סמוייד
Samoyed

ארץ מקור
סיביר
משקל ממוצע
26 ק"ג
גובה ממוצע
53 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

סאמי, סמויאדסקאיה

ההיסטוריה של גזע הסמוייד

הסמוייד הוא כלב רועים מצפון רוסיה, שנקרא על שם שבט הנוודים שאותו ליווה. גזע כלבים זה עבד תוך שיתוף פעולה הדוק עם בני השבט שלו וחלק איתם את אוהליהם, ולכן הכיר את חיי המשפחה מאז ומתמיד ונודע באהבתו אליהם. מדי פעם שימשו הכלבים גם לגרירת מזחלות או סירות, אולם עבודה זו הייתה שמורה בעיקר לאיילים. חוקרים רבים השתמשו בכלבי הסמוייד בתחילת המאה, לצורך חקר הקוטב.  במהלך המסעות נוצרו קשרים הדוקים בין הצדדים, וחלק גדול מהכלבים שבו עם החוקרים לבתיהם. כך הם נפוצו ברחבי העולם.

מראה חיצוני

סמויידים הם כלבים בגודל בינוני, ששייכים למשפחת השפיץ בה חברים גם האלסקן מלמוט, ההאסקי הסיבירי וכלבים רבים נוספים. כלבים אלה הם בעלי אוזניים מחודדות וזקופות וזנב שמסתלסל מעל גבם. צבעם של הסמויידים לבן, ופרוותם עמידה בפני פגעי מזג האוויר. כפותיהם שטוחות ובין אצבעותיהם ועל הכריות צומח שיער שופע, שגורם להן להיראות כמו נעלי שלג.

תכונות אופי של גזע הסמוייד

לרוב, הסמוייד הוא כלב ידידותי, פתוח ומסור. אלה כלבים קולניים שמגוננים מאוד על בתיהם, עד שאיש אינו יכול להיכנס מבלי שיזכה ל"חקירה" מטעמם. סמויידים מסתדרים היטב עם ילדים, והם חיות מחמד משפחתיות טובות שאוהבות להיכלל בכל פעילות. עם זאת, כאשר הם נשארים לבד הם עלולים להיות הרסניים, ונהנים לנצל את הזמן בחפירה. כיוון שמדובר גם באלופים בבריחה, יש צורך בהתקנת גדר גבוהה סביב גינת הבית. חשוב להרגילם לחברה מגיל צעיר, בדגש על חשיפה לחתולים ולחיות בית אחרות.

אילוף והתנהגות של גזע הסמוייד

כלב הסמוייד יכול להיות קשה לאילוף, שכן הוא עקשן למדי ומחייב סבלנות. הוא שוהה בחברת בעליו רק משום שהוא רוצה לעשות זאת, ואם יעדיף לעסוק בענייניו לא יהסס לעזוב את החדר. מאחר שמדובר בכלב קולני, יש לאלפו לנהוג כראוי בחברה.

רמות אנרגיה

גבוהות. הסמוייד זקוק לכמות סבירה של פעילות, הן כשהוא קשור והן ללא רצועה. יש לו נטייה טבעית למשוך ברצועה שלו, אך ניתן להרגילו גם ללכת לצד בעליו.

התאמה לילדים

גבוהה. גזע כלבים זה הורגל מאז ומתמיד לשהות לצד כל בני המשפחה שאיתם הוא חי, ולכן הוא מגלה חום וחיבה כלפי כל אחד מהם. מדובר בכלבים גדולים בעלי אופי מסור ושובבות של גור, מאפיין חיובי שעשוי להוביל גם לאי נעימויות. מסיבה זו חשוב לפקח על המשחק של סמויידים צעירים עם ילדים קטנים, כדי לדאוג שלא יפילו או ינשכו אותם בטעות. 

שגרת טיפוח

יש להבריש את הסמוייד על בסיס יומיומי, ולסרק אותו ביסודיות אחת לשבוע. כאשר הפרווה נרטבת או מתלכלכת בבוץ, הניחו לה להתייבש. לכלוך יבש ניתן להברשה בקלות רבה יותר. בארץ מולדתו הסמוייד משיר את פרוותו פעם בשנה, בדרך כלל בעונת הקיץ. בעונת ההשרה השיער שנשר מצטבר בכל מקום, ולכן יש צורך בהברשה תכופה יותר.