פומרניאן
Pomeranian

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
2 ק"ג
גובה ממוצע
25 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

שפיץ ננסי, לולו, פום

ההיסטוריה של גזע הפומרניאן

מקורם של כלבי הפומרניאן הוא בכלבים ששימשו לגרירת מזחלות באזור הארקטי, וסביר להניח שהם קרוביו של הקייסהאונד, האלקהאונד הנורבגי והסמוייד הרוסי. התיעוד האמין המוקדם ביותר של הגזע מגיע מפומרניה, אזור הגובל במדינות הבלטיות, ומקורו במאה ה-19. עם זאת, באותה תקופה כלבים אלה היו גדולים בהרבה ושקלו כ-13 ק"ג. תוך זמן קצר הסתמנה העדפה ברורה לקטנים שבהם. באמצע המאה ה-19 התפשט הגזע גם למדינות אירופאיות, ובשנת 1888 התאהבה בהם המלכה ויקטוריה והביאה אותם לארצה מאיטליה. היא נהגה להציג את הכלבים בתערוכות כלבים בריטיות, והדבר הגביר את הפופולאריות של הגזע. המגדלים הבריטיים גידלו כלבים קטנים יותר בעלי פרווה רבה יותר, כך שלמרות שכלב הפומרניאן נקרא על שם ארץ מולדתו, הוא נתפס כגזע אנגלי.

מראה חיצוני

כלבי הפומרניאן הקטנים נראים כשועלים זעירים. הם מצוידים בפרווה חיצונית בעלת שיער ארוך, מעל לשכבה תחתונה עבה שיוצרת רושם של כדור. התנועה שלהם היא קופצנית וקלילה, מה שגורם להם להיראות נמרצים ואף מלאי חשיבות עצמית.

תכונות אופי של גזע הפומרניאן

 כלבי הפומרניאן הם כלבים קטנים, עדינים ובעלי אופי ייחודי וידידותי. מדובר בבעלי חיים ערניים ואנרגטיים, שמגלים נאמנות כלפי בני משפחותיהם. כלבי הפומרניאן אוהבים שמרימים אותם ומפנקים אותם, אולם אין להגזים בכך – משום שהם עלולים להפוך לקנאים ואף נשכנים! אלה כלבי שמירה מצוינים משום שהם קולניים מאוד ומרתיעים פולשים. הם מקבלים חיות אחרות בבית, אולם לא יהססו לתקוף מחוצה לו – בלי כל קשר לגודל.

אילוף והתנהגות של גזע הפומרניאן

כלבי הפומרניאן הם נבונים ולהוטים ללמוד ולפיכך קלים לאילוף. עם זאת, נדרשת התמדה בכל הנוגע לחינוך לצרכים. חשוב גם לחנכם לנבוח פעם או פעמיים בלבד כאשר פעמון הדלת מצלצל – משום שיש להם נטייה להשמיע מטר של נביחות צווחניות.

רמות אנרגיה

בינוניות. הפומרניאנים אינם תובעניים בדרישות הפעילות שלהם, ומסתפקים בטיולים קצרים או בהתרוצצות בגינה. עם זאת, הם מסוגלים גם ללכת למרחקים ארוכים למדי לפני שיתעייפו.

התאמה לילדים

בינוניות. למרות אופיים העדין ושופע החיבה של כלב הפומרניאן, יש להיזהר במיוחד כאשר הם נמצאים בסביבת ילדים צעירים. ילדים לא תמיד יודעים כיצד לנהוג כהלכה כלפי כלבים קטנים, ועלולים להניח שמדובר בחיות צעצוע שניתן להרים ולשאת עמם ללא הפסקה. פעולות כאלה עלולות להפוך את הכלבים לעצבניים, ובחלק מהמקרים הם לא יהססו להביע את חוסר שביעות רצונם. 

שגרת טיפוח

במהלך התבגרותם של כלבי פומרניאן נדרשת הברשה מוקפדת כדי לסייע בחילופי הפרווה, אולם לאחר מכן ניתן להברישם פעם בשבוע. חשוב לוודא בקביעות כי לא נוצרים קשרים בשכבת הפרווה התחתונה. יש לסרק את הפרווה היטב בעזרת מסרק גס, ולאחר מכן להברישה קלות. אין להשתמש במסרק דק מדי, שכן הוא עלול להסב נזק לפרווה התחתונה ולפגום במראה המלא שלה. מדי פעם יש לקצץ שיער באזור כפות הרגליים שלהם.