פוינטר
Pointer

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
34-25 ק"ג
גובה ממוצע
70-60 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

פוינטר אנגלי

ההיסטוריה של גזע הפוינטר האנגלי

הפוינטר האנגלי הוא גזע כלבים מקומי שנוצר באיים הבריטיים, ומקורו במאה ה-17. מדובר בכלב ציד שפירוש שמו באנגלית מרמז על תפקידו – להצביע על בעלי החיים כדי לכוון את הציידים לעבר הטרף. הפוינטרים עבדו לצד כלבי הגרייהאונד בציד ארנבות, וכיוונו אותם לעברן לצורך לכידתן. כאשר ציד הציפורים הפך לענף אופנתי במאה ה-18, מילאו הפוינטרים תפקיד מרכזי גם בו. כיום רובם כבר לא עוסקים בתחום, ומשמשים ככלבי משפחה במשרה מלאה.

מראה חיצוני

הפוינטרים האנגלים הם כלבים שריריים, בעלי גוף גמיש ואתלטי. פרוותם חלקה לחלוטין, ישרה וקצרה, ומתאפיינת בברק נהדר. המאפיינים הבולטים ביותר שלהם הם שקערורית קטנה בחלק העליון של האף, אשר מעניקה לו מראה מוטה מעט; לצד היציבה הפוינטרית הידועה, המתאפיינת בהרמת הרגל הקדמית והזנב, כשהראש מוטה קדימה לעבר הטרף.

תכונות אופי של גזע הפוינטר האנגלי

על אף ההיסטוריה שלהם בתור כלבי עבודה, הפוינטרים האנגלים מתאימים מאוד גם לחיי בית. הם זקוקים למגע אנושי ומשתלבים היטב בכל פעילות משפחתית. אלה כלבים ידידותיים, שופעי חיבה וצייתנים, אשר מסתדרים עם כלבים אחרים וחיות בית נוספות בתנאי שהם נחשפים אליהם בגיל צעיר. הם אמנם נובחים כאשר מישהו מתקרב לדלת, אבל ימהרו לקדם אותו בחמימות לאחר שיפתח אותה. כאשר הם נשארים לבד למשך זמן רב, הם עלולים להפוך להרסניים ולהיגרר לבעיות התנהגות.

אילוף והתנהגות של גזע הפוינטר האנגלי

כלבי הפוינטרים נבונים ולומדים מהר יחסית, אך אינם אוהבים ששולטים בהם. בגלל אופיים הרגיש, יש לבצע את האילוף בעדינות ולספק להם תגמול בעד פעולות חיוביות. 

רמות אנרגיה

מאחר שמדובר בכלבים המיועדים לספורט שטח, הם זקוקים לפעילות רבה. לאחר שלב הגורות, יש לאפשר לפוינטרים להתרוצץ באופן חופשי על בסיס קבוע. חשוב כמובן לזכור שמדובר בכלבי ציד, כך שכאשר מתירים אותם מן הרצועה יש לעשות זאת רק באזור בו לא יוכלו לברוח ולהיעלם. אם מאפשרים להם לשהות בגינה מגודרת, יש לבחור בגדר שאינה נמוכה מ-1.5 מטרים. הפוינטרים האנגלים בעלי יכולות זינוק מרשימות, כך שהם יכולים לנתר מעל גדר נמוכה וחלקם אף יעשו זאת בפועל.

התאמה לילדים

גבוהה. הפוינטר האנגלי הוא כלב חכם וטוב לב, שלרוב יגלה אהבה וסבלנות כלפי ילדים בכל גיל. הוא ייהנה מאוד מתשומת הלב שהם מרעיפים, והם בתמורה יזכו בחבר אופטימי וחיובי שילווה אותם בכל טיול. 

שגרת טיפוח

הפוינטר האנגלי הוא אחד הגזעים הקלים ביותר לטיפוח, מאחר שהכלבים זקוקים להברשה רק בעונת ההשרה. עם זאת, יש לבדוק את הפרווה של הכלבים בקביעות מכיוון שהם עלולים לסבול מבעיות עור.