אלסקן מלמוט
Alaskan Malamute

ארץ מקור
ארצות הברית
משקל ממוצע
38-56 ק"ג
גובה ממוצע
58-70 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

Malamute

ההיסטוריה של גזע האלסקן מלמוט

ממבט ראשון כלבים אלה עשויים להזכיר זאבים, אבל בניגוד להשערה שרווחה בעבר הם אינם בני-כלאיים שלהם. כלבי האלסקן מלמוט פותחו בצפון מערב אלסקה, כאשר שבט אסקימואים שכונו מלמוטים חיפשו כלבי עבודה חזקים שיוכלו לסייע להם בתנאי מזג האוויר הקשים. הכלבים שפיתחו בני השבט למטרות סחיבת משאות וציד, חולקים שרשרת יוחסין עם גזעים ארקטיים אחרים: הסמויאד מרוסיה, ההאסקי הסיבירי וכלבי האסקימו של גרינלנד. לאורך הזמן הם הפכו לחלק בלתי נפרד ממשפחותיהם של המלמוטים שגידלו אותם, מה שפיתח אצל כלבי האלסקן מלמוט אהבה לבני אדם, מחויבות ורגישות. 

בתקופת הבהלה לזהב, גילו את כלבי המלמוט מגלי הזהב שנהרו לאלסקה, כאשר הזדקקו לכלבים שיוכלו לסייע להם בעבודות היומיום. מכיוון שהיה נחוץ להם כוח עבודה נוסף, הם הביאו לאזור כלבים מגזעים אחרים ואלה התערבבו עם האלסקן מלמוט. חובבי הגזע עשו כל שביכולתם כדי להחזיר את הכלבים למראה ולייעוד המקורי, וב-1935 הוכר הגזע רשמית על ידי ההתאחדות

מראה חיצוני

מדובר בכלב גדול בעל פרווה עבה ועמידה בפני פגעי מזג האוויר, שיכולה להיות שחורה, אפורה או אדמדמה עם סימונים לבנים ברורים. 

תכונות אופי של גזע האלסקן מלמוט

בגלל הדמיון הפיזי שלהם לזאבים, רוב האנשים מניחים כי כלבי האלסקן מלמוטים הם כלבי שמירה טובים. בפועל, לא יכולה להיות טעות גדולה מזו. מדובר בכלבים ידידותיים ושופעי חיבה במיוחד, אפילו כלפי זרים, שנובחים רק לעתים רחוקות. מלמוטים הם כלבים נאמנים ואציליים, אולם הם יכולים להפגין התנהגות דומיננטית כלפי כלבים ממין דומה לשלהם. אם הם גודלו עם חיות בית אחרות מגיל צעיר, הם יקבלו אותן כחלק מהמשפחה המורחבת.

מומלץ שלא להשאיר כלבים מגזע זה לבדם, משום שהם כלבי להקה ובדידות יכולה להפוך אותם למופנמים ולהוביל לבעיות התנהגותיות. בנוסף, למלמוטים רבים צורך ליילל ולחפור, כך שאם אתם מעוניינים לגדל כלב מהגזע יש לאפשר לו זמן לסיפוק הצרכים האלה. מגדלים מסוימים טוענים כי אינסטינקט החיטוט מושרש במלמוטים, ומזהירים מפני נטייתם ליישם אותו גם על פחי האשפה הביתיים. 

אילוף והתנהגות של גזע האלסקן מלמוט

כיוון שמדובר בגזע דומיננטי, במיוחד כלפי כלבים מאותו מין, יש להקפיד על סוציאליזציה מלאה של הכלב לפני שמאפשרים לו לשחק בפארק עם כלבים אחרים. כלב האלסקן מלמוט זקוק למטפל מיומן, אשר יקבל על עצמו בבירור את תפקיד ראש הלהקה וידריך את הכלב בשיטות אדיבות אך נוקשות. למרות שאלסקן מלמוט לעולם לא יגיב לפקודות במהירות הבזק, עדיין ניתן ללמד אותו לבצע היטב פקודות של ציות.

רמות אנרגיה

כלבים אלה הם בעלי רמות אנרגיה גבוהות. למרות שהם יכולים להסתגל לתנאים המשפחתיים, חשוב לאפשר להם לפחות שעה של פעילות מאומצת מדי יום. יש לשים לב כי למלמוטים נטייה לברוח בחיפוש אחר הרפתקאות, כך שיש לאלף אותם לחזור לפני התרת הרצועה.

התאמה לילדים

התאמה לילדים בינונית. כלבי אלסקן מלמוט מסתדרים היטב עם ילדים, אבל נדרשת השגחת מבוגר בכל זמן שהם נמצאים יחד. למרות שמדובר בכלבים עדינים מטבעם, המלמוטים לא תמיד מבינים עד כמה שבריריים הם ילדים אנושיים. חשוב ללמד אותם להתנהל מולם בזהירות המירבית, כדי למנוע פציעה כתוצאה ממשחק סוער.

שגרת טיפוח

יש להבריש את הכלב במשך 5 דקות מדי יום. הזכרים משירים שיער בצורה כבדה פעם בשנה, ואילו הכלבות – פעמיים בשנה, במהלך עונת הייחום. המלמוטים נטולי ריח כלבים ולכן אין לרחוץ אותם לעתים תכופות.