון המתאים. מומלץ לעבוד איתם בשיטת התגמול, שכן הכנעה של כלב שהוא מעט ביישן ממילא עלולה לגרום לתוצאות לא רצויות. 

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבי הרועה הגרמניים ישמחו לכל פעילות מחוץ לבית, החל מהליכות, דרך משחק בכדור ועד לתפיסת פריזבי. כאשר הם צעירים, יש להיזהר שלא להעמיס על הגורים כדי למנוע נזק ארוך טווח למפרקים הרכים שנמצאים עדיין בתהליכי צמיחה. ככל שהכלב מתבגר, ניתן להאריך את הטיולים ומשך הפעילות הפיזית איתו. רצוי לשלב בשגרת המשחקים של הכלב גם משחקי חשיבה, שכן האתגר השכלי חשוב לכלבי הרועה הגרמני לא פחות מאתרים גופניים.

התאמה לילדים

בינונית. רועה גרמני שנחשף לילדים כבר מגיל צעיר צפוי לקבל אותם ולהתייחס אליהם בחיבה, בייחוד אם ייזמו איתו משחקים שמתאימים לו. עם זאת, היחסים החיוביים עם הילדים תלויים במקרה הזה גם בצד השני – הרועה הגרמני מעריך יחסים שמבוססים על כבוד הדדי, ולרוב לא יקבל בהבנה צורות התנהגות שליליות או הצקות.

שגרת טיפוח

יש לטפח את כלבי הרועה הגרמניים מדי יום, תוך הקפדה על הברשה נמרצת שמיועדת להסיר שיערות מתות. מדובר בכלב שמשיר שיער, כך שההברשה הקבועה תוביל להפחתה בהופעתן של שיערות ברחבי הבית. במקרה של רועה גרמני ארוך שיער, נחוץ גם סירוק. הכלבים הללו אינם מצריכים קיצוץ שיער, ויש לרחוץ אותם רק כשהדבר נדרש.