גורדון סטר
Gordon Setter

ארץ מקור
סקוטלנד
משקל ממוצע
30 ק"ג
גובה ממוצע
58 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

ההיסטוריה של גזע הגורדון סטר

שורשיו של כלב מגזע גורדון סטר בשנת 1620, אז הוא נודע כ"כלב ציד שחור ויעיל". מקורו בפוינטר הספרדי ובגזעי ספניאל מוקדמים. את שמו הוא קיבל מהדוכס הרביעי מגורדון, שיצר את הגזע בטירתו שבסקוטלנד בשנת 1827. זהו כלב הציד המקומי היחיד של סקוטלנד, והוא גודל במיוחד לצורך ציד עופות, בעיקר תרנגולי בר. כלבי הגורדון סטר מתאפיינים בסיבולת גבוהה יותר מאשר גזעי ציד אחרים, ולכן ידועים כמי שמשיגים ציפורים רבות יותר מכל האחרים.

מראה חיצוני

כלב גורדון סטר הינו כלב מוצק ובעל העצמות הכבדות ביותר מכל גזעי הסטר, בהם הסטר האנגלי והסטר האירי. מדובר בכלב גדול וחזק בעל רגליים שריריות. הוא מתאפיין במראה אלגנטי, בעוצמה וביכולת לצוד במשך שעות. פרוותם של כלבים אלו משיית וישרה, בצבע שחור וחום.

תכונות אופי של גזע הגורדון סטר

גורדון סטר הוא כלב עדין ורגיש, אשר מהווה חיית משפחה נהדרת כאשר הוא זוכה לכמות מספקת של פעילות גופנית. כלב הגורדון סטר חברותי, ידידותי ומסור לבעליו, אולם עשויות לחלוף כמה וכמה דקות עד שיקבל אנשים זרים. עם זאת, לא ניתן להסתמך על כלב מגזע זה ככלב שמירה, מאחר שקיים סיכוי סביר שהוא יחליט שהפורץ הוא שותף מוצלח למשחקים. הגורדון סטר מסתדר לרוב עם כלבים אחרים ועשוי לסבול חתולים, אם יורגל לכך מגיל צעיר. כמו במקרה של גזעים אחרים, גם כאן נדרשת סוציאליזציה מוקדמת כדי לאפשר התפתחות של כלב בעל אופי נוח. 

אילוף והתנהגות של גזע הגורדון סטר

זהו גזע נבון ביותר, אולם בעל רצון משל עצמו ועקשנות של ציד אמיתי. לפיכך, יש להתחיל באילופו בגיל צעיר ועל המאלף להיות נחוש ועקבי. כלבי הגורדון מסורים לבעליהם, כך שלמרות הכול יעשו כמיטב יכולתם כדי להשביע את רצונם. מומלץ לערב אותם בפעילות שבה יוכלו להשתמש בדרך כזאת או אחרת באינסטינקט הציד שלהם. 

רמות אנרגיה

גבוהות. גזע הגורדון סטר פותח עבור עוצמה וסיבולת, ולפיכך ידוע ככלב הציד הקשוח ביותר, שמסוגל לעבוד במשך הזמן הממושך ביותר. כתוצאה מכך, גם כחיית מחמד הוא זקוק עדיין לרמה גבוהה של פעילות כדי לשמור על מצב בריאותי תקין ועל שמחת חיים. נחוצות לו הליכות ארוכות וריצות פעמיים ביום, והוא ישמח מאוד גם לגינה בה יוכל לשחק ביתר הזמן. 

התאמה לילדים

גבוהה. הגורדון סטר הוא גזע כלב שמסתדר היטב עם ילדים, אבל נחוצה לו פעילות גופנית שגרתית כדי לפרוק את האנרגיה שלו. כלב גורדון משועמם הוא לא חיית מחמד שמתאימה לשהות לצד ילדים, שכן הוא עלול להיות היפראקטיבי ואף להפיל ילדים צעירים ללא כוונה. 

שגרת טיפוח

בתור כלב בעל פרווה ארוכה למחצה, כלב הגורדון זקוק להברשה וסירוק על בסיס קבוע, לפחות פעמיים בשבוע. יש לנקות את האוזניים שלו בקביעות, שכן הן ארוכות ושמוטות – מהסוג שלוכד אוויר ועלול להיפגע מדלקות. יש לקצץ את השיער העודף שמתחת לאוזניים שלו כדי לאפשר זרימת אוויר משופרת בתעלה. חשוב גם לקצץ בקביעות את השיער הצומח על הרגליים, ולבדוק את כפות הרגליים לאחר הליכות כדי לוודא שלא נלכדו בהן עשבים או צמחים כלשהם.