כלב הרים פירנאי
Pyrenean Mountain

ארץ מקור
צרפת
משקל ממוצע
48 ק"ג
גובה ממוצע
70 ס"מ
רמת אנרגיה
נמוכה

שמות נוספים

Great Pyrenees, Chien de Montagne des Pyrenees, Pyr

ההיסטוריה של גזע כלב ההרים הפירנאי

מקורו של גזע הכלבים הפרינאי הוא, כנגזר משמו, הרי הפירנאים, אשר מפרידים בין צרפת לספרד. ההיסטוריה המדויקת שלו אינה ודאית, אולם ידוע שהוא שימש לשמירה על עדרים בצרפת במשך אלפי שנים. בתקופה שקדמה למהפכה הצרפתית, כלבי הגזע שמרו על הטירות הגדולות של דרום צרפת. לואי ה-14 אף קבע כי כלב ההרים הפירנאי הוא הכלב המלכותי של צרפת, למרות שהאיכרים עדיין השתמשו בכלבים מסוגו לשמירה על עדריהם. נוסף לכך הם גם לקחו חלק בפעולות הברחה בין הגבולות של צרפת וספרד, בשל יכולתם לחצות מסלולים שבני אדם יתקשו בהם. כיום ממשיכים כלבי הגזע לשמור במסירות על עדרי צאן ובקר בצרפת, במטרה להגן עליהם מפני דובים, זאבים וגנבים.

מראה חיצוני

שילוב בין הפרווה הלבנה והמפוארת לבין הנוכחות המרשימה, הופך את כלב ההרים הפירנאי לגזע ייחודי. אלה כלבים גדולים, שריריים וחזקים, שמתאפיינים ביכולת תנועה רגועה, יציבה וחלקה. הפרווה הכפולה עמידה לתנאי מזג אוויר קשים, ומאפשרת להם להתמודד עם תנאים מאתגרים. 

תכונות אופי של גזע כלב ההרים הפירנאי

דורות של גידול סלקטיבי בכל רחבי העולם, העניקו לכלבי ההרים הפירנאים אופי חביב ועדין. הם אמיצים, נבונים ושופעי חיבה, ושמחים להיכלל בכל פעילות משפחתית. רובם מסתדרים היטב עם חיות בית אחרות, אך חלקם עלולים להיות תוקפניים כלפי כלבים בגודל שלהם. מאחר שמדובר בגזע כלבים שאינו בוטח בזרים, גידול כלב הרים פירנאי מבטיח הגנה מפני מבקרים לא רצויים. במקרים מסוימים הכלב עשוי לעמוד על שלו, כך שהוא אינו מתאים לאנשים חסרי ניסיון עם כלבים. 

אילוף והתנהגות של גזע כלב ההרים הפירנאי

כלב ההרים הפירנאי הוא נבון במיוחד אולם יש בו כאמור עיקשות מסוימת, שעלולה לגרום לבעיות במקרה של מגדל שאינו עקבי בהנחיותיו. יש לאלף את הכלבים כבר מגיל צעיר ובאופן נחוש, שכן  בבגרותם הם יהיו חזקים בהרבה וגם עצמאיים למדי.

רמות אנרגיה

נמוכות. למרות שמדובר בכלבים גדולים, הם אינם זקוקים לכמות רבה של פעילות. יש לאפשר להם להתרוצץ ללא רצועה כאשר הם בבית, ולצאת עמם להליכות מבוקרות באופן שגרתי. כשמדובר בגורים, חשוב להקפיד שלא להגזים על מנת למנוע עומס רב על העצמות הגדלות ועל הרקמות העדינות. 

התאמה לילדים

גבוהה. כלב הרים פירנאי שגדל לצד ילדים, ילמד לאהוב אותם ולהתייחס אליהם כאל חלק מהמשפחה שלו. אופיו המגונן יבוא לידי ביטוי בכל הנוגע לדאגה לחבריו הצעירים, ואם עבר אילוף הוא צפוי לשחק איתם בעדינות.

שגרת טיפוח

שמירה על שגרת הטיפוח של גזע כלבים זה היא עבודה שדורשת סבלנות. יש להבריש או לסרק את כלבי הגזע ביסודיות פעם או פעמיים ביום, כדי להסיר שערות מתות ולשמור על מראה פרוותם. להברשה חשיבות רבה יותר במהלך עונת ההשרה, והימנעות ממנה עלולה להוביל להיווצרות קשרים. מדובר בכלבים שזקוקים גם לרחצה באופן שגרתי.