ג'ק ראסל טרייר
Parson Jack Russell

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
6.5 ק"ג
גובה ממוצע
34 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

פרסון ג׳ק ראסל, פרסון ראסל טרייר

ההיסטוריה של גזע הג'ק ראסל טרייר

כלב מגזע ג'ק ראסל טרייר נוצר ופותח במחוז דבון שבאנגליה במאה ה-18, על-ידי הכומר ג'ק ראסל. ג'ק נולד במשפחה של ציידי שועלים בשנת 1795, ואהבת הציד בערה גם בו. הוא שאף ליצור גזע כלבים שיוכל לעמוד בקצב של סוסיו, ירוץ לצד כלבי הציד ויהיה קטן מספיק כדי לשלוף שועלים ממאורותיהם. בזמן לימודיו באוקספורד הוא ראה ואף רכש את הכלב המושלם למטרה זו, שהיה שייך לחלבן. הסברה היא, כי זהו הכלב הראשון שנקרא "ג'ק ראסל". במהלך כהונתו ככומר, ג'ון ראסל הקדיש את עצמו לכנסיה ולגידול טריירים שיועדו לציד שועלים.

מראה חיצוני

הג'ק ראסל הוא טרייר פעיל וקטן יחסית, שצבעו לבן בעיקר. כיוון שבמקור נהגו כלבי הג'ק ראסל לרוץ לצד כלבי הציד ולרדוף אחר שועלים, הם בנויים בהתאם. יש להם רגליים ארוכות, שסייעו להם לעמוד בקצב של הסוסים; אולם גופם מעוצב באופן שאיפשר להם לחדור למקומות צרים בעת המרדף.

ג'ק ראסל

 

תכונות אופי של גזע הג'ק ראסל טרייר

באופן כללי, ג'ק ראסל טרייר הוא כלב ידידותי, מסור , שופע חיבה ובעל אופי ייחודי. זהו אחד מבין סוגי כלבים שמסתדרים עם ילדים ומתאימים כחיית מחמד למשפחה פעילה. יש להרגילו לחברה מגיל צעיר, ובייחוד לחשוף אותו לחתולים ולחיות בית אחרות. גננים עתידים לגלות כי הג'ק ראסל נוהג לחפור בגן ללא אבחנה, מאחר שמדובר בתחביב האהוב עליו.

אילוף והתנהגות של גזע הג'ק ראסל טרייר

ג'ק ראסל טרייר הינו כלב קטן ונבון, אשר יכול להיות עקשן כמו רוב הטריירים האחרים בהם הנוריץ' טרייר והטרייר האנגלי הזעיר. האילוף שלו הוא משימה פשוטה למדי, אולם על הבעלים להיות עקביים ונחושים, שכן יש לכלב זה יש נטייה להתעלם מפקודות כאשר הוא עוקב אחר נתיב ריח, ולכן יש לאלפו להגיב לקריאת שמו. הוא יכול להיות דומיננטי כלפי כלבים אחרים, במיוחד כלפי טריירים אחרים, כך שחשוב להרגילו לחברה ולאלפו כבר בהיותו גור.

רמות אנרגיה

גבוהות. כיוון שמדובר בטרייר קטן ופעיל, כלב ג'ק ראסל זקוק לפעילות רבה. הוא אוהב בעיקר טיולים ארוכים, שבמהלכם מתאפשר לו לרוץ בחופשיות ולעקוב אחר ריחות.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי ג'ק ראסל טרייר מסתדרים עם מבוגרים ועם ילדים כאחד, אבל הבסיס שלו להפגנת חיבה הוא ביכולתו להרגיש בטוח. ילדים נוטים לרוץ, להרעיש ולגעת בכלבים, והג'ק ראסל לא תמיד יסבול התנהגות מסוג זה. 

שגרת טיפוח

פרוותו של כלב הג'ק ראסל יכולה להיות מחוספסת או חלקה, כאשר לשתי הגרסאות פרווה כפולה וצפופה. הכלב בעל הפרווה הגסה דורש הסרת שיער ידנית בתדירות של פעמיים בשנה, ואילו הכלב חלק השיער קל יותר להברשה. יש להבריש את שני סוגי הכלבים מדי שבוע.